English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ساخت دستگاه تولید برق از رودخانه

ساخت دستگاه تولید برق از رودخانه
محققان کشور دستگاهی را طراحی کردند که قادر است بدون آسیب زیست محیطی با افزایش سطح آب رودخانه‌ها برق تولید کند.

مصطفی حدادی- مجری طرح ، با بیان اینکه این دستگاه در قالب یک پمپ طراحی و ساخته شده است، گفت: این پمپ بدون نیاز به انرژی خارجی قادر است از آب رودخانه‌ها برق تولید کند.

وی با اشاره به جزئیات این طرح اظهار داشت: با نصب این پمپ در رودخانه‌ها، ارتفاع آب را به میزان 150 متر افزایش می‌دهد و طی فرآیندهای بعدی قادر به تولید انرژی است.

به گزارش "صبا" به نقل از مهر، حدادی همچنین از اجرای پروژه‌ای در زمینه تامین برق از رودخانه تجریش خبر داد و یادآور شد: این سیستم قادر است برق کل مسیر رودخانه تجریش را تامین کند بدون آنکه به لحاظ زیست محیطی خسارتی وارد کند.

وی با انتقاد از بی توجهی مسئولان کشور نسبت به پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه تولید انرژی‌های تجدید پذیر، خاطر نشان کرد: در حال حاضر دستگاهی در زمینه تولید آب از امواج دریا عرضه کردیم که قابلیت تولید انرژی از هر موجی از هر جهت از ارتفاع 10 سانتی‌متر تا 10 متری را دارد.

مجری این طرح با تاکید بر اینکه این دستگاه هرگز غرق نمی‌شود، ادامه داد: دستگاه طراحی شده شناور و دارای انبار هیدرولیکی است از این رو 45 دقیقه تا یک ساعت و نیم می‌تواند برق را در خود ذخیره سازی کند.

حدادی عدم نوسان در خروجی ژنراتور این دستگاه را از دیگر ویژگی‌های این دستگاه نام برد و اضافه کرد: از این دستگاه می‌توان برای تولید انرژی برای فانوس‌های دریایی، شهرهای ساحلی، بنادر و سکوهای نفتی استفاده کرد ضمن آنکه این دستگاه قابل انتقال به هر منطقه‌ای است.

این محقق با بیان اینکه بودجه‌های اختصاص داده شده به این پروژه تاکنون عملیاتی نشده است، افزود: این بی توجهی در حالی است که ایران بیش از 5 هزار و 600 کیلومتر نوار ساحلی دارد، متوسط امواج در دریای خزر امواج 80 سانتیمتر است و امواج بالای 7 متر را در چابهار داریم. علاوه بر این پتانسیل زیادی در جزر و مد داریم به گونه‌ای که در قشم حجم آب باور نکردنی از شرق به غرب و بالعکس سرعت 2.5 متر بر ثانیه داریم که این امر انرژی به میزان یک نیروگاهی عظیم است.

مهر
۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.