English
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۷:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

در تولید برق خودکفا شدیم اما اقتصاد برق دچار بیماری است

در تولید برق خودکفا شدیم اما اقتصاد برق دچار بیماری است
مدیرعامل شرکت بورسی مپنا با اعلام بیمار بودن اقتصاد برق گفت: شعار کشاورزی محور توسعه زیبا بوده، اما درست نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، عباس علی‌آبادی در نخستین همایش بورس انرژی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت:‌ شعار کشاورزی محور توسعه زیبا بوده، اما درست نیست، زیرا با توجه به اینکه ایران اولین کشور دارنده گاز و در ردیف سه کشور اول دارنده ذخایر نفت است، چرا انرژی نباید به عنوان محور توسعه اقتصادی باشد.

وی بعد از ارائه آمارهایی در مورد وضعیت تولید و مصرف برق در کشورهای همسایه گفت: با توجه به سابقه 20 ساله‌ای که در حوزه برق کشور دارم، می‌توانم بگویم که در صنعت برق خودکفا شده‌ایم و اگر همه درهای کشور را هم ببندند، چراغ این کشور خاموش نخواهد شد، چرا که بیش از 10 سال است که با اتکا به ظرفیت‌های داخلی برق تولید می‌کنیم و تجهیزات لازم تا 20 هزار مگاوات را در شرکت مپنا داریم. بنابراین هر چند از این نظر نگرانی جدی وجود ندارد، اما نگرانی‌هایی هم مطرح است.

وی ادامه داد: ‌این نگرانی ناشی از آن است که اقتصاد برق دچار بیماری شده اما در بخش نفت و گاز این گونه نیست و اغلب تجهیزات آن به دلیل عدم استفاده از ظرفیت‌های داخلی از خارج وارد می‌شود. انتقادی هم به نفتی‌ها نیست، چون تدبیرشان این است که باید نفت تولید کنند و تجهیزات‌ساز نیستند، اما امید است که طی دو، سه سال دیگر این رویکرد تغییر کند.

این مقام مسئول با اشاره به وجود 3 پیش‌بینی قیمت نفت تا سال 2035 به قیمت‌های 50، 130 و 211 دلار خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی کشور که 70 هزار مگاوات برق تولید می‌شود، موضوع چگونگی مدیریت انرژی مطرح است، چرا که براساس آمارها و واقعیت‌های موجود به دلیل بیمار بودن اقتصاد برق ، نسبت به امکان صرفه‌جویی سالانه 250 میلیون دلار بی‌توجهی شده است.

علی‌آبادی در پایان گفت: بنابراین اگر بورس انرژی فکری به حال اقتصاد بیمار این حوزه نکند، هرگز موفق نخواهد شد و اگر هم بخش خصوصی پا به این میدان بگذارد یا اشتباه کرده و یا هرگز ورود پیدا نخواهد کرد چون این اقتصاد پایدار نبوده و در صورت عدم وجود جبران‌کننده‌های موثر صنعت برق فرسوده و از پادرخواهد آمد.

خبرگزاری فارس - کد خبر: 13910822000613
۲۲ آبان ۱۳۹۱ ۲۰:۱۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.