English
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۹:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صنعت برق از چشم‌انداز سبقت گرفت/صرفه‌جویی 900میلیون لیتر سوخت در نیروگاه‌ها

صنعت برق از چشم‌انداز سبقت گرفت/صرفه‌جویی 900میلیون لیتر سوخت در نیروگاه‌ها
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر این‌که قرار بود براساس چشم انداز تا پایان برنامه پنجم توسعه ایران تبدیل به هاب منطقه باشد، گفت: در حال حاضر ایران از لحاظ تولید برق رتبه نخست منطقه را از آن خود کرده است و در جهان جایگاه پانزدهم را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد بهزاد در مراسم افتتاحیه بیست‌و هفتمین کنفرانس بین المللی برق با تاکید بر این‌که در حال حاضر شبکه برق ایران با کلیه کشورهایی که با آن‌ها مرز خاکی دارد متصل است، گفت: اکنون صد درصد جمعیت شهری ایران و 99.9 درصد جمعیت روستایی از برق برخوردار هستند.

 

وی افزود:‌صنعت برق کشور 112 سال سابقه تاریخی دارد و در 60 سال اول (تا دهه 40) ایجاد نیروگاه‌های کوچک توسط بخش خصوصی و با دخالت محدود دولت در حد صدور مجوز و ایجاد روشنایی معابر عمومی بود و برق کالای تجاری محسوب می‌شد؛ مصرف کننده پول برق را می‌پرداخت بخش خصوصی سود آن را می‌برد ودولت مالیات می‌گرفت. در ماده 2 تعرفه سال 1319 برای هر کیلووات برق سه ریال در شب و 80 دینار در روز اخذ می‌شد. روند رشد مصرف برق از سال 46 تاکنون به سرعت رشد داشته و در سال 90 میزان پیک مصرف برق به 42 هزار و 248 مگاوات رسید. در تابستان سال 91 نیز پیک مصرف برق به میزان 43 هزار و 337 مگاوات بود.

 

کاهش 5 درصدی رشد پیک مصرف با اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها

 

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این‌که پیش از هدفمندی‌ یارانه‌ها انتظار می رفت مقدار پیک مصرف در سال 93 به 55 هزار و 500 مگاوات برسد، مشاهده شد که بعد از اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها رشد پیک مصرف از هشت درصد به دو الی سه درصد رسید. بنابراین انتظار می رود پیک مصرف برق در سال 92، 45 هزار و 500 مگاوات و در سال 93، 48 هزار مگاوات باشد. بنابراین این موضوع نشان می دهد که هدفمندی‌ یارانه‌ها در پیک مصرف برق تاثیر عمده‌ای گذاشته است.

 

بهزاد با بیان این‌که سالانه پنج هزار مگاوات برق به ظرفیت کشور افزوده می‌شود گفت: بنابراین برای این کار باید هفت هزار و 500 میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شود.

 

وی با اشاره به این‌که در سال جاری ظرفیت تولید برق به 70 هزار مگاوات می رسد گفت: در طول هشت سال اخیر بیش از 30 هزار مگاوات به ظرفیت منصوبه کشور افزوده شده است. از زمان انقلاب تاکنون تعداد روستاهای برق‌دار نیز از چهار هزار به 50 هزار روستا رسیده است.

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به رشد صنعت برق از سال 1358 تاکنون گفت: تعداد مشترکین از سه میلیون و 300 هزار نفر به حدود 28 میلیون نفر رسیده و سایر بخش های صنعت برق از جمله خطوط انتقال رشد 9 درصدی داشته‌اند. همچنین پیک بار مصرف از سه هزار و 621 مگاوات به 43 هزار و 337 مگاوات رسیده است.

 

بهزاد با اشاره به تولید همزمان برق به میزان 46 هزار مگاوات گفت: تابستان گذشته بهترین تابستان کشور از لحاظ برق بود.

