English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۵:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

لغو جریمه ی پاکستان از سوی ایران

لغو جریمه ی پاکستان از سوی ایران
شاهد خاقان عباسی وزیر نفت جدید پاکستان در اولین دیدار رسمی خود با علیرضا حقانیان سفیر ایران در پاکستان گفت: خط لوله آی پی بخشی از طرحهای پاکستان درزمینه انرژی است و دولت پاکستان این پروژه را دنبال خواهد کرد.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبون مدعی شد: همزمان با تلاشهای دولت جدید پاکستان برای دفع فشار آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس و ابراز تمایل برای پیشبرد پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان(آی پی)، تهران به اسلام‌آباد پیشنهاد کرد که از جریمه تاخیر در بهره‌برداری به موقع این خط لوله در دسامبر 2014 معاف خواهد شد.

به گزارش "صبا" به نقل از ایسنا، شاهد خاقان عباسی وزیر نفت جدید پاکستان در اولین دیدار رسمی خود با علیرضا حقانیان سفیر ایران در پاکستان گفت: خط لوله آی پی بخشی از طرحهای پاکستان درزمینه انرژی است و دولت پاکستان این پروژه را دنبال خواهد کرد.

وی افزود: در خصوص چارچوب زمانی احداث این پروژه، دولت ایران در زمینه قرارداد خرید و فروش گاز انعطاف نشان داده که بسیار قابل تقدیر است.

یک منبع آگاه به نقل از عباسی گفت: امیدواریم که این پروژه درچارچوب زمانی قید شده تکمیل شود.

به گفته این منابع آگاه، قرارداد خرید و فروش گاز در زمینه خط لوله آی پی یک بند دارد که براساس آن پاکستان باید در صورت تاخیر در پروژه، قیمت 750 میلیون فوت مکعب گاز در روز را که در حدود هشت میلیون دلار می‌شود به ایران جریمه بپردازد.

عباسی با تاکید بر تعهد دولت پاکستان به این پروژه گفت: پاکستان به روابط تاریخی بین دو کشور ارزش قائل است و برای ارتقای این مناسبات تلاش می‌کند.

وزیر نفت پاکستان وجود مسائل جدی سر راه اجرای این پروژه را رد کرد و گفت: تنها جزییات فنی و تجاری مختصری وجود دارد که باید نهایی شود.

وی از دو شرکت ایرانی و پاکستانی مجری این پروژه خواست که برای حل مسائل سر راه آن همکاری و هماهنگی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه پروژه خط لوله آی پی یک نقطه عطف بسیار مهم است خاطرنشان کرد: تیمهای فنی با جدیت بیشتری ملاقات و همه چیز را در زمان مقرر حل و فصل کنند.

وی گفت: از مشکلات و مسائل موجود سر راه این پروژه آگاه است و برای حل آنها تلاش می‌کند.

سفیر ایران نیز ضمن تحسین انتخابات سراسری و انتقال آرام قدرت در پاکستان، بر روابط دوستانه و تاریخی بین دو کشور و بویژه سرمایه‌گذاری‌ جدید برای واردات گاز طبیعی از ایران از طریق خط لوله آی پی تاکید کرد.

پیشتر معاون بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران در نامه‌ای به دولت پاکستان ضمن یادآوری توافقنامه همکاری دو دولت یادآوری کرده بود که ایران و پاکستان باید شرکت‌هایی را برای کار روی پروژه خط لوله معرفی کنند.

وی گفته بود: این کار توسط ایران انجام شده اما ایران در انتظار اقدام از سوی پاکستان است. از آنجا که زمان کمی باقی مانده اقدام پاکستان در این خصوص شایان تقدیر خواهد بود.

ایسنا
۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ۱۴:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.