English
جمعه، ۴ مهر ۱۳۹۹, ۲۳:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شرکت کنتورسازی ایران در مسیر توسعه و ....

شرکت کنتورسازی ایران در مسیر توسعه و ....
بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی برق بهانه ای شد تا در غرفه شرکت کنتورسازی ایران، مهمان جمع مدیران ارشد این سازمان به گپ و گفت نشینیم

برگزاری بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی صنعت برق ایران این خواستگاه پژوهش ملی در سال تولید ملی بهانه ای شد تا در حاشیه نمایشگاه جانبی این کنفرانس مصاحبه ای با یکی از شرکت های حامی تولید ملی ، کار و سرمایه ایرانی داشته تا به عمل نشستن این شعار ملی را نظاره گر باشیم.شرکتی که با وجود تحریم های بین المللی علیه ایران توانسته است گامی بزرگ در صنعت برق ایران برداشته وبا تولید محصولات مختلف از جمله کنتورهای هوشمند مورد نیاز وزارت نیرو تا لامپ های کم مصرف مورد مصرف کاربران عادی و کارت خوان های بانکی و همچنین سلول های خورشیدی ،این انرژی پاک و پایان ناپذیر طیف وسیعی از اقشار مختلف جامعه را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

گفت و گوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی صبا با اعضای محترم شرکت کنتورسازی ایران ، با جناب آقای مهندس عاملی مدیرعامل محترم شرکت کنتورسازی ایران آغاز می کنیم.

آقای عامری مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران

 

 

1)جناب آقای مهندس عاملی لطفا تاریخچه مختصری از شرکت خود را برای ما بیان بفرمائید

شرکت کنتورسازی ایران در سال 1347 و با مشارکت شرکت اینترنشنال و بانک صنعت و معدن آغاز به کار کرده است.در ابتدای شروع کار هدف اصلی شرکت تولید کنتورهای برق مورد نیاز در کشور بوده است که باعنایت الهی و همکاری کلیه همکاران درادامه حرکت اهداف شرکت تکمیل شده و تولید محصولات گوناگون برای اقشار مختلف جامعه نیز مورد نظر قرار گرفت.تولید محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب ،با استفاده از دانش بومی و همچنین با تنوع بسیار بالا و بعد از 44 سال از تولید تک محصولی خارج گردیده و پا به عرصه تولید لامپ های کم مصرف ،کارت خوان های بانکی(دستگاه های POS) به نام چرتکه گذارد. در حال حاضر شرکت مفتخر به داشتن سبدی با تنوع بیش از 15 محصول کنتورهوشمند،تولید انبوه لامپ کم مصرف و سلولهای خورشیدی می باشد .شرکت کنتورسازی ایران از سال 1387 تاکنون تولید کنتورهای دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده است ودر همین سال با ارزش سه برابری قیمت پایه به بخش خصوصی واگذار گردید.همچنین با وجود مشکلات در اولین سال واگذاری موفق به افزایش ده برابری تولید و همچنین افزایش سه برابری فروش خود گردید که این رشد نه تنها باعث رونق تولید در داخل کشور شد بلکه باعث حفظ نیروی انسانی 700 نفری شرکت کنتورسازی ایران گردید.همچنین موفق به کسب رکورد تولید 24 میلیون دستگاه کنتور هوشمند تک فاز و سه فاز شد و در سال 1391 تولید کنتورهای هوشمند الکترونیک را در دستور کار خود قرار داد .شرکت کنتورسازی ایران در سالروز میلاد امام رضا (ع) از کنتورهای هوشمند سامان که با آخرین متد و استانداردهای جهانی تولید شده است رونمایی نمود.

شرکت کنتورسازی ایران دارای اولین و بزرگترین آزمایشگاه اندازه گیری تشعشات UV  لامپ کم مصرف در ایران می باشد که این افتخار را باید به وارد شدن شرکت در زمینه حمایت از انرژی های پاک همچون سلول های خورشیدی اضافه نمود.

طبق آخرین گزارشات ارائه شده شرکت کنتور سازی ایران با رتبه 13 در بین تمامی شرکت های تولید کننده کنتور در جهان وهمچنین بزرگترین تولید کننده کنتور در خاورمیانه و سهم 1 درصدی از بازارجهانی کنتورسازی ،همچنان به کسب افتخارات دیگر در عرصه های گوناگون تولید ملی ادامه داده و روند رو به رشدی را در پیش روی خود ترسیم کرده است که این اهداف جز با عنایت حضرت حق و همکاری بی وقفه تمامی همکاران امکان پذیر نبوده است.

سخن خود را با تشکر از جناب آقای مهندس عاملی به پایان رسانده و در خدمت آقای دولت گر معاونت بازرگانی شرکت کنتورسازی ایران خواهیم بود.

