English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۷:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ظرفیت نیروگاهی ایران از 70 هزار مگاوات فراتر رفت

ظرفیت نیروگاهی ایران از 70 هزار مگاوات فراتر رفت
وزارت نیرو بنا دارد بار صنعت برق را از دوش دولت بردارد و این کار به راحتی امکانپذیر است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از افزایش ظرفیت نیروگاهی ایران به بیش از 70 هزار مگاوات خبر داد.
صبا به نقل از پاون، مهندس "هوشنگ فلاحتیان" روز دوشنبه (امروز) در نشست معاونان و مدیران ارشد وزارت نیرو با رییس جمهوری که در محل ساختمان ستادی این وزارتخانه برگزار شد، با بیان آنکه ظرفیت نیروگاهی ایران هم اکنون به بیش از 70 هزار و 300 مگاوات رسیده است، افزود: هم اکنون 110 نیروگاه ازجمله 26 نیروگاه مربوط به بخش خصوصی در کشور فعال است و بیش از 45 درصد برق کشور توسط نیروگاه های متعلق به بخش خصوصی تولید می شود.
وی با بیان آنکه تولید ناویژه برق در کشور از حدود 178 میلیارد کیلووات ساعت در سال 84 به 265 میلیارد کیلووات ساعت در پایان سال گذشته رسیده است، اظهار داشت: شمار مشترکان برق ایران نیز در این دوره از 19.6 میلیون مشترک به 30.3 میلیون مشترک رسیده است و هرساله شمار مشترکان برق کشور 1.5 میلیون فقره افزایش می یابد.
به گفته وی، نیاز مصرف برق کشور نیز در این دوره از 32 هزار مگاوات به 46 هزار و 344 مگاوات رسیده و مصرف برق کشور در سال گذشته 6.6 درصد درمقایسه با سال پیش از آن رشد داشته است.
فلاحتیان همچنین از رشد حجم صادرات برق ایران از 2.76 میلیارد کیلووات ساعت در سال 84 به 11.77 میلیارد کیلووات ساعت در پایان سال گذشته خبر داد و افزود: در این مدت، میزان واردات برق نیز از دو میلیارد کیلووات ساعت به 3.7 میلیارد کیلووات ساعت رسیده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی سپس با بیان آنکه هم اکنون 17 هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور وجود دارد، گفت: در این زمینه، پارسال قراردادهایی به روش BOT با بخش خصوصی منعقد شده است که در صورت اجرا، بازده این نیروگاه ها از 31 به 49 درصد افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه ظرفیت کنونی نیروگاه های بادی و خورشیدی کشور را 200 مگاوات اعلام کرد و اظهار داشت: براساس برنامه ریزی پنج ساله، ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات و در افق 1399 به هفت هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.
فلاحتیان افزود: تاکنون ظرفیت های کشور برای ایجاد نیروگاه های بادی تعیین و 100 هزار میلیارد ریال قرارداد به روش BOT با بخش خصوصی منعقد شده است ضمن آنکه نصب پانل های خورشیدی بر بام مساجد، مدارس، اماکن عمومی و منازل در دستورکار است و 50 درصد از هزینه موردنیاز برای ایجاد واحدهای خورشیدی در بخش خانگی به صورت کمک بلاعوض توسط دولت تامین می شود.
وی توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را از برنامه های اولویت دار صنعت برق عنوان کرد و گفت: درمجموع در پنج سال آینده باید 32 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور ایجاد شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین پیک مصرف برق را برای تابستان امسال نزدیک به 50 هزار مگاوات پیش بینی و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مردم و صنایع، تابستان امسال بدون مشکل در تامین برق سپری شود.
وی در پایان گفت: وزارت نیرو بنا دارد بار صنعت برق را از دوش دولت بردارد و این کار به راحتی امکانپذیر است.

کد خبر: 10078
۱۸ فروردین ۱۳۹۳ ۱۴:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.