English
سه شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹, ۱۴:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

راندمان نیروگاه های حرارتی ایران 1.5 برابر متوسط جهانی است

راندمان نیروگاه های حرارتی ایران 1.5 برابر متوسط جهانی است
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در اردیبهشت ماه سال جاری راندمان نیروگاههای حرارتی به عدد 26/39 درصد رسید که این رقم 5/1 درصد از متوسط جهانی بالاتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، ˈمحمد بهزادˈ روز دوشنبه درمراسم افتتاحیه بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی برق افزود: راندمان نیروگاه های کشور39 درصد و متوسط راندمان نیروگاه های حرارتی 38 درصد است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته با تمهیدات اتخاذ شده برای افزایش راندمان نیروگاه ها 900 میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی شد ، افزود: همچنین طی سال های اخیر اقدامات موثری برای کاهش تلفات در خطوط انتقال انجام شده و تلفات به زیر 15 درصد رسیده است.

بهزاد با بیان اینکه اوج مصرف برق در تابستان امسال به 43 هزار و 337 مگاوات رسید، افزود: اگر قانون هدفمندی یارانه ها اجرا نمی شد با ادامه روند سابق، این رقم در سال 93 به 55 هزار و 500 مگاوات می رسید.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: در واقع روند رشد اوج مصرف از رشد سالانه 8 درصد به 3 درصد رسید و پیش بینی می شود اوج برق در سال 93 به 48 هزار مگاوات برسد.

وی ادامه داد: سالانه پنج هزار مگاوات باید به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که دستیابی به این هدف نیازمند هفت هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال است.

بهزاد در ادامه، از رشد 10 برابری ظرفیت اسمی تولید برق در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: 50 درصد این ظرفیت، معادل 30 هزار مگاوات، در هفت سال اخیر محقق شده است.

بهزاد همچنین افزود: شمار مشترکان برق طی این سال ها به 28 میلیون اشتراک رسیده و به طورمتوسط هرسه ایرانی یک اشتراک برق دارند.

معاون وزیر نیرو با اشاره به صادرات 6/8 میلیارد کیلو وات ساعت برق در سال گذشته پیش بینی کرد: امسال این رقم به بیش از 10 میلیارد کیلو وات ساعت برسد.

بهزاد دربخش دیگری از سخنان خود به اجلاس جهانی انرژی اشاره کرد و افزود: یکی از مباحثی که در این اجلاس مطرح شد افزایش شش درجه ای دمای کرده زمین طی 30 سال گذشته بود و پیش بین می شود در پنج سال آینده هم کره زمین دو درجه گرمتر شود.

وی با بیان اینکه تامین برق مورد نیاز به صورت پایدار و بدون آسیب های زیست محیطی از مهمترین مباحث مطرح شده در این اجلاس بود، افزود: ایران در تولید برق توانسته در راستای این اهداف گام بردارد.

بهزاد گفت: با توجه به مشکلاتی که بعد از حادثه سونامی ژاپن و نیروگاه فوکوشیما رخ داد، از 40 راکتور اتمی در این کشور، تنها دو نیروگاه مشغول فعالیت هستند و 38 راکتور وارد مدار نمی شوند.

معاون وزیر نیرو افزود: از همین رو، کشورها به دنبال تنوع بخشی به سبد انرژی خود هستند.

بهزاد همچنین با اشاره به برنامه های دولت برای استفاده از نیروگاههای تجدید پذیر گفت: ظرفیت نصب شده ما در دو سال قبل 100 مگاوات بود که امروز به 209 مگاوات رسیده است.

ایرنا - کد خبر: 80410954
۲۲ آبان ۱۳۹۱ ۱۳:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.