English
چهارشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۷, ۰۳:۱۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ساخت آب شیرین کن با استفاده از باتری

محققان کشور موفق به طراحی و تولید آب شیرین کنی شدند که با استفاده از باتری قلمی، آب شور با درجه ۱۸ گرم در لیتر را شیرین می کند. این آب شیرین کن در بخش کشاورزی کاربرد دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، افزایش جمعیت ، افزایش مصرف سرانه اب و مواد غذایی، آلوده سازی منابع آب توسط صنایع و تغییرات اقلیمی طی دهه گذشته باعث اعمال فشار بر منابع محدود اب شیرین درمقیاس جهانی شده است.
با توجه به کمبود منابع آب شیرین در جهان فقر غذایی در حال حاضر و بطور گسترده ای در آینده گریبانگیر بسیاری از کشورها خواهد شد .
از جمله راه حل هایی که برای این معضل جهانی پیش روی کارشناسان قرارگرفته ، نمک زدایی از آبهای شور با استفاده از دستگاههای آب شیرین کن است که در بخش شرب کشاورزی و صنعت قابل استفاده است.
استفاده از این فناوری برای کشاورزی با توجه به میزان تولید محصولات کشاورزی به ازای مقدار آب مصرف شده و بهای محصولات کشاورزی محل تامل است.
جلیل کارگران، مخترع این طرح در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: این دستگاه شامل مجموعه ای از یک مخزن آب با یک ردیف کننده یونی و دو الکترود غیر همجنس است.
وی افزود: در این روش نوسان سازی مثبت و منفی از طریق یک پیل قابل انجام است که با استفاده ازآرایش یون های اصلی آب با استفاده از جذب بار الکترواستاتیکی یون ها، آب را شیرین می کند.
این مخترع با بیان اینکه روش های مختلفی برای شیرین کردن آب وجود دارد خاطرنشان کرد: هرکدام از روش های یادشده دارای مزایا و معایبی از جمله مصرف بالای انرژی و هزینه بالای تجهیزات و مقرون به صرفه نبودن است.
وی افزود: این روش در مقایسه با روش های ارایه شده تا کنون مقرون به صرفه است.
به گفته کارگران این دستگاه کاربرد کشاورزی دارد.
شیرین کردن آب با توجه به محدود بودن آب های شیرین و با کمترین میزان انرژی و با بازدهی بالا از جمله مزایای این طرح است.
گفتنی است این طرح در پنجمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی در بهمن ماه گذشته شرکت داشته است.
ایرنا - کد خبر: 80755056
۷ مرداد ۱۳۹۲ ۱۸:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.