English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاملات برق بین‌المللی می‌شود

معاملات برق بین‌المللی می‌شود
مدیرعامل بورس انرژی گفت : معاملات بورس انرژی در آستانه پنجمین ماه فعالیت ، در دو تابلوی برق و بازار فیزیکی، از مرز دویست میلیارد ریال گذشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی صبا به نقل از واحد مرکزی خبر، شاپور محمدی با بیان اینکه بورس انرژی معاملات خود را به طور جدی با معاملات برق در قالب قرارداد سلف موازی استاندارد آغاز کرد، افزود: تأمین بموقع نقدینگی ازسوی وزارت نیرو کمک کرد تا معاملات برق شکل واقعی‌تر و در حجم قابل توجهی انجام بگیرد و البته هنوز با پتانسیل‌های صنعت برق فاصله زیادی است.
وی در باره ایجاد فرهنگ معاملات انرژی افزود: ارتباطی که
میان بورس انرژی با شرکت‌های توزیع و نیروگاه‌ها به‌کمک مدیریت شبکه برق و توانیـر در نشست‌های مختلف برقرار شد، کمک کرد بحث مربوط به معاملات برق فرهنگ‌سازی شود.
محمدی به نقش بسیار مؤثر کارگزاران در این زمینه اشاره کرد و گفت: کارگزاران توانستد به عنوان یک اهرم و بازوی کمکی، بازیگران و فعالان صنعت برق را به خوبی شناسایی کنند و ارتباط مؤثری بگیرند و ارتباطات این نهاد با مشتریان را به یک ارتباط پایدار و رسمی تبدیل کرد که کمک بسیاری به رونق معاملات است.
مدیرعامل بوری انرژی با ابراز امیدواری به افزایش و رونق معاملات برق در ماه‌های آینده گفت: شرکت‌های توزیع و تعداد نیروگاه‌های مجاز برای عرضه برق در بورس انرژی، از این ماه افزایش پیدا می‌کند و امکان معاملات بیشتر درصورت تأمین نقدینگی ایجاد خواهد شد.
وی درخصوص خرید مستقیم برق از طرف مشتریان و مصرف‌کنندگان عمده اظهار داشت: جلسات متوالی با شرکت‌های عمده مصرف کننده، شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای منجر به تدوین دستورالعمل معاملات مستقیم برق توسط مصرف کنندگان عمده شد که هم‌اکنون منتظر ابلاغ دستورالعمل معاون وزیر نیرو برای ورود به فاز اجرایـی است.

معاملات بین‌المللی برق در بورس انرژی

محمدی همچنین از درخواست وزارت نیرو برای انجام معاملات بین‌المللی برق در بورس انرژی خبر داد و گفت: درخواستی از طرف وزارت نیرو مطرح شده است که بورس انرژی مرجع معاملات صادراتی برق باشد.
محمدی همچنین از انجام معاملات با استفاده از کد معاملاتی دوم خبر داد و خاطرنشان کرد: کد معاملاتی دوم به معاملاتی اختصاص دارد که از منابع داخلی شرکت‌های داخلی توزیع و از وجوه تخصیصی وزات نیرو استفاده نمی‌شود و این معاملات اگرچه امکان بازخرید و بازفروش چندین‌باره تا قبل‌از اتمام تاریخ مصرف را دارد، اما قابلیت خرید و فروش به دفعات متعدد را هم دارد.
وی در باره احتمال افزایش قیمت به دلیل دفعات معاملات گفت: با توجه به اینکه برق کالای قابل ذخیره‌سازی نیست ،معاملات سلف موازی استاندارد موجب افزایش قیمت برق نمی شود و اینکه چند بار یا به دفعات معاملات صورت بپذیرد ،تأثیری در قیمت نخواهد داشت، با این توضیح که حتی اگر در میانه عمر قرارداد قیمت‌ها روند صعودی بگیرد، در پایان دوره به دلیل امکان نداشتن ذخیره‌سازی ، قیمت ها تعدیل می شود و چون سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تا حد زیادی عقلایی رفتار می‌کنند این امکان را در همان ابتدای دوره و میانه دوره لحاظ می‌کنند و به قیمت‌های بالایی خریداری نمی‌کنند، بنابراین ازنظر قیمت مشکلی پیش نخواهد آمد.

آغاز مطالعات ورود اوراق تضمین (وارانت) به بورس انرژی

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه مطالعات اوراق وارانت (تضمین) برای نخستین‌بار در بورس انرژی در حال انجام است، گفت: این ابزار مشابه وارانت کالایی است، با این تفاوت که بر ظرفیت‌های بلااستفاده و مازاد تکیه دارد.
وی دربارهETC ها یا همان کالاهای قابل معامله در بورس انرژی هم گفت: ETC ها که معادلETF ها در بورس های کالایی است ، با حمایت شرکت‌های تأمین سرمایه و سازمان بورس درحال آماده سازی است و بررسی های متعددی انجام گرفته و نتایج خوبـی در پی داشته است که امیدواریـم به سرعت فاز اجرایی آن انجام بگیرد.

واحد مرکری خبر - کد خبر: 2032655
۱۳ مرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.