English
چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹, ۰۵:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عوامل تغذیه‌ای در ایجاد سرطان نقش دارد

مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد سرطان نقش دارند البته تغییر در عادات زندگی و تغذیه‌ سنتی می‌تواند در پیشگیری یا تشدید ابتلا به سرطان نقش داشته باشد.
به گزارش فارس، عوامل محیطی زیادی در ورود به برخی سرطان‌های خاص دخالت دارند که تعدادی از این عوامل شناخته شده مصرف توتون، تنباکو، استعمال دخانیات و عادات غذایی هر فرد است که سرطان روده بزرگ، پروستات و سرطان سینه نمونه بارزی از سرطان است که با تغذیه رابطه مستقیم دارد.

غذاهای کنسروی و منجمد یا غذاهایی با ماندگاری طولانی در افزایش ورود برخی سرطان‌ها نقش دارند.

* عوامل خطر تغذیه‌ای برای سرطان

مصرف غذاهای پرچربی، مصرف ناکافی میوه‌‌ها، سبزیجات و غلات و مصرف غذاهای شور، نمک‌ سود شده، دودی و غذاهای کهنه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، توصیه می‌شود که افراد چاق به ویژه پس از سن یائسگی رژیم غذایی کم‌چرب را پیش رو بگیرند در حد امکان از مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کنند، پوست مرغ یا چربی زائد روی گوشت قبل از طبخ گرفته شود، غذای پخته و آب‌پز جای غذاهای سرخ کرده شود، به جای روغن زیاد در غذا و استفاده از سس‌های چرب از افزودنی‌های گیاهی، گوجه‌فرنگی یا آبلیمو استفاده شود.

* کاهش مصرف شکر، نمک و محصولات نمک‌ سود شده

در وعده صبحانه ترجیحاً از مواد کم‌شیرین استفاده شود و خرما و قندهای ساده می‌تواند جایگزین مناسبی برای شکر باشد. از یک قطعه میوه تازه در وعده‌های بین روز به جای بیسکویت، کیک و شکلات استفاده شود.

نمک علاوه بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون زمینه‌ساز ابتلا به سرطان نیز خواهد بود به ویژه در غذاهای نمک سود شده یا دودی به دلیل وجود نیترات ممکن است ترکیبات نیتراتی تولید شود، نیتروز که ممکن است خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان سینه را افزایش دهد.
خبرگزاری فارس
۱۸ خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.