English
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹, ۲۲:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران و چشم انداز ادامه پیشرفت در عرصه انرژی

ایران و چشم انداز ادامه پیشرفت در عرصه انرژی
میزان تولید نفت، گاز و محصولات پتروشیمی در ماه های پس از روی کار آمدن دولت تازه، افزایش چشمگیری را نشان می دهد و انتظار می رود این روند در سال های آینده نیز ادامه یابد.

نمودار تولید و صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی به عنوان مهمترین منابع درآمدی کشور در سال های گذشته، فراز و نشیب های بسیاری را نشان می دهد.

در شرایطی که در سال های میانی دهه 80 خورشیدی، تولید نفت ایران از مرز چهار میلیون بشکه نیز گذشته بود، این میزان در سال های نخستین دهه کنونی به شدت کاهش یافت و به زیر یک میلیون بشکه رسید.

به باور کارشناسان، کاهش سطح تولید و صادرات نفت و دیگر محصولات انرژی که حتی در همسنجی با سال های جنگ تحمیلی (دهه 60 خورشیدی) بسیار چشمگیر بوده، نتیجه افزایش فشارهای بین المللی و برخی سیاست های نادرست در این زمینه به شمار می رود.

در این پیوند، ناظران به کندی یا توقف روند سرمایه گذاری در صنایع انرژی، گسترش بی پشتوانه و غیر کارشناسانه طرح های استخراج منابع نفتی و گازی و نیز افزایش موانع صادرات محصولات انرژی به دلیل گسترش تحریم ها به عنوان مهمترین دلایل رکود اقتصاد انرژی ایران یاد می کنند.

و اما در ماه های گذشته، چشم اندازهایی در زمینه خروج از این وضعیت رکود پدیدار شده و مسوولان و دست اندرکاران حوزه تولید محصولات نفت، گاز و پتروشیمی کشور ضمن اشاره به بهبود شرایط، از بازگشت به دوره اوج اقتصاد انرژی کشور سخن به میان آورده اند.

به گزارش بیست و هشتم فروردین واحد مرکزی خبر، «منصور معظمی» معاون امور برنامه ریزی و نظارت وزارت نفت، از افزایش 2 برابری صادرات نفت کشور خبر داد.

بر پایه این گزارش، معظمی در همایش انجمن مهندسی پلیمر و شیمی اعلام کرد از زمان روی کار آمدن دولت تازه، صادرات نفت ایران از 700 هزار به بیش از یک و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است.

**بهبود نسبی وضعیت تولید انرژی در ایران

معاون امور برنامه ریزی و نظارت وزارت نفت با بیان اینکه سال گذشته بدترین سال از نظر تامین انرژی بوده، تصریح داشت در سال 1392 به دلیل مشکلات پیش روی صنایع گاز، حتی فعالیت برخی از واحدهای مهم صنعتی متوقف شد.

در این ارتباط، توقف کار 2 ماهه برخی واحدهای پتروشیمی سبب شد تا ارزش تولید این صنایع هشت میلیارد دلار کاهش یابد.

معظمی با اشاره به چشم اندازهای پیش رو، آینده روشنی را برای صنایع انرژی کشور ترسیم و اظهار داشت در سال های پیش رو میزان تولید نفت، گاز و محصولات پتروشیمی افزایشی چشمگیر خواهد داشت، از جمله رشد چند برابری حجم گاز صادراتی تا سال 1397، درآمدی 80 میلیارد دلاری را نصیب کشور خواهد کرد.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری تهران نیز بیست و هفتم فروردین ماه با اشاره به افزایش صادرات محصولات نفت، گاز و پتروشیمی، از روند رو به بهبود درآمدزایی اقتصاد انرژی کشور خبر داد.

تارنمای اتاق بازرگانی در این باره اعلام کرد که با فروکش کردن برخی تحریم های بانکی، بیمه و انتقال منابع ارزی، صادرات نفت، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی ایران به اروپا آغاز شده است.

در این پیوند، اسفندماه سال گذشته نخستین محموله متانول صنایع پتروشیمی ایران به میزان 25 هزار تن به ایتالیا صادر شد. با توجه به بهبود وضعیت کارکرد پالایشگاه های پارس جنوبی در ماه های پایانی سال گذشته، ارزش صادرات میعانات گازی این حوزه رشد نزدیک به 18 درصدی را ثبت کرد.

و اما در طول نزدیک به پنج ماه گذشته، میزان خرید مشتریان بزرگ نفت ایران همچون چین، هند و ژاپن نیز افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین، آلبانی به عنوان یک کشور اروپایی غیر عضو در اتحادیه اروپا، به تازگی به زمره مشتریان نفت ایران پیوسته است.

به گفته مقام های وزارت نفت، پیش بینی می شود که به زودی صادرات محصولات پتروشیمی ایران به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اروپا بار دیگر از سرگرفته شود.

افزون بر آنچه گفته شد، تارنمای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران نیز روز بیستم فروردین ماه به نقل از «حسین شهریاری» مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گزارش کرد در ادامه روند رو به رشد ماه های گذشته، در سال جاری ارزش صادرات محصولات پتروشیمی کشور افزایش یافته و به 12 میلیارد دلار خواهد رسید.

در مجموع با توجه به کاهش موانع بین المللی و سیاست های تازه اقتصاد انرژی کشور، می توان شاهد بهبود وضعیت تولید و صادرات محصولات نفت، گاز و پتروشیمی در طول ماه های گذشته بود.