 امیر دولت گر معاون بازرگانی شرکت کنتورسازی ایران

 

جناب آقای دولت گر توضیح بفرمائید که با وجود تحریم های شدید علیه ایران چگونه توانسته اید همچنان در عرصه تولید ثابت قدم به فعالیت خود ادامه دهید ؟

این مشکل بر کسی پوشیده نیست که با وجود تحریم ها شدید علیه ایران ادامه فرآیند تولید و صادرات و واردات با دشواری های بسیاری همراه خواهد بود اما شرکت کنتورسازی ایران با مطالعه کامل شرکتهای چینی که نمایندگی شرکت های اروپایی را به عهده دارند توانسته است تحریم ها را دور زده و بر آن فائق آید و با ثبت شرکتی در ترکیه همچنان پیروزمندانه به فعالیت رو به رشد خود ادامه دهد.

برای آگاهی از سیستم شبکه های هوشمند شرکت کنتور سازی ایران  با جناب آقای مهندس مهدی آرین مدیر شبکه های هوشمند به گفت و گو نشستیم.

 مهدی آرین مدیر شبکه های هوشمند برق شرکت کنتورسازی ایران

لطفا توضیحات خود را پیرامون شبکه های هوشمند ارائه بفرمائید.

شرکت کنتورسازی ایران به عنوان پایه گذار صنعت کنتورسازی در ایران زمانی که شرکت آکتاریس نسل سوم کنتور را ارائه کرد به عنوان اولین شرکت درکشور این نسل از کنتور را در ایران عرضه نمود.

در سال 1387 موفق به داشتن سیستم Live Demo شدیم که این سیستم امکان قرائت کنتورهای هوشمند را از راه دور امکان پذیر می کرد.این شرکت موفق شد تا در تدوین مشخصات فنی کنتورهای هوشمند ، امنیت (security)  نقش مهم و حضور پررنگی را داشته باشد.

در مناقصه فهام شرکت کنتورسازی ایران موفق به کسب دو حوزه از پنج حوزه حضور یافته گردید و تامین کنتورهای هوشمند و نصب و راه اندازی آنها در شهرهای مشهد و اهواز به کنتورسازی ایران و پیمانکاری شرکت مهام شرق واگذار گردید که این موفقیت تائیدی بر تمامی کنتورهای هوشمند استاندارد در این شرکت می باشد.

مدیریت و اندازه گیری در کنتورهای هوشمند از اهمیت بالایی برخوردار است که شرکت کنتورسازی ایران توانسته است با فائق آمدن بر تمامی مشکلات موجود وظیفه خطیر و سنگین تامین ،نصب و راه اندازی کنتورهای هوشمند در توزیع کشور  را بر عهده گرفته و به ثمر رساند که این موفقیت برگ زرینی است بر فعالیت های انجام شده در این شرکت.

صادرات در ایران با توجه به تحریم های موجود مسئله ای است که با موانع زیادی همراه بوده است برای پاسخ به این سوال و آگاهی از وضعیت صادرات در کنتورسازی ایران به سراغ آقای زمانی فر مشاور مدیر عامل در امور توسعه بازار و مدیر دفتر مرکزی شرکت رفتیم تا از روند رو به رشد صادرات در کنتورسازی ایران مطلع شویم.

 محمد زمانی فر مشاور مدیرعامل در امور توسعه بازار شرکت کنتورسازی ایران

کشور های عراق ، افغانستان ، تاجیکستان و آذربایجان به عنوان کشورهای هدف برای صادرات در نظر گرفته شده است که در کنار این کشور ها ، نیجریه و سوریه را هم باید اضافه نمود.البته لزوما محصول صادراتی کنتورسازی ایران ،کنتورهای هوشمند نیست بلکه با توجه به نیاز بازار هدف نوع محصول صادراتی متفاوت و متنوع خواهد بود.که این کشورها برای صادرات باید مورد مطالعه قرار گرفته تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

برای سرمایه گذاری در تاجیکستان و ارائه طرح اقتصادی در حال مذاکره و تحقیق هستیم و همچنین در سوریه به نتایج مطلوبی رسیدیم که به دلیل مشکلات به وجود آمده در سوریه این طرح با تعویق افتاده است.اما در کردستان عراق بحث صادرات کنتورهای AMI در حال سپری کردن مراحل پایانی خود می باشد.

با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و اهمیت مدیریت مصرف در خانوارها تولید لامپ کم مصرف از اهمیت بالایی برخوردار شده است که کنتورسازی ایران با قدم نهادن در این عرصه به موفقیت های زیادی دست یافته است . برای اطلاع از تولید لامپ کم مصرف در کنتورسازی ایران در حضور آقای مهندس غریقی قائم مقام مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت صنایع کم مصرف ایرانیان به گفت و گو نشستیم.