 

بررسی عملکرد شاخص‌های بخش انرژی

 

 

وی با اشاره به این‌که ایران نخستین کشور صادرکننده برق در منطقه و پانزدهمین کشور تولیدکننده برق در جهان است گفت: راندمان کل نیروگاه‌های کشور در سال 90، 39 درصد است و راندمان نیروگاه‌های حرارتی 38 درصد است که مشاهده می‌شود که یک و نیم درصد راندمان نیروگاه‌ها در کشور از میزان متوسط جهانی بالاتر است. انتظار می رود در سال 92 راندمان نیروگاه‌ها به 41 درصد برسد.در اردیبهشت ماه سال جاری راندمان نیروگاه‌های حرارتی 39.26 درصد بود.

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به کاهش تلفات شبکه برق اظهار کرد: میزان تلفات شبکه برق از 20 درصد به کمتر از 15 درصد رسیده است و تا پایان سال جاری انتظار می رود رقم 14 درصد در میزان تلفات شبکه برق محقق شود.

 

بهزاد با اشاره به این‌که در سال گذشته بیش از 8.6 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق انجام شده است اظهار کرد:‌ انتظار می‌رود در سال جاری بیش از 10 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق داشته باشیم.

 

صرفه جویی 900 میلیون لیتر سوخت در نیروگاه‌ها

 

 

وی افزود:‌همچنین در سال 90 با تمهیدات صورت گرفته برای نیروگاه‌ها 900 میلیون لیتر سوخت صرفه جویی شد.

 

بهزاد در ادامه صحبت‌های خود نسبت به خودکفا شدن به طور کامل در صنعت برق در سال جاری ابراز امیدواری کرد و گفت:‌در حال حاضر بیش از 90 درصد از تجهیزات برق در کشور تولید می‌شود.

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر این‌که برق تولیدی ایران از لحاظ انرژی پایدار است و به محیط زیست آسیب نمی رساند، گفت:براساس گزارش‌ها تا سال 2050 بیش از 50 درصد از انرژی‌های دنیا باید توسط انرژی‌های نو تامین شوند. در 30 سال گذشته به خاطر گازهای گلخانه‌ای زمین شش درجه گرم‌تر شده و انتظار می رود دو درجه دیگر نیز گرم‌تر شود.

 

وی ادامه داد: ایران برنامه‌های وسیعی در احداث و راه اندازی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی دارد. تا دو سال پیش صد مگاوات برق از طریق نیروهای تجدیدپذیر تولید می ‌شد که در حال حاضر 209 مگاوات برق از این طریق تولید می‌شود وانتظار می‌رود تا پایان برنامه پنجم توسعه پنج درصد ظرفیت نصب شده کشور از طریق نیروگاه‌های بادی و خورشیدی تامین شوند. در حال حاضر چهار درصد از نیروگاه‌ها، نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و آبی هستند.

 

پیشنهاد ایران سبد انرژی است

 

 

بهزاد با اشاره به حباب موجود زیر اقیانوس در خلیج مکزیک اظهار کرد: گفته می‌شود که با استفاده از این حباب برای 200 سال گاز منطقه آمریکا و دنیا تامین می‌شود و پیش بینی می‌شد که ظرف پنج سال تغییرات زیادی در بازار گاز دنیا ایجاد شود.

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که ایران در زمینه نیروگاه‌های گازی فعالیت زیادی کرده است گفت: ما پیشنهاد سبد انرژی را مطرح کردیم. در برخی کشورها دیده می‌شود که 80 درصد برق توسط نیروگاه‌های اتمی تولید می‌شود و 20 درصد برق وارد می‌شود. ژاپن در حالی که 40 راکتور اتمی دارد به خاطر واقعه هیروشیما فقط دو راکتور در آنجا کار می‌کند و مردم ژاپن اجازه نمی دهند 38 راکتور دیگر وارد مدار شود.

 

او تصریح کرد: ما سبد انرژی را مطرح کردیم مبنی بر این‌که از نیروگاه‌های مختلف استفاده می‌شود.

ایسنا - کد خبر: 91082213766
۲۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.