English
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹, ۰۱:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تحریمهای یک جانبه آمریکا ناقض تعهدات خاص این دولت بر اساس حقوق بین الملل است

تحریمهای یک جانبه آمریکا ناقض تعهدات خاص این دولت بر اساس حقوق بین الملل است

لوگو صبا در نشست تخصصی گروه وکلای پارسیان که روز سه شنبه گذشته در کانون وکلا برگزار شد صاحب نظران حقوقی و اقتصادی به تشریح ابعاد مختلف تحریمهای بین المللی اعمال شده علیه ایران پرداختند. در ابتدای این نشست نوبان فشندی وکیل دادگستری و کارشناس حقوق بین الملل با اشاره به سابقه طولانی تحریمهای یک جانبه آمریکا علیه ایران، این تحریمها را به لحاظ مبنای حقوقی متفاوت از تحریمهای شورای امنیت و مشروعیت تحریمهای یک جانبه را محل مناقشه دانست. وی در عین حال با تاکید بر اصل حاکمیت ملی و برابری دولتها خاطرنشان کرد: الزام دولتها به برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر اعضای جامعه بین المللی و ممنوعیت اعمال تحریمها خارج از چارچوب نظام ملل متحد به عنوان یک قاعده کلی در حقوق بین الملل قابل پذیرش نیست.

 این وکیل دادگستری در ادامه افزود: به جای تاکید بر قواعد عام حقوق بین الملل، باید مسئله مشروعیت تحریمها را از زاویه تعهدات خاصی که دولتهای تحریم کننده بر اساس معاهدات دو یا چندجانبه پذیرفته اند مورد بررسی قرار داد. به عنوان مثال اعمال چنین تحریمهایی با تعهداتی که دولتها بر اساس نظام تجارت آزاد در چارچوب سازمان تجارت جهانی پذیرفته اند مغایرت دارد و اگر روند عضویت ایران در این سازمان نهایی شود می تواند از مراجع حل اختلاف آن برای مقابله با تحریمها استفاده کند.

 فشندی سپس با اشاره به عهدنامه 1955 مودت تجارت و حقوق کنسولی کنسولی میان ایران و ایالات متحده آمریکا، اعمال تحریمهای یک جانبه را مغایر با مواد 8 و 10 عهدنامه مزبور دانست و با توجه به پیش بینی شرط صلاحیت اجباری دیوان بین المللی دادگستری(لاهه) امکان طرح دعوا در این دیوان بر اساس معاهده فوق را قابل بررسی دانست. وی همچنین ممنوعیت صدور قطعات هواپیماهای غیرنظامی را مغایر با تعهدات آمریکا بر اساس کنوانسیون 1944 شیکاگو در خصوص هوانوردی غیرنظامی دانست. این کارشناس حقوق بین الملل در عین حال با برشمردن موانع و مشکلات احتمالی که ممکن است در مسیر اقدامات قضایی بین المللی وجود داشته باشد اظهار نمود که چنانچه مسئله هسته ای از طریق دیپلماتیک قابل حل باشد این راه حل نسبت به روشهای حقوقی ترجیح خواهد داشت.

 در ادامه این نشست داود هرمیداس باوند استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به اینکه سیاست خارجی کشور باید بر اساس واقعیات نظام بین الملل و شناخت ژئوپلتیک جهانی و با توجه به منافع ملی تنظیم شود اظهار نمود: در نهادهای تصمیم گیرنده سازمانهای بین المللی از جمله شورای امنیت مسئله عدالت و انصاف مطرح نیست و تصمیم هایی که در چارچوب فصل هفتم منشور اتخاذ می شود صرفا مبتنی بر مصلحت سیاسی اعضای دائمی این شورا است.

 این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه در گزارشهای آژانس هیچ گاه دلایل متقنی در مورد انجام فعالیتهای هسته ای غیرصلح آمیز از سوی ایران ارائه نشده و صرفا به وجود ابهاماتی اذعان شده گفت: هیچ گونه الزام حقوقی برای پذیرفتن پروتکل الحاقی از سوی دولتهای عضو معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای وجود ندارد ولی به دلیل تنگناهایی که بر اثر ضعف روند سیاست خارجی ایجاد شده با وضعیت امروز مواجه هستیم. وی با اشاره به قطعنامه های شورای امنیت، افزود: تحریمهای اعمال شده توسط این شورا فراتر از امور مربوط به فن آوری هسته ای و شامل برنامه های موشکی و سلاحهای متعارف و بازرسی کشتی های ایرانی در بنادر و دریاهای آزاد نیز می شود.

