English
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰, ۰۰:۵۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران؛ اولین دارنده ذخایر گاز جهان بیست و دوم در میان صادرکنندگان

ایران؛ اولین دارنده ذخایر گاز جهان بیست و دوم در میان صادرکنندگان
براساس آمارهای موسسات بین المللی انرژی ایران اولین دارنده ذخایر گازی دنیا و در عین حال بیست‌و دومین در جمع کشور‌های صادرکننده است.

صبا به نقل از فارس در شرایط فعلی و با تائید مراکز مطالعات بین المللی انرژی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن حدود 34 تریلیون متر مکعب، بزرگترین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان است.

به نحوی که پس از ایران و روسیه، قطر با 24 میلیارد و 681 میلیون متر مکعب،پس از آن ترکمنستان با 9 میلیارد و 967 میلیون متر مکعب، آمریکا با هشت میلیارد و 735 میلیون متر مکعب از دیگر کشورهای بزرگ دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان هستند،اما با این شرایط در طول چند سال گذشته تاکنون ایران هیچگاه حضور موثری در بازار جهانی گاز نداشته و هم اکنون به استثنای صادرات گاز به ترکیه و سوآپ گاز بین جمهوری آذربایجان و نخجوان با هیچ یک از کشورهای منطقه خاورمیانه و حاشیه جنوبی خلیج فارس تبادل گازی ندارد.

بر این اساس قرارداد و تفاهمنامه‌هایی با پاکستان، عراق و عمان به منظور صادرات گاز طبیعی امضا شده است که تاکنون هیچ کدام از این تفاهم های گازی عملیاتی نشده است.

از این رو موسسات بین المللی انرژی در آمار های خود اعلام کرده اند در سال 2013 میلادی ایران با وجود در اختیار داشتن دومین ذخایر بزرگ گاز در جهان، روزانه تنها 9 میلیون و 307 هزار متر مکعب گاز طبیعی صادر کرده است.

شرایط صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز با ارائه آماری از حجم صادرات گاز ایران گفته است از سال آینده حدود چهار تا هفت میلیون مترمکعب و در سال 95 حدود 15 میلیون مترمکعب و درسال 96 نیز روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر خواهد شد اما در شرایط فعلی تنها مشتری گاز ایران ترکیه است که براساس قرارداد سالانه 7 میلیارد متر مکب گاز باید به این کشور صادر شود.

به گزارش فارس از سوی دیگر هم اکنون روزانه یک میلیون متر مکعب گاز از آذربایجان وارد و  همین میزان گاز به نخجوان سوآپ می کنیم و از طرفی سالانه یک میلیارد متر مکعب نیز با ارمنستان تهاتر گاز و برق داریم.

اگر نگاهی گذرا به مابقی قراردادهای صادراتی گاز ایران با برخی از کشورهای منطقه که درحال نهایی شدن است بیاندازیم باید گفت درصورت اجرایی شدن صادرات گاز ایران به پاکستان روزانه 21.5 میلیون متر مکعب گاز به این همسایه شرقی و براساس تفاهم نامه صادرات گاز ایران به عمان سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز نیز باید به این کشور حاشیه خلیج فارس صادر شود.

*واردات گاز فعلا از ترکمنستان

براساس گفته‌های مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، برای آنکه کمبود گاز ایجاد نشود قرار است "از هر کشوری که بتوانیم گاز وارد کنیم" اما در شرایط فعلی ایران تنها از ترکمنستان گاز وارد می کند.

در برخی از ماه های اواخر دولت گذشته بنابه دلایل سیاسی و اقتصادی ترکمنستان صادرات گاز خود را به ایران قطع کرد که نمونه بارز این قطعی زمستان سال 86 بود که مشکلات متعددی را برای شهرهای شمالی ایران ایجاد کرد.

البته پس از تحریم بانکی ایران از سوی اتحادیه اروپا بارها ترکمنستان صادرات گاز خود را به ایران کاهش داد ولی برای آنکه دیگر این مشکلات ایجاد نشود در اواخر دولت دهم تصمیم براین شد تا واردات گاز از ترکمنستان همراه با تهاتر تجهیزات کالا و قطعات صنعت نفت و گاز باشد

براین اساس 50 درصد هزینه خرید گاز ایران از ترکمنستان به صورت تهاتر کالا و خدمات فنی و مهندسی به این کشور پرداخت می شود.

مشاور وزیر نفت اخیرا با اشاره به میانگین واردات گاز از ترکمنستان اعلام کرده است در سالهای اخیر ٢ میلیارد یورو گاز وارد شده که تلاش می شود ٥٠ درصد آن در قالب تهاتر کالا و خدمات فنی و مهندسی با این کشور پرداخت شود.

*تجارت گاز ایران در مقایسه با دیگر کشورهای جهان

بر اساس گزارش اخیر اوپک، سال گذشته میلادی ایران پس از کشورهایی همچون برونئی، ترینیداد و توباگو، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، عمان، امارات، نیجریه، اندونزی، مالزی، الجزایر، انگلیس، استرالیا، قطر، نروژ، هلند، آلمان، روسیه، بولیوی، آمریکا و کانادا در رده بیست و دوم صادرکنندگان گاز جهان قرار گرفته است.

این در حالی است که روسیه که بزرگترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، روزانه 222 میلیون و 800 هزار متر مکعب گاز طبیعی صادر کرده است.

پس از روسیه، قطر با صادرات روزانه 122 میلیون و 874 هزار متر مکعب در رده دوم، نروژ با صادرات روزانه 106 میلیون و 596 هزار متر مکعب در رده سوم، آمریکا با صادرات روزانه 81 میلیون 931 هزار متر مکعب چهارم، هلند با صادرات روزانه 59 میلیون و 500 هزار متر مکعب در رده پنجم بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی جهان هستند.

نکته جلب توجه اینجاست کشوری نظیر برونئی که تنها 276 میلیون بشکه ذخایر نفتی دارد، روزانه 9 میلیون و 324 هزار متر مکعب صادرات دارد یا کشوری نظیر الجزایر که تنها چهار میلیارد و 504 میلیون متر مکعب یعنی حدود یک هشتم ایران ذخایر گازی دارد،روزانه 46 میلیون و 708 هزار متر مکعب گاز صادر می‌کند.


کد خبر: 13930520000342
۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۲۰:۵۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.