English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۴۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سقوط قیمت ارز ادامه می‌یابد/ دلایل اصلی و فرعی ریزش قیمتها در بازار ارز

سقوط قیمت ارز ادامه می‌یابد/ دلایل اصلی و فرعی ریزش قیمتها در بازار ارز
سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام دلایل ریزش قیمتها در بازار ارز، از تداوم سقوط قیمت ارز در بازار در روزهای آینده خبر داد و گفت: عرضه گسترده ارز مهمترین عامل کاهش قیمتها در بازار بوده اما کاهش برخی التهابات ناشی از فشارهای تحریم‌ها نیز در این باره موثر بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، سید شمس الدین حسینی امروز در حاشیه همایش ملی رسانه، مردم و اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت بازار ارز گفت: گشایش‌هایی در بازار ارز صورت گرفته و بانک مرکزی بر اساس این گشایشها و منابع ارزی که استحصال شده ، تلاش کرده که عرضه ارز را در ماهها و روزهای پایانی سال افزایش دهد.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: ترمیم ذخایر ارزی کشور و استحصال منابع شرایطی را فراهم کرد که بانک مرکزی توانست در روزهای اخیر ارز بیشتری را به مرکز مبادلات ارزی عرضه کند و این عرضه ارز چندین برابر گذشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست عرضه بیشتر ارز ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: این مورد مهمترین عامل کاهش نرخ ارز بوده است، البته کاهش برخی التهابات ناشی از فشارهای تحریم‌ها نیز موثر بوده است.

حسینی با اشاره به شکل گیری یکسری از انتظارات با توجه به تعیین یک تاریخ مثلا ششم فوریه برای نوسانات نرخ ارز در بازارهای جهانی، گفت: اما با ظهور واقعیتها و شکستن انتظارات اتفاقات دیگری رخ می دهد.

جزئیاتی از جلسه مدیران بانکی با رئیس جمهور

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد جلسه ارزی روز سه شنبه رئیس جمهور با مدیران عامل بانکها گفت: آنچه که ما در جلسات اخیری که در خدمت رئیس جمهور و در بانک مرکزی بودیم، در این جلسه دیروز با حضور مدیران بانکی تلاش کردیم که از همه ظرفیتها برای افزایش عرضه ارز استفاده کنیم.

حسینی افزود: مدیریت بازار ارز و تقاضای ارز از سوی دستگاههای مرتبطی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان دنبال می شود و امید است که سیر نزولی نرخ ارز که آغاز شده است، ادامه یابد.

سخنگوی اقتصادی دولت همچنین در مورد افرادی که از خرید سکه در طرح پیش فروش بانک مرکزی ضرر و زیان دیده اند، گفت: سیاست پیش فروش سکه تماما در اختیار بانک مرکزی است، البته افرادی که می خواهند می توانند سکه های خریداری کرده در طرح پیش فروش سکه را پس دهند.

چرا نرخ ارز در بودجه 92 نیامد

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد عدم تعیین نرخ ارز در بودجه سال 92 گفت: در جلساتی که حدود یک ماه پیش با نمایندگان مجلس داشتیم، جمع بندی کردیم که اساسا وقتی نرخ ارز در بودجه تعیین نمی شود و نیازی به این کار نیست، چرا بخواهیم نرخ ارز را در بودجه بیان کنیم و اصلا نرخ ارز را در بودجه تعیین کنیم.

حسینی با بیان اینکه برخی از اقلام و اعداد در بودجه جنبه مصوب ندارد و مبانی محاسبه است، گفت: مثلا قیمت نفت در بازارهای جهانی مشخص می شود و قیمت ارز در بازار ، مبادله و سیستم بانکی.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در نهایت جمع بندی شد که ما بر اساس یک سناریوی واقع بینانه در مورد متغیرهای کلی اقتصاد و ظرفیت اقتصاد به تناسب بخشهای مختلف درآمدی یک عدد کلی برای نفت در بودجه در نظر بگیریم.

وی خاطر نشان کرد: تلاش ما این است که به این سمت برویم که حتی عدد مطلق درآمدهای نفتی را هم در بودجه کمتر کنیم.

بودجه نهاد ریاست جمهور چرا افزایش یافت؟

حسینی در پاسخ به سئوالی در مورد افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری در لایحه بودجه 92 علی رغم کاهش بودجه سایر نهادها، گفت: اصلا چنین تدوینی نداشتیم که بودجه نهادی کم یا زیاد شود بلکه قصد ما رسیدن به واقعیتها بود. اساسا اینکه در کشور اختیارات رئیس جمهور را با نهادی که ذیل یک وزارتخانه است، مقایسه کنیم، این امر کاملا منتفی است.

وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور مسئول، متولی و پاسخگو در مقابل کل بودجه کشور است و طبق قانون اساسی، بودجه و امور استخدامی جزو اختیارات رئیس جمهور است.

خبرگزاری مهر - کد خبر :2012115
۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.