English
جمعه، ۴ مهر ۱۳۹۹, ۲۳:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صنعت برق ایران با وجود همه تحریمها در بهترین شرایط قرار دارد

صنعت برق ایران با وجود همه تحریمها در بهترین شرایط قرار دارد
وزیر نیرو در مراسم گشایش بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی برق تهران گفت: به رغم همه تحریمها، صنعت برق ایران با تکیه بر توانمندیهای داخلی در بهترین شرایط قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری شرکت توانیر، مهندس مجید نامجو گفت: در سالهای اخیر به منظور دست یابی به اهداف مهم چشم انداز صنعت برق کشور اقدامات بنیادینی صورت گرفته که از آن جمله می توان به ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی، خودکفایی در طراحی مفهومی صنعت برق، ارتقاء تکنولوژی، بهره وری اقتصادی، ارتقای سطح پایداری در شبکه های قدرت و سرآمدی در موسسات توسعه ای بخش برق در صنعت اشاره کرد.
وی در عین حال تصریح کرد: با وجود تحریم های کشورهای غربی صنعت برق ایران هم اکنون با تکیه بر توانمندیهای داخلی در بهترین شرایط خود قرار دارد و در بخشهای تولید، توزیع و انتقال پیشرفت های قابل ملاحظه را کسب کرده است.
در حال حاضر تقریباً ما در صنعت برق خودکفا هستیم و در حال حاضر هرچه تحریم ها سخت تر می شود آمادگی ما نیز بیشتر خواهد شد به گونه ای که می توان اذعان داشت تحریم ها موجب شده اند راهکارهای جدیدی برای کشور گشوده شود و بسیاری از مسائل از این مسیر برطرف شود به طوریکه نه تنها تمام اقدامات آنها را بی اثر کرده بلکه با پیش بینی اقدامات� آتی آمریکا و اروپا در صدد برنامه ریزی مقابله با هرگونه تهدیدی هستیم و به مردم عزیز این اطمینان خاطر را میدهم که با وجود ظرفیتهای مادی و معنوی در این صنعت از این بابت هیچگونه دغدغه و نگرانی نداشته باشند.
وزیر نیرو با اشاره به این که در حال حاضر در صنعت برق کشور از طراحی، ساخت تجهیزات، تامین قطعات، نصب و راه اندازی و بهره برداری به 99 درصد خودکفایی رسیده ایم اظهار امیدواری کرد با توسعه این روند، صنعتگران ما بتوانند در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی این صنعت را تا پایان سال جاری به 100 درصد و به خودکفایی کامل برسانند و این موفقیت درک مفهومی اقتصاد مقاومتی است که در صنعت برق کشور در حال وقوع است.
وی اضافه کرد: شرایط ممتاز جغرافیایی ایران و گستره وسیع کشور و برخورداری از نیروهای متخصص و توانمند ظرفیت مناسبی ر ا برای تبدیل ایران به مرکز مبادلات و راهبری شبکه برق در منطقه فراهم آورده است .
مهندس نامجو در ادامه گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان مصرف کننده محصولات و خدمات صنعت برق ما هستند که این موجب افتخار ایرانیان است و باید با تمهیدات لازم روزبه روز تلاش کنیم که کیفیت و کمیت کالاهایمان را برای تسخیر بازارهای منطقه افزایش دهیم.
وی خاطرنشان ساخت: در سال گذشته سه میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی در این بخش داشته ایم و امسال با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه، شش میلیارد دلار در نظر گرفته شده که تاکنون به بیش از چهار میلیارد دلار رسیده و امیدوارم تا پایان سال جاری این هدف محقق شود.
وزیر نیرو افزود: در حال حاضر شبکه برق ایران با تمامی کشورهای دارای مرز خشکی تبادل انرژی الکتریکی دارد و سالانه 10 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر می شود. میزان درآمد حاصل از صادرات برق ایران سال گذشته افزون بر یک میلیارد دلار بوده است با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه و با واگذاری صادرات برق به بخش خصوصی، این میزان افزایش قابل توجهی نیز خواهد یافت.
به گفته وزیر نیرو، صنعت برق ایران به رغم فشارهای خارجی بر اقتصاد و صنعت این مرز و بوم قادر است تا در آینده به عنوان یکی از کشورهای مهم صادر کننده انرژی و برق در منطقه و جهان مطرح باشد.
مهندس نامجو در ادامه سخنان خود به موضوع سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق اشاره کرد و گفت: رویکرد سالهای اخیر صنعت برق بر مقوله خصوصی سازی و بهره گیری از توانمندی های بخش خصوصی و غیردولتی و ایجاد شرایطی برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در صنعت برق بوده است.