 این کارشناس مسائل بین المللی تحریمهای یکجانبه آمریکا را از لحاظ مرجع وضع و آزادی عمل دولت این کشور در لغو آنها متفاوت دانست و گفت: شدیدترین این تحریمها  شامل آن گروه از مصوبات کنگره است که رئیس جمهور آمریکا هم به تنهایی توانایی لغو کردن آنها را ندارد. به ویژه با توجه به اینکه این دسته از تحریمها فراتر از پرونده هسته ای بوده و عموما به مسئله حقوق بشر و حمایت از تروریسم گره زده شده اند.

 باوند در پایان با اشاره به ارتباط متقابل و جدایی ناپذیر بودن سیاست داخلی و خارجی گفت: امروزه دولتها نمی توانند مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود را به تنهایی حل کنند و به کمک و حمایت جوامع مدنی سازمان یافته و بخش خصوصی فعال نیاز دارند. ولی متاسفانه بخش خصوصی فعال و اثر گذار بر فضای اجتماعی و جامعه مدنی سازمان یافته که بتواند بر روند تصمیم گیریها تاثیرگذار باشد در کشور ما وجود ندارد.

 در ادامه این جلسه، سید حمید حسینی عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران و از فعالان بخش خصوصی در جنبش مدنی ضد تحریم، به تبیین آثار اقتصادی تحریمها بر اقتصاد ایران و جهان پرداخت. وی با اذعان به اینکه تحولات دو سال گذشته و کاهش ارزش پول ایران باعث شده است حدود 180 میلیارد دلار از تولید ناخالص ملی کشور کاسته شده و رتبه ایران در اقتصاد جهانی از رتبه بیست و یکم به رتبه سی ام تنزل پیدا کند، با انتقاد از افراط و تفریط هایی که در ارزیابی تاثیر تحریمها بر اقتصاد کشور صورت گرفته گفت: در دوره ای آثار تحریمها بر اقتصاد کشور به طور کلی انکار شده و در مورد آن صحبت نمی شد و بعد از آن بدون توجه به ضعف مدیریت خودمان، همه تقصیرها را متوجه تحریم دانستیم. وی با اشاره به اینکه هنوز مطالعاتی جدی در خصوص ارزیابی آثار تحریمها بر اقتصاد کشور انجام نشده است اظهار نمود که بر اساس آمارهای موجود تخمین زده می شود که تحریمها در حدود بیست و پنج تا سی درصد برای اقتصاد کشور هزینه دربر داشته است.

 حسینی با تاکید بر ظرفیتهایی که ایران از نظر منابع زیرزمینی، نیروی انسانی و موقعیت ژئوپلتیک دارد این سئوال را مطرح کرد که چرا به رغم همه این برتری ها، دنیا حاضر می شود از بازاری با ظرفیت بیش از 250 میلیارد دلار   چشم پوشی کرده و ایران را به سوی انزوای اقتصادی ببرد؟ وی گفت امنیت و منافع اقتصادی دو نیاز اصلی دنیای امروز هستند و در صورت تعارض این دو، دنیا اولویت را به امنیت خواهد داد. فضای «ایران هراسی» که امروز عده ای در دنیا ایجاد کرده اند باعث شده بسیاری از کشورهای جهان به خاطر امنیت از منافع اقتصادی خود صرف نظر کنند.

 این عضو اتاق بازرگانی سپس به انجام مطالعاتی در مورد هزینه های اقتصادی سناریو های گوناگون در خصوص نحوه برخورد سیاسی یا نظامی با ایران در ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و افزود: کم هزینه ترین سناریو رویکرد تنش زدایی و تعامل با ایران است که نه تنها هزینه ای برای اقتصاد جهانی ندارد بلکه حدود 57 میلیارد دلار نیز به این اقتصاد سود می رساند. وی با بررسی وضعیت بازار جهانی انرژی و روند رو به کاهش تولید نفت در داخل اوپک و خارج از آن و نیز نیاز روزافزون اقتصاد جهانی به منابع انرژی گفت: ظرفیتهای اقتصادی ایران در حوزه انرژی، دنیا را آماده تعامل با ایران می سازد و فعالان اقتصادی غرب خواهان خروج ایران از بازار بین المللی انرژی نیستند مشروط بر اینکه ما بتوانیم ایران هراسی را در دنیا کم بکنیم و از حرکت دستگاه دیپلماسی دولت حمایت نماییم.  

کد اختصاصی :112141
۹ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.