**اقتصاد انرژی؛ نیازمند گام های بلندی رو به جلو

آنچه مشخص است اینکه در طول سال های گذشته به دلیل مشکلات فراوان پیش روی تولید محصولات نفت، گاز و پتروشیمی و نیز عرضه این محصولات به بازار مصرف جهانی، اقتصاد انرژی ایران روند پسرفت را پیموده است. از این رو، مسوولان اقتصادی بارها از بایسته های برداشتن گام های بلند رو به جلو در این زمینه سخن به میان آورده اند.

به گزارش روز شنبه بیست و سوم فروردین ماه «شانا» (شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی)، وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از رشد چند برابری تولید نفت و گاز تا چهار سال آینده خبر داده است.

«بیژن نامدار زنگنه» با اشاره به بایسته های رقابت در اقتصاد جهانی انرژی اظهار داشته که تولید نفت خام ایران تا سال 1397 به پنج میلیون و 700 هزار بشکه و ظرفیت تولید گاز به هزار میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

از جمله نمودهای شدت یافتن رقابت در عرصه اقتصاد انرژی، روی آوردن تولیدکنندگان نفت و گاز به افزایش تولید از حوزه های مشترک نفتی و گازی بوده است.

در حالی که در سال های گذشته، قطری ها با توجه به مشکلات پیش روی ایران در استخراج منابع زیرزمینی نفت و گاز، بیشترین بهره جویی یکجانبه از منابع انرژی مشترک با کشورمان را صورت داده اند، همسایگانی چون عراق نیز در تکاپوی پیمودن راه قطری ها در این زمینه بوده اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی بیست و هفتم فروردین ماه به نقل از مقام های عراقی اعلام کرد که این کشور به زودی تولید روزانه 210 هزار بشکه از میدان مشترک آزادگان جنوبی در غرب کارون را آغاز خواهد کرد.

با توجه به قراردادهای تازه عراقی ها با شرکت های بزرگ نفتی برای برداشت نفت از میدان های مشترک با ایران در منطقه غرب کارون، مسوولان وزارت نفت کشورمان توسعه فعالیت ها در میدان های یادآوران، آزادگان و آذر (میدان های نفتی مشترک با عراق) را از جمله مهمترین دستورهای کار این وزارتخانه در سال 1393 برشمرده اند.

در کنار این دستورهای کار، می توان به برنامه بلندمدت ایران برای افزایش صادرات گاز اشاره کرد.

در این پیوند، «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت، در روزهای میانی فروردین ماه در آلمان با اشاره به افزایش روزافزون نیاز اروپا به گاز، از آمادگی ایران برای تبدیل به شریکی تضمین شده، مطمئن و طولانی مدت برای کشورهای قاره سبز سخن به میان آورده است.

به گزارش بیست و ششم فروردین ماه خبرگزاری جمهوری اسلامی، نعمت زاده در گفت و گو با روزنامه اقتصادی آلمانی «هندلس بلات» با تاکید بر ظرفیت های بالای ایران در تولید گاز، دستیابی به توافق و همکاری در زمینه انتقال گاز ایران به اروپا را برای 2 طرف سودآور خواند.

**جمع بندی

با وجود پدیداری چشم اندازهایی امیدوارکننده در زمینه اقتصاد انرژی، همچنان راه درازی برای دستیابی به وضعیت مطلوب باقی مانده است.

یکی از مهمترین چالش های پیش روی پیشرفت اقتصاد انرژی، مساله مدیریت مصرف داخلی است.

به گزارش یازدهم اسفندماه شانا، «نصرت الله سیفی» مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، میزان مصرف گاز ایران را به اندازه مصرف همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

به گفته مسوولان اقتصادی، ادامه روند بی رویه مصرف گاز در ایران می تواند حتی کشورمان را در سال های آینده به یک وارد کننده گاز تبدیل کند.

مساله دیگر، میزان ناچیز سرمایه های جذب شده در صنایع انرژی ایران در سال های گذشته است که باید در سال های آینده جبران شود.

به عنوان مثال، صنایع پتروشیمی ایران برای ادامه فعالیت خود در سال های آینده، نیازمند جذب 33 میلیارد دلار است. به گفته مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در سال گذشته می بایست سه و نیم میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری می شد که فقط یک میلیارد دلار آن تامین شد.

افزون بر آنچه گفته شد، بایسته های جذب و به کارگیری فناوری های نوین صنایع انرژی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

و اما نکته ای که حتی از چاره جویی های سیاست خارجی برای رفع موانع بین المللی و برداشته شدن تحریم ها اهمیت بیشتری می یابد، مساله پیشرفت اقتصاد انرژی در کنار پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی است.

در این پیوند، افزایش درآمدهای برآمده از صادرات محصولات انرژی باید با کاهش وابستگی کشور به این درآمدها همراه شود.

به عبارتی درآمدهای حاصل از فروش منابع نفتی و گازی کشور در سال های آینده به جای صرف هزینه های جاری، باید صرف سرمایه گذاری های بلندمدت در صنایع انرژی و دیگر زیرساخت های کشور شده و در چارچوب برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز کشور به کار گرفته شود.

از محمد کاظمی - گروه تحقیق و تفسیر خبر

ایرنا - کد خبر: 81129882
۳۱ فروردین ۱۳۹۳ ۲۰:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.