English
چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹, ۱۸:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قلیان اعتیاد آورتر از سیگار است

مسئول واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: اعتیاد آوری قلیان 8 تا 10 برابر بیشتر از سیگار است .
به گزارش وب دا خوزستان، رضا دواساز ایرانی اظهار داشت : در زمینه استفاده از قلیان باورهای غلطی در بین برخی از مردم وجود دارد و فکر می کنند که دود قلیان بدلیل عبور از آب، فیلتر شده و باعث صدمه به ریه نمی شود و مضرات آن نسبت به سیگار کمتر است. اما حقیقت این است که نیکوتین موجود در دود قلیان پس از عبور از آب سنگین تر شده و مدت زمان بیشتری در ریه می ماند و باعث صدمه بیشتر به ریه می شود.

وی ادامه داد : برخی افراد نیز می گویند که تنباکوی قلیان گیاهی است و نمی تواند برای بدن مضر باشد . در حالی که سیگار نیز گیاهی بوده و این ویژگی دلیلی بر سرطان زا نبودن آن نیست

مسئول واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: دود حاصل از سوختن تنباکو توسط  زغال بالای آن سرطانزا بوده و 8 تا 10 برابر بیشتر از سیگار اعتیاد آور است و مضرات مصرف قلیان حداقل با مصرف یک پاکت سیگار برابر است.

دواساز ایرانی انجام فعالیت های ورزشی را از راهکارهای مقابله با مصرف قلیان دانست و افزود : قطع ارتباط با افرادی که مصرف کننده ی قلیان هستند و دوست شدن با افراد غیر قلیانی یکی دیگر از راههای  مقابله با مصرف قلیان است چرا که اشخاص قلیانی اطرافیان خود را به مصرف قلیان دعوت کرده و برخی افراد بدلیل رودربایستی، عدم قدرت نه گفتن و دلایل دیگر به استفاده از قلیان مبادرت می ورزند که در اینجا لازم است فرد قدرت نه گفتن را در خود تقویت نماید .

وی در پایان افزود : نداشتن برنامه مشخص در زندگی و همچنین داشتن وقت های آزاد و بدون برنامه می توانند شخص را در معرض مصرف قلیان قرار دهند که برای رفع این مشکل، شخص باید یک برنامه منظم در زندگی داشته باشد
تابناک
۲۲ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.