وی اضافه کرد: صنعت برق هم اکنون در حال آماده سازی نیروگاهها و شرکتهای توزیع برای واگذاری به بخش خصوصی است. اینک 44 نیروگاه به ظرفیت 34 هزار مگاوات به اعتبار 220 هزارمیلیارد ریال در دست اقدام است که برای واگذاری آماده می شوند. همچنین 17 نیروگاه به ظرفیت 16 هزار مگاوات به ارزش 90 هزار میلیارد ریال توسط سازمان خصوصی سازی واگذار شده است. از 44 نیروگاه که در دستور کار واگذاری است 10 نیروگاه از طریق ماده 27 و بورس یا فرابورس عرضه می شود و بقیه 34 نیروگاه از طریق مزایده خواهد بود.بر اساس برنامه پنج ساله تا پایان سال جاری 27 نیروگاه باقی مانده واگذار خواهد شد و قیمت گذاری 21 نیروگاه نیز انجام شده و 6 نیروگاه دیگر در دست ارزیابی است. اجرای دست کم هشت نیروگاه توسط بخش خصوصی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز در حال پیگیری بوده که سه نیروگاه فعال شده است و با گشایش LC عملیات اجرایی آنها به زودی آغاز می شود. موافقنامه جدیدی که بین صندوق توسعه ملی و وزارت نیرو به امضا رسید اطمینان خاطر را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در سالهای آتی ایجاد کرده است و باید اینبخش از فعالان اقتصادی کشور از این فرصت به خوبی استفاده کنند.
وی با اشاره به این که برای تسهیل در واگذاری شرکتهای توزیع نیز آماده سازی های لازم صورت گرفته است گفت: تاخیر در واگذاری این شرکتها به دلیل حساسیت بالایی است که واگذاری این شرکتها دارد.
مهندس نامجو در ادامه گفتک در حال حاضر ظرفیت نیروگاههای کشور به بیش از 67 هزار مگاوات رسیده است. با وارد شدن نیروگاههای گتوند و سیاه بیشه تا پایان سال جاری ظرفیت نیروگاه های کشور به 70 هزار مگاوات خواهد رسید. همچنین تلفات شبکه برق کاهش یافته و به 14.98 درصد رسیده که توفیق بسیار بزرگی است قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه به این میزان برسیم این درحالی است که در سال جاری این رقم حاصل شده است. در بخشهای دیگر صنعت برق نیز کارهای بزرگی از جمله تکمیل رینگ 400 کیلوولت در خطوط انتقال انجام شده است.
وی همچنین گفت: با رشد و بلوغی که به خوبی در صنعت برق اتفاق افتاده این صنعت دیگر مایل نیست از منابع عمومی استفاده کند بلکه صنعت برق به سمت مدیریت مالی از طریق روشهای جایگزین مانند فاینانس می باشد. با این رویکرد تصور انحصاری بودن صنعت برق باید شکسته شود و همه صنعتگران توانا بتوانند در این صنعت وارد شده و فعالیت کنند. افزایش ظرفیت تولید، اصلاح ساختار، توسعه استفاده از انرژی های نو و قرار گرفتن ایران در میان 20 کشور نخست جهان از لحاظ میزان تولید انرژی الکتریکی و از همه مهمتر روند مطلوب ساخت داخل و توسعه فناوری علیرغم همه محدودیت ها، تبعیض ها و کارشکنی های استعمار جهانی بیانگر تلاش همکاران این صنعت است.
وزیر نیرو ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده است که با ساخت نیروگاههای جدید در هر سال پنج هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شود که امسال با تدبیر خوب دولت 23 نیروگاه در ردیف پروژه های مهر ماندگار� قرار گرفت که برخی از آنها خصوصی و برخی دولتی هستند. با اجرای این پروژه ها تا پایان کار این دولت 12 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد شد و دولت نیز برای تامین مالی و ارزی آنها تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تاکنون هم پیشرفت های خوبی در اجرای این پروژه ها حاصل شده است، این در حالی است که اجرای مرحله نخست هدفمندی یارانه ها موجب شد که رشد مصرف نیز تا حد زیادی کاهش یابد و ضریب اطمینان تامین برق کشور را در سالهای آتی بالا برد.
مهندس نامجو اصلاح قیمت برق و هوشمند سازی شبکه ها، گسترش نیروگاههای تولید همزمان برق حرارت و تولید پراکنده و کاهش تلفات را از اولویتهای وزارت نیرو برشمرد و گفت: مناسب است شرکتهای خصوصی با تمرکز بر این نیازها، همسو با صنعت برق کشور حرکت کرده و در همه این موارد فعالیت کنند.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان ساخت: صنعت برق ایران، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای تحقق اهداف برنامه های توسعه با چالش هایی نیز روبروست. غلبه بر این چالشها به ویژه ارتقای سطح کیفی تجهیزات، کاهش هزینه ها، افزایش راندمان و کاهش تلفات مستلزم برخورداری از دانش و آگاهی از آخرین یافته ها و تجربه های جهانی است و این مهم جز با همکاری نزدیک، بهره گیری و ارتباط مناسب با مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی ایران و جهان محقق نخواهد شد با افزایش ارتباط بین دانشگاه و صنعت می توان بهترین راهکارهای فنی را تدوین کرد و رویدادهایی همچون کنفرانس بین المللی برق، به عنوان تجلی گاه قابلیتها، توانمندیها و ظرفیت های مجموعه صنعت برق کشور و جایگاه تبادل آرا، تجربیات و دیدگاهها و گفتگوهای مسئولان متعهد بخش برق و صنعتگران سخت کوش این مجموعه و متخصصان دانشگاهی به شمار می رود.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد برگزاری این کنفرانس و مباحث ارزشمندی که توسط کارشناسان و متخصصان صنعت برق مطرح می شود بتواند موجب آگاهی بیشتر حاضران از تحولات و نوآوریهای صنعت برق در ایران و جهان شده و تبادل اطلاعات و تجربیات بین دست اندارکاران و شکوفایی پیش از پیش صنعت این مرز و بوم را به ارمغان آورد.

سایت خبری توانیر - کد خبر :64535
۲۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۸:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.