English
شنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ورود بخش خصوصی به موضوع تجهیزات نفتی

ورود بخش خصوصی به موضوع تجهیزات نفتی
وزیر پیشنهادی نفت دولت یازدهم با تاکید بر اینکه برای رشد کشور باید تولید ثروت صورت گیرد،گفت: در موضوع تجهیزات نفتی باید بخش خصوصی ورود پیدا کند و این نکته را هم در نظر بگیرد که برای من کیفیت بسیار اهمیت دارد زیرا بدون کیفی‌سازی در صحنه رقابت‌های بین‌المللی نابود می‌شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از باشگاه خبرنگاران، "بیژن نامدار زنگنه" گزینه پیشنهادی وزارت نفت دولت یازدهم گفت: من دو بخش برنامه دارم، یکی کوتاه مدت که برای عبور از شرایط ویژه فعلی است و یکی دراز مدت که اجرای آنها و رسیدن به اهدافش منوط به کاهش بخشی از فشارهای فعلی است.

وزیر پیشنهادی نفت اظهار داشت: برنامه کوتاه مدت که منافاتی با دراز مدت ندارد ثبات در مدیریت نفت،بازگرداندن کرامت کارکنان و مدیران نفت و جلب اعتماد و همراهی با مجموعه مدیریت است.

به گفته زنگنه باید فضایی ایجاد کرد که از همه ظرفیت های ملی جهت رسیدن به اهداف صنعت نفت و عبور از شرایط فعلی استفاده شود.

اولویت اصلی توسعه میادین مشترک است

نامدار زنگنه با تاکید بر این که بخش عمده سرمایه گذاری هایی که در پارس جنوبی صورت گرفته به نتیجه نرسیده است، افزود: توسعه میدان‌های مشترک برای ما در درجه یک اهمیت است و باید برداشت از میدان گازی پارس جنوبی را بخصوص برای تامین گاز داخلی و استیفای حقوق ملی افزایش دهیم.

گزینه پیشنهادی وزارت نفت دولت یازدهم گفت: هدف من رشد کشور از طریق تولید ثروت است. به بخش خصوصی کمک می‌کنم ولی آنها با من نباید از رانت حرفی بزنند.

وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه برای من تقویت بخش خصوصی بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: مجلس نیز در این سال‌ها به غیر از سرمایه‌گذاری در طرح‌های بالادستی، اجازه سرمایه‌گذاری و فعالیت بیشتر بخش خصوصی را داده است.
 
زنگنه افزود: ما در بخش تجارت در صنعت نفت با بخش خصوصی کار داریم و با توجه به تحریم‌ها، حضور بخش خصوصی در تجارت، فرصتی است که باید از آن استفاده کرد.
 
بخش خصوصی به موضوع تجهیزات نفتی ورود پیدا کند
 
وزیر پیشنهادی نفت با تاکید بر اینکه برای رشد کشور باید تولید ثروت صورت گیرد، تصریح کرد: در موضوع تجهیزات نفتی نیز بخش خصوصی باید ورود پیدا کند و این نکته را هم در نظر بگیرد که برای من کیفیت بسیار اهمیت دارد زیرا بدون کیفی‌سازی در صحنه رقابت‌های بین‌المللی نابود می‌شویم.
 
زنگنه با بیان اینکه سکوی پرتاب صنعت و تجارت در منطقه، بازار داخلی ایران است، بر ضرورت تطبیق عملکردها با استانداردهای بین‌المللی تاکید کرد.
 
وی گفت: بخش خصوصی باید در فعالیت‌های مهندسی و پیمانکاری ورود پیدا کند. انتقاد من از پیمانکاران این است که هیچ ابتکاری ندارند و مدام به پروژه‌های دولتی اتکا کرده‌اند.
 
وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: علاوه بر موارد فوق، بورس نفت هم زمینه‌ای برای کار مضاعف فعالان بخش خصوصی است.

به گفته وی در زمینه پالایش باید نیاز داخلی و نیروگاه‌ها به فرآوردهها را تامین کنیم که در این میان تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در میان طرح های پالایشی اولویت بسیار بالایی دارد و تلاش می کنیم با حداکثر سرعت این پروژه را پیش ببریم.

ظرفیت تولید باید به 4 میلیون بشکه در روز برسد

وزیر پیشنهادی نفت افزود: ظرفیت تولید نفت باید حتما به( سال ۱۳۸۴  حداقل ۴ میلیون بشکه در روز) برسد و مقدار صادرات نفت، میعانات گازی، گازمایع(ال.پی.جی) و محصولات پتروشیمی افزایش یابد.

مخالف با ساخت پالایشگاه ها نبودم

نامدار زنگنه در خصوص ساخت پالایشگاه ها، اظهار داشت: هیچگاه مخالف پالایشگاه سازی نبوده و نیستم. اینکه مراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دوران وزارت نفت من کلید خورد قرار بود ساخت پالایشگاه‌های فوق سنگین نفت هم در زمان من اجرایی شود و این بحثی است که اشتباها از قول من مطرح شده و من با پالایشگاه با هر شکل و نوعی که دارای ارزش تولیدی است، مخالفتی ندارم اما می‌گویم پالایشگاهی باید ساخته شود که توجیه اقتصادی دارد و پالایشگاهی که در زمان من ساخته شد، این توجیه را داشت. هم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و هم پالایشگاه‌های فوق سنگین توجیه اقتصادی دارد.

وی در خصوص تحریم‌ها اظهار داشت: در شرایط تحریم اگر بتوانیم به روال عادی بخشی از تجهیزات در داخل قابل ساخت است و این کار صورت گیرد و یک درصدی از تعرفه برای اینهت اختصاص یابد بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

متخصصان خانه‌نشین را روی کار می‌آورم
 
زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه اکثر متخصصان فروش نفت خانه‌نشین شده‌اند و اگر من آنها را سر کار بیاورم، نیمی از مشکلات ما حل می‌شود، گفت: در حال حاضر موافق‌ترین افراد با من در صف مخالفان قرار گرفته‌اند و باید گفت که این افراد زالوصفت نیستند بلکه دلسوز کشورند.
 
وی در ادامه تاکید کرد: باید از مجموعه ظرفیت‌های ملی استفاده کنیم. متاسفانه ما در کشور بخش خصوصی بزرگ نداریم ولی در نهایت من برای پتروشیمی و تامین خوراک آنها به بخش خصوصی کمک می‌کنم اما آنها را تامین مالی نمی‌کنم.
 
زنگنه در این نشست به فعالان بخش خصوصی استفاده از صندوق ذخیره ملی برای حمایت از بخش خصوصی را وعده داد و خاطر نشان کرد: ما باید از هر چه از دستمان برمی‌آید برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

باشگاه خبرنگاران - کد خبر: 4510479
۲۳ مرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۳۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.