English
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹, ۰۵:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

گیاهان مرده 400 ساله،‌ زنده شدند!

دانشمندان کانادایی گیاهان 400 ساله‌ای را زیر یخچال‌های کانادا کشف کرده‌اند که تصور می‌شد به دلیل انجماد، از بین رفته‌اند.
به گزارش ایسنا، نمونه‌های گیاهان خزه‌ای که توسط یخچال‌ها و طی عصر یخبندان کوچک بین 1550 تا 1850 پس از میلاد، پنهان شده بودند، دوباره در آزمایشگاهی در دانشگاه آلبرتای کانادا پرورش داده شدند و ریشه‌های جدید آن‌ها رشد کردند.

محققان مدعی‌اند این یافته‌ها حاوی مضامینی برای چگونگی بازیابی نواحی از قطب‌شمال و قطب‌جنوب، با ذوب‌شدن یخچال‌ها باشد.

دکتر کاترین لا فارج زیست‌شناس و تیم تحقیقاتی‌اش در دانشگاه آلبرتا، در حال کنکاش نواحی اطراف یخچال Teardrop در جزیره السمر قطب شمال کانادا بودند.

آن‌ها بخش کوچکی از خزه‌ای به نام Aulacomnium turgidum را کشف کردند. این گیاه در واقع، نوعی از گیاه bryophyte است که بیشتر در کانادا، ایالات متحده و سرزمین‌های مرتفع اسکاتلند رشد می‌کند.

محققان متوجه شدند که این گیاه دارای ریشه‌های سبز کوچک است و این به معنای رشد دوباره یا تحریک‌شدن برای تولیدمثل بود.

آن‌ها با مطالعه نمونه‌موردی‌های گیاه مزبور، دریافتند که این زیست‌بوم حدود 400 سال قدمت دارد.

این دانشمندان ریشه‌ها و بافت‌های برگ گیاه را رشد دادند و آن‌ها را در ظروفی مملو از خاک دارای مواد مغذی کاشتند و آب دادند. ‌آن‌ها در نهایت، موفق به رشد‌دادن نمونه‌موردی‌ها شدند.

این نمونه‌ها از چهار گونه‌ جداگانه شامل Aulacomnium turgidum ،Distichium capillaceum ،Encalypta procera و Syntrichia ruralis بودند.

گیاهان کشف‌شده از انواع byrophytes بوده و می‌توانند در زمستان‌های طولانی بقا یابند و با گرم‌شدن هوا، دوباره رشد کنند؛ با این حال، زنده‌ماندن آن‌ها برای چنین مدت طولانی شگفتی تیم تحقیقاتی را برانگیخت.

در 9 ماه گذشته، یخچال‌های قطب شمال کانادا هر سال حدود چهار متر ذوب شده‌اند؛ این بدین معناست که نواحی سابقا یخی در معرض دید قرار گرفته‌اند. بنابراین، می‌توان زیست‌بوم‌هایی را که تصور می‌شد طی عصر یخی کوچک نابود شده‌اند، مطالعه کرد.

جزئیات این موفقیت علمی در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
ایسنا
۹ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۱۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.