English
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸, ۰۲:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دیپلماسی جدید بخش خصوصی با داشتن نماینده در دولت یازدهم

دیپلماسی جدید بخش خصوصی با داشتن نماینده در دولت یازدهم

با استقرار رییس جمهور در پاستور اولین نفری که در بخش مدیریت به دکتر روحانی پیوست، ریاست پارلمان بخش خصوصی به عنوان رییس نهاد و دفتر ریاست جمهوری بود.
این اقدام یعنی پیوستن نهاوندیان به مجموعه دولت تدبیر و امید بارقه ای از امید را میان فعالان بخش خصوص ایجاد کرد چرا که پس از سال‌ها نماینده بخش خصوصی می‌تواند به عنوان یکی از یاران نزدیک ریاست جمهوری دیپلماسی جدیدی را برای تعامل با بخش‌های مختلف دولت به ایجاد کند.
سال‌هاست که بخش خصوصی کشور معتقد است به دلیل نبود تعامل مناسب با بدنه دولت در بسیاری از موارد متحمل ضررهای فراوان شده است که همین امر در اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی یعنی خصوصی سازی مشهود است.
اما نکته ای که در چند روز گذشته در اظهار نظرها و مصاحبه‌ها مشاهده می‌شود اقدام ها و فشارهای رسانه ای برای جدا شدن نهاوندیان از اتاق بازرگانی ایران است که این نوع فعالیت‌ها به نظر با توجه به واقعیت‌های ساختاری اتاق ایران فضاسازی و جو سازی برای اجرای مقاصد برخی گروه‌هاست.
در خصوص حضور دکتر نهاوندیان در دولت به دلیل استخدام ایشان در هیئت علمی دانشگاه و نیز بودن هیئت رئیسه و دبیر کل در اتاق هیچ گونه جای مناقشه ای در خصوص مسائل اجرایی ندارد و از لحاظ قانونی نیز این موضوع مشکل ندارد چرا که نظیر آن در خصوص حضور رییس اتاق ایران در مجلس در سال های گذشته اتفاق افتاده است.
اکنون زمان آن است که بخش خصوصی کشور با توجه به این اتفاق بزرگ تمامی تلاش خود را برای بهتر شدن رابطه بدنه دولت و بخش خصوصی انجام دهد و به جای گرفتار شدن در حاشیه‌ها از این ظرفیت به وجود آمده بیشترین بهره برداری را بکند.
پایان کشمکش‌ها در پارلمان بخش خصوصی در جند سال گذشته توانسته است نوعی جدید از مدیریت بخش خصوصی را به سایر حوزه‌ها اعلام کند و ادامه این اقدامات نیازمند نزدیک شدن بخش خصوصی و دولت است که این فرصت با پیوستن نهاوندیان به دولت تدبیر و امید ایجاد شده است.
دیدگاه های اعلام شده رییس جمهور در خصوص فعالیت بخش خصوصی و حمایت‌های لازم دولت تدبیر و امید از اجرای خصوصی سازی واقعی و حمایت از این بخش در اقتصاد کشور از سوی دکتر روحانی نشان دهنده این موضوع است که باوری عمومی در میان اعضای دولت وجود دارد که برای عبور از گردنه تحریم‌ها و مشکلات، بخش خصوصی توانایی به عهده گرفتن مسئولیت را در این برهه زمانی حساس دارد.
یکی از دلایل عدم اجرای موفق برنامه های کلان خصوصی سازی در سال‌های گذشته نبود تعامل مناسب بین دولت و پارلمان بخش خصوصی بوده و به دلیل نبود اشراف کامل از سوی مدیریت اجرایی کلان کشور به مشکلات فعالان اقتصادی، گره‌ها و موانع مختلف ایجاد شده بیشتر از همین منظر بوده است.
به یاد داریم در اواخر دولت دهم به دلیل همین مشکلات و نبود تعامل مناسب بین این دو بخش، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تشکیل شد که البته با موانعی نیز مواجه شد اما این فرصت که رییس پارلمان بخش خصوصی در کنار رییس جمهوری کشور فعالیت نماید و نماینده ای برای انتقال نظرات و مشکلات فعالان اقتصادی به دولت باشد برای اولین بار در دولت تدبیر و امید به وجود آمده است که باید اعضای اتاق و فعالان بخش خصوصی از این فرصت طلایی بیشترین استفاده را بکنند.
- سید محمد حسین استاد

خبرگزاری موج - کد خبر: 1225445
۱۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.