English
سه شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۲:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دلایل اصلى افزایش قیمت دلار در بازار تشریح شد

تعدادى از کارشناسان مسایل پولى به تشریح دلایل اصلى افزایش قیمت دلار در بازار داخلى پرداختند. به گزارش مهر، در حالى قیمت دلار درماههاى گذشته از روندى کاهشى در برابر ارز یورو مواجه بود ولى اکنون با روند افزایشى روبرو شده است. فعالان بازار ارز تهران معتقدند که در هفته هاى آینده احتمال گذر قیمت دلار از مرز ۱۰۰۰ تومان وجود دارد. فعالان بازار ارز کاهش قیمت نفت در بازارهاى جهانى را دلیل اصلى افزایش قیمت دلار عنوان مى کنند. گزارش رویترز نیز نشان مى دهد که ارزش دلار در برابر ارزهاى عمده دنیا در بازار جهانى به بالاترین سطح ۶ ماهه اخیر رسیده است.در همین حال، گفته مى شود که بانک مرکزى قصد دارد براى کنترل قیمت دلار در بازار داخلى تدابیر خاصى اتخاذ کند.
دلایلى اصلى افزایش قیمت دلار
شاهین شایان آرانى، کارشناس مسایل پولى عمده ترین دلیل افزایش ارزش دلار را کاهش قیمت نفت و سیاست خزانه دارى آمریکا براى کنترل قیمت دلار به منظور توسعه صادرات این کشور عنوان و تصریح کرد: افزایش قیمت دلار و قوى تر شدن این ارز نسبت به سایر ارزها به معناى رونق صادرات آمریکا است و خزانه دارى آمریکا هم با همین سیاست کار را به پیش مى برد. مشاور بانک توسعه اسلامى با اشاره به اینکه البته اقتصاد یورو نیز با نابسامانى مواجه شده و صادرات آمریکا حوزه یورو را نیز با چالش مواجه کرده است، افزود: به همین دلیل نیز سعى خزانه دارى آمریکا بازگرداندن وضعیت دلار به حالت قبلى و به نوعى افزایش قدرت دلار نسبت به یورو است. وى با تاکید بر اینکه بازار داخلى نیز متاثر از بازارهاى بین المللى است، گفت: بانک مرکزى ایران نیز همه پدیده هاى مذکور را کنترل مى کند و به تبع آن و با اتخاذ سیاستهایى، اصلاحاتى را انجام مى دهد. شایان آرانى با بیان اینکه نرخ دلار به ریال باید بیش از رقم فعلى باشد، به عبارت دیگر باید بالاتر از هزار تومان باشد، افزود: بانک مرکزى هم اکنون با کنترل نرخ دلار قیمت آن را پایین نگه داشته است. از سوى دیگر، ایران محور معاملات ارزى خود را به سمت یورو پیش برده است. وى پیش بینى قیمت دلار را حرکتى غیرعقلانى عنوان و تصریح کرد: اما احتمال افزایش قیمت دلار نسبت به یورو نسبت به کاهش قیمت آن بیشتر است، یعنى هم اکنون فشار به این سمت است که دلار نسبت به یورو قوى تر شود.این کارشناس مسائل اقتصادى گفت: بانک مرکزى حتما به منظور کنترل قیمت دلار در بازار داخلى اقدام به عرضه بیشتر دلار در بازار خواهد کرد و البته سیاستهاى ارزى کشور نیز انجام چنین کارى را ایجاب مى کند.
کنترل قیمت دلار با افزایش عرضه
همچنین مهدى تقوى، عضو هیأت علمى دانشگاه علامه طباطبایى با بیان اینکه بانک مرکزى قیمت دلار در بازار داخلى را تعیین مى کند، دلیل افزایش قیمت دلار در بازار داخلى را افزایش ارزش دلار در خارج از کشور در مقایسه با سایر ارزها عنوان کرد. وى با اشاره به کاهش قیمت طلا و نفت در بازارهاى جهانى، گفت: این کاهش قیمت باعث افزایش ارزش دلار شده است، بنابراین عوامل تعیین کننده قیمت دلار توسط بانک مرکزى نیز با توجه به این مسأله تغییر یافته است. تقوى با تاکید بر اینکه نمى توان قیمت دلار را براى آینده پیش بینى کرد، افزود: بانک مرکزى با افزایش عرضه دلار در بازار مى تواند قیمت آن را کاهش دهد، البته قیمت دلار در بازار داخلى تابعى از قیمتهاى جهانى به ویژه قیمت جهانى نفت است.
29/ مرداد / 87 - سه شنبه – ابرار اقتصادی
۲ شهریور ۱۳۸۷ ۰۹:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.