English
چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزارت نیرو موضوع واگذاری مهاب قدس را بررسی می‌کند

وزارت نیرو موضوع واگذاری مهاب قدس را بررسی می‌کند
نماینده وزیر نیرو در امور واگذاری‌ها با بیان اینکه وزارت نیرو موضوع واگذاری مهاب قدس را بررسی می‌کند، گفت: اگر قرار بر این شد که هر تصمیمی که راجع به مهاب قدس گرفته شد، مراحل قانونی آن باید طی شود.

لوگو صبا کیومرث حیدری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که وزیر نیرو در جلسه کمیسیون اصل 44 مجلس حضور یافته که به او اعلام شده «مهاب قدس» باید واگذار شود، گفت: در جلسه کمیسیون اصل 44 بنا نبود که راجع به یک شرکت خاص و یا شرکت مهاب قدس تصمیمی گرفته شود.

وی ادامه داد: در این جلسه وزیر نیرو توضیحاتی ارائه کرد و کمیسیون اصل 44 هم توضیحات چیت‌چیان را شنید و به اتفاق آراء (رای‌گیری نشد) نمایندگان ملاحظات وزیر نیرو را حائز اهمیت دانستند و قرار شد وزارت نیرو در چارچوب قانون مسائل مربوط به واگذاری‌ها را پی گیری کند.

نماینده وزیر نیرو در امور واگذاری‌ها ادامه داد: در این جلسه راجع به شرکت خاصی نه فقط مهاب قدس بلکه هر شرکت دیگری قرار نبود، تصمیمی گرفته شود که بماند و یا برود، بلکه بحث بر سر این بود که وزارت نیرو به کمیسیون اصل 44 ، پیشرفت کار مسائل مربوط به اجرای سیاست‌ اصل 44 را گزارش دهد.

حیدری گفت: بعد از آن دغدغه‌هایی از سوی وزیر نیرو و نقطه نظرات و ملاحظاتی که وزارت نیرو داشت و مشکلاتی که بر سر واگذاریها و یا عدم تناسب قیمت و محیط کسب و کار جدید بود مطرح شد که کمیسیون هم در مقابل دغدغه‌هایی را مطرح کرد.

وی ادامه داد: کمیسیون اصل 44 هم معتقد بود که چون برق و آب از حساسیت خاصی برخوردار است و آن مقرراتی که باید تدوین شود باید به آن توجه شود که خوشبختانه فضای این جلسه فضای خوبی بود و طرفین هم تعامل خوبی داشتند.

حیدری ادامه داد: البته راجع به مهاب قدس هم مطالبی مطرح شد و وزیر نیرو هم توضیحاتی ارائه کردند که وزارت نیرو چه ملاحظاتی راجع به مهاب قدس دارد.

*تغییر و تحولاتی که در دولت رخ می‌دهد، ارتباطی به وزارت نیرو ندارد 

حیدری در پاسخ به این سوال که آیا در این جلسه مقرر شده که واگذاریها از سر گرفته شود، مگر واگذاریها انجام نمی‌شد، اظهارداشت: به هر حال تغییر و تحولاتی که در دولت رخ می‌دهد ارتباطی هم به وزارت نیرو ندارد چرا که سازمان خصوصی سازی و هیات واگذاری در آن نقشی دارد و ما به عنوان یک دستگاه اجرایی ذیل برنامه‌هایی که در آن حوزه است، در امر واگذاری حرکت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: مسائلی که در داخل وزارت نیرو بود با قوت دنبال شده و وزیر نیرو هم در این مدت کوتاه چندین جلسه راجع به این موضوع برگزار کرده‌است، تا آماده سازی شرکت‌ها انجام شود البته نگاه ما همواره این‌گونه بوده است که اقدامات خود را آسیب‌شناسیی کنیم و اگر هم اشکالاتی وجود داشته سعی شده است که برطرف شود.

نماینده وزیر نیرو در امور واگذاری‌ها تاکید کرد: اما اینکه احساس شود واگذاری‌ها متوقف شده است باید اذعان کرد که اساساً واگذاری در حیطه وظایف سازمان خصوصی‌سازی است و برای اینکه ببینیم امر واگذاری ساری و جاری است باید دید که مجموعه سازمان خصوصی‌سازی در این فاصله چه برنامه‌هایی داشته است و شاید به خاطر برخی تغییر و تحولات شاید یک چند روزی وقفه حاصل شود.

وی ادامه داد: براساس قانون اجرای اصل 44 تقسیم‌بندی نهایی شده است و در چارچوب مصوباتی که دولت دارد و براساس مسئولیتهایی که داریم آنها را پی‌گیری می‌کنیم و امید است که عین قانون را عمل کنیم و واگذاری هم اگر اتفاق می‌افتد، در وهله اول واگذاری باشد که به بهبود کیفیت آب و برق مردم منجر شود و در وهله دوم اهدافی که پشت سیاستهای اصل 44 است، مثل بهره‌وری و رونق بخشیدن به تولید ملی محقق شود.

*وزارت نیرو هیچ‌گاه درخواست توقف واگذاری‌های را نداشته

حیدری افزود: وزارت نیرو هیچ‌گاه درخواست توقف واگذاری‌های را نداشته است و تنها مساله‌ای که در این فاصله رخ داده بود و شاید نمود عینی بیشتری پیدا کرد مسئله مهاب قدس بود.

*در مسأله مهاب قدس در وهله اول اشکالاتی بر مصوبه دولت وارد بود که آن هم در حوزه کاری وزارت نیرو نبود 

نماینده وزیر نیرو در امور واگذاری‌ها تصریح کرد: در مسأله مهاب قدس در وهله اول اشکالاتی بر مصوبه دولت وارد بود که آن هم در حوزه کاری وزارت نیرو نبود و برای واگذاری مهاب قدس هم وزارت نیرو تصمیم نگرفته بود که بخواهد آن را متوقف کند.

حیدری افزود: دولت یک تصمیمی گرفته بود و آن تصمیم را تغییر داده است به هر حال در چارچوب حوزه‌کاری دولت، وزارت نیرو سعی کرده که به مصوبات دولت احترام بگذارد.

وی در پاسخ به این سئوال که به هر حال برای این که مهاب قدس از دستور کار واگذاری خارج شود، باید لایحه‌ای به مجلس ارائه شود، گفت: در جلسه دیروز به هیچ وجه بحث مهاب‌قدس مطرح نشد.

*تقسیم‌بندی شرکت‌ها سازوکار قانونی خود را دارد 

حیدری در پاسخ به این سئوال که اتفاقاً نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به صراحت در جلسه دیروز کمیسیون اصل 44 اعلام کرده که دولت برای خروج مهاب قدس از فهرست واگذاری باید لایحه ارائه کند، گفت: تقسیم‌بندی شرکت‌ها سازوکار قانونی خود را دارد و شاید مطرح شدن این موضوع به دلیل سوالی بوده که در جلسه کمیسیون اصل 44 مطرح شده است، اما وقتی موضوع مهاب قدس مطرح شد، مسائلی مطرح شد که هم وزیر نیرو و هم اعضای کمیسیون توضیحاتی را ارائه کردند.

وی ادامه داد: وقتی صحبت‌های طرفین مطرح شد قرار بر این شد که وزارت نیرو موضوع مهاب قدس را بررسی می‌کند و اگر قرار بر این شد هر تصمیمی راجع به مهاب قدس گرفته شود، از مجاری قانونی طی شود.

کد خبر: 13920716000716
۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۴:۳۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.