English
چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹, ۰۵:۵۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افسردگی پس از زایمان و دلایل آن‎

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز گفت: 60 تا 80 درصد مادران پس از زایمان دچار گرفتگی خلق یا Baby Bluesمی‌شوند که نوعی افسردگی خفیف است و از چند روز تا یک هفته پس از زایمان ادامه می‌یابد ولی هیچ‌گاه بیش از 2 هفته طول نمی‌کشد.
مهندس مهرداد شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار وب د ا خوزستان، اظهار کرد: مادرانی که دچار این ناراحتی می‌شوند ممکن است زیاد گریه کنند و مضطرب و تحریک‌پذیر به نظر برسند و یا حتی قادر به خوابیدن نباشند. پس از کمی استراحت و هنگامی که اطرافیان، آنها را در نگهداری از نوزاد یاری دهند این علایم در عملکرد مادر اختلالی ایجاد نمی‌کند و نیاز به درمان خاصی ندارد؛ هرچند این مادران نیاز به توجه دارند.

وی افزود: اگر ناراحتی و تنگی خلق پس از حدود 2 هفته بر طرف نشود، ممکن است مادر به افسردگی پس از زایمان دچار شده باشد. 10 تا 20 درصد از مادران پس از زایمان دچار تابلوی کامل بالینی افسردگی می‌شوند که ممکن است از 2 هفته تا یک سال به طول بیانجامد.

شریفی گفت: درباره علت این اختلال هنوز کارشناسان به نظریه‌ای قطعی نرسیده‌اند اما جملگی با این که مجموعه‌ای از عوامل زیستی، روانی و اجتماعی در ایجاد آن دخالت دارد موافقند.

وی ادامه داد: افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است که به فاصله کوتاهی پس از زایمان و بیشتر در زن‌هایی که از ناراحتی‌های روانی پیشین رنج می‌‌برده‌اند، ظاهر می‌شود. بی‌خوابی شدید، بی‌ثباتی خلق و احساس خستگی از علایم شایع آن است و باورهای هذیانی و فکرهای خودکشی و دیگرکشی (نسبت به نوزاد) ممکن است پدید آید.

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز تصریح کرد: سایکوز پس از زایمان شدیدترین بیماری روانی بعد از زایمان است. این بیماری بسیار نادر است و شیوع آن 1-2 در هزار زایمان است. این بیماری 2 تا 3 هفته پس از زایمان ممکن است شروع شود که با افزایش هذیان و توهم مشخص می‌شود.

وی توضیح داد: با این که علل افسردگی پس از زایمان به روشنی مشخص نشده، عوامل تسریع‌کننده‌ای که وجود آن‌ها احتمال وقوع بیماری را بالا می‌برد؛ شناخته شده‌اند.  سابقه افسردگی، سن پایین مادر، اعتماد به نفس پایین، فشار در مراقبت کودک،  افسردگی پیش از زایمان (دوران بارداری)، اضطراب پیش از زایمان، زندگی پر فشار، حمایت اجتماعی کم، ارتباط زناشوئی ضعیف، مسایل مربوط به نوزاد، افسردگی مادر شدن،  تجرد، وضعیت اجتماعی و ‌اقتصادی ضعیف و حاملگی ناخواسته از این جمله‌اند.

شریفی گفت: به همین جهت با توجه به خطری که جان مادر و فرزند را تهدید می‌کند و ممکن است از فوریت‌های پزشکی شمرده شود و به منظور تشخیص زودهنگام بیماری ومداخله به موقع ، توسط کارشناس واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد  مرکز بهداشت شرق جلسه آموزشی در خصوص افسردگی پس از زایمان  جهت ماماهای تیم سلامت روستایی، کارشناس برنامه سلامت مادران و نمایندگان آموزش سلامت کلیه مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش  این مرکز برگزار شد که در این جلسه موضوع افسردگی پس از زایمان به طور مفصل تشریح و  به سوالات  فراگیران پاسخ داده شد و در پایان  بر لزوم کاربردی کردن مطالب ارایه شده و بیماریابی و ارجاع به موقع  به سطح بالاتر تاکید شد.

ضمنا 50 نفر از گروه‌های مذکور در این جلسه آموزشی شرکت داشتند.
تابناک
۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.