English
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۸:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تردید اروپا در استفاده از نیروگاه های اتمی

تردید اروپا در استفاده از نیروگاه های اتمی
معاون وزیر نیرو با اشاره به مباحث مطرح شده در اجلاس موناکو گفت: اروپا در استفاده از نیروگاه های اتمی دچار تردید شده و برنامه هایی برای استفاده از انرژی های دیگر دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق در بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی برق با بیان این مطلب اظهار داشت: ایران در این اجلاس مطرح کرد که باید از سبد انرژی استفاده شود.
وی افزود: در این سبد انرژی های مختلف جای می گیرند و در صورتی که یکی از آنها دچار مشکل شود، در کل تامین انرژی با مشکل مواجه نخواهد شد.
وی درباره سایر مباحث مطرح شده در اجلاس موناکو خاطر نشان ساخت: بر اساس پیش بینی ها طی پنج سال آینده به دلیل اثر گازهای گلخانه ای دو درجه زمین گرم تر خواهد شد.
وی ادامه داد: این گرمایش مشکلات جدی برای کره زمین ایجاد خواهد کرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق تصریح کرد: در اجلاس موناکو بر اینکه برق جهان چگونه تامین شود، تا تامین انرژی پایدار باشد و محیط زیست تخریب نشود، تاکید فراوان شده است.
وی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از پرسش های مطرح شده پاسخ داد و در راستای حل این مشکل گام های موثری برداشته است.
بهزاد افزود: تا سال 2050 بیش از 50 درصد انرژی دنیا باید به وسیله انرژی های نو تامین شود.
وی ادامه داد: برخی کشورها به سرعت در این کار حرکت کرده و برنامه های مدونی داشته اند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه طی سال های اخیر تولید انرژی از نیروگاه های تجدید پذیر دو برابر شده است، اذعان داشت: تولید انرژی از نیروگاه های بادی و خورشیدی از 100 مگاوات به 209 مگاوات رسیده است.
وی افزود: در برنامه پنج ساله توسعه پنج درصد ظرفیت نیروگاه های کشور باید از طریق باد و خورشید تامین شود.
بهزاد اظهار داشت: در حال حاضر 14 درصد تولید برق ایران از نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی و بادی است، اما باید دنبال برنامه های جدیدی برای تولید برق باشیم.
بهزاد از برنامه برخی کشورها برای استخراج گاز از حباب موجود در خلیج مکزیک خبر داد و گفت: این حباب به شن گاز معروف بوده و براساس برآوردها گاز آن قابل استخراج است و نیاز آمریکا و اروپا را تا 200 سال تامین خواهد کرد.
وی اضافه کرد: استخراج این منبع ظرف پنج سال آینده و حتی زودتر تغییرات عمده ای در بازار گاز ایجاد خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود پیش بینی کرد: ایران 20درصد از برق مورد نیاز خود را از طریق کشورهای همسایه تامین کند.
بهزاد میزان برق مصرفی در تابستان سال جاری را 43 هزار و 337 مگاوات اعلام کرد و افزود: اگر طرح هدفمندی یارانه ها اجرا نمی شد، بر اساس پیش بینی ها در سال 93 نیاز کشور به انرژی برق در زمان اوج مصرف به 53 هزار و 500 مگاوات می رسید.
این مقام مسئول اظهار داشت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها روند رشد مصرف برق در کشور تغییر کرده و از میانگین سالانه هشت درصد به دو تا سه درصد رسیده است.
وی افزود: پیش بینی می شود ایران در سال 92 به 45 هزار و 500 مگاوات و در سال 93 به حدود 48 هزار مگاوات برق نیاز داشته باشد.
بهزاد ادامه داد: این نشان می دهد هدفمندی یارانه ها علاوه بر فواید اقتصادی که در کلان کشور داشت، در پیک مصرف برق نیز تاثیر عمده ای گذاشته است.
معاون وزیر نیرو در امور برق تصریح کرد: ایران سالانه حدود پنج هزار مگاوات باید به ظرفیت برق کشور اضافه کند و برای دستیابی به این مهم سالانه نیاز به هفت هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.
وی خاطر نشان ساخت: از سال 84 تاکنون بیش از 30 درصد به ظرفیت مطلوب کشور افزوده شده است.
وی افزود: در خطوط انتقال و توزیع با افزایش ظرفیت نه تا 10 برابری مواجه بوده ایم و تعداد روستاهای برق دار از چهار هزار قبل از دولت نهم به 54 هزار رسیده است.
این مقام مسئول تعداد مشترکان برق کشور را 28 میلیون مشترک اعلام کرد و افزود: تعداد مشترکان از سه میلیون و 300 هزار به رقم فعلی رسیده است و در حال حاضر به ازای هر سه نفر ایرانی یک اشتراک برق در مجموعه صنعتی، کشاورزی و خانگی داریم.
وی با تاکید بر اینکه هیچگونه محدودیتی در تامین نیازهای برق کشور حتی در زمان اوج مصرف نداریم، بیان داشت: در تابستان سالجاری بیش از دو هزار و 500 مگاوات ظرفیت ذخیره داشته ایم.
معاون وزیر نیرو در امور برق ایران را نخستین صادر کننده برق منطقه و پانزدهمین کشور تولید کننده برق در سطح جهان اعلام کرد.
وی اذعان داشت: راندمان کل نیروگاه های کشور 39 درصد و راندمان نیروگاه های حرارتی حدود 38 درصد است. در واقع راندمان نیروگاه های ایران یک و نیم درصد از متوسط جهانی بیشتر بوده است.
وی اضافه کرد: تلفات شبکه ای برق از نزدیک 20 درصد به 15 درصد رسیده و تلاش می کنیم در سال جاری میزان تلفات را به سطح 14 درصد برسانیم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته صادرات برق ایران هشت و 6 دهم میلیارد کیلو وات ساعت بوده است، تصریح کرد: امسال این رقم به 10 کیلو وات ساعت خواهد رسید.
بهزاد از صرفه جویی 900 میلیون لیتر سوخت در نیروگاه های کشور با توجه به تدابیر اندیشیده شده خبر داد.

خبرگزاری موج - کد خبر: 1069623
۲۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۸:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.