اسداله غریقی قائم مقام مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت کنتورسازی ایران 

لطفا توضیح کاملی از فرآیند تولید لامپ کم مصرف بفرمائید.

خطوط تولید لامپ کم مصرف از سه سال پیش در کنتور سازی ایران با نام تجاری رسانور و تولید 50 میلیون قطعه در سال و گارانتی 18 ماهه بدون قید و شرط و 8000 ساعت کار مفید آغاز شده است .صنایع کم مصرف ایرانیان با هدف تولید محصولاتی با کارایی بالا و مصرف بهینه انرژی بنیان نهاده شده است.

کنتورسازی ایران به عنوان پیمانکار بخش اقتصادی باید اقتصاد بازار را به درستی مورد مطالعه قرار داده تا بتواند بازار را در دست گرفته و نیاز همه ی سطوح جامعه از وزارت نیرو گرفته تا کاربران عادی را برآورده کند که این شرکت توانسته است با توکل بر خدا و مطالعه همه جانبه و فراگیر بازار و تولید محصولی با کیفیت و قیمت مناسب و استاندارد به این مهم دست پیدا کند.

از جمله حوزه های دیگری که کنتورسازی توانسته است به آن گام نهاده و موفقیت به دست آورد حوزه تولید انرژی خورشیدی و بخش سولار است.این بخش با تلاش یک سال ونیم و مطالعه مدل های موفق در حوزه انرژی خورشیدی به ثمر رسیده است .انرژی خورشیدی نه تنها در مصارف خانگی و از آن مهم تر می تواند در بخش های صنعتی انرژی پاک و مقرون به صرفه ای را در اختیار قرار دهد.از جمله کاربری های انرژی خورشیدی تامین برق مورد نیاز پمپ چاه های کشاورزی است .چون در این حوزه تامین برق مورد نیاز با مشکلات فراوانی همراه می باشد این راه تامین انرژی، بسیار با صرفه و راحت خواهد بود که باعث کاهش تلفات و افزایش سطح زیر کشت و توسعه روش های نوینی مثل آبیاری قطره ای می شود.

برای اطلاع از روند پیشرفت سیستم های اندازه گیری (مترینگ)سراغ جناب آقای مهندس محمد عاملی قائم مقام مدیرعامل رفتیم.

سیستم های مترینگ از تولید تا مصرف را در بر می گیرد و شرکت های بزرگی چون Microsoft به این مهم قدم نهاده است که شرکت کنتورسازی ایران نیز توانسته است همزمان با تغییرات جهانی برای کاهش تلفات محصولات خود وارد این حوزه شده و فعالیت های موثری را انجام دهد.

و در آخر از گروه کنتور سازی حاضر در این مصاحبه در مورد دغدغه های موجود در تولید کشور را جویا شدیم که به موارد زیر اشاره نمودند.

با وجود افزایش نرخ ارز ، تحریم و افزایش قیمت فلزات و.... وزارت نیرو باید بیش از پیش شرکت های تولید کننده در ایران را مورد حمایت خود قرار داده تا در سال تولید ملی ،حمایت از کار و سرمایه ایرانی این شعار به عمل نزدیک تر شود.بقای صنعت برق ایران از تولید تا توزیع یک زنجیره بهم پیوسته است که این امر مستلزم همکاری همه جانبه وزارت نیرو و شرکت ها با یکدیگر است.

مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد عدم تهاتر بین بیمه و دارایی و بانک هاست.که این مسئله باعث بروز مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان شده است.

یک شرکت تولیدی براساس برنامه ریزی های دقیق اقتصادی که انجام می دهد میزان تولید خود را برای داشتن صرفه اقتصادی مورد ارزیابی قرا می دهد که متاسفانه در میانه راه با تغییر ناگهانی نرخ ارز و سیاست های پولی اعمال شده با کاهش شدید ارزش ریالی محصولات تولیدی خود مواجه می شود که برای رسیدن به صرفه اقتصادی مورد نظر خود باید تولید را افزایش دهد مسلما افزایش تولید نیازمند افزایش سرمایه است که شرکتهای تولید کننده نمی دانند باید چه طور این کسری منابع مالی را تامین کنند.

در پایان با تشکر از وقتی که شرکت کنتورسازی ایران در اختیار پایگاه اطلاع رسانی صبا قرار دادند برای این واحد تولیدی بزرگ آرزوی موفقیت و پیشرفت در مسیر توسعه را داریم.

۲۸ آبان ۱۳۹۱ ۲۰:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.