English
پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱, ۰۴:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شفاف‌سازی روابط پولی و اقتصادی انرژی کشور برنامه مهم امسال است

شفاف‌سازی روابط پولی و اقتصادی انرژی کشور برنامه مهم امسال است
با توجه به وضعیت اقلیمی و تفاوت زمان نیاز به انرژی در محدوده شمالی و جنوبی ایران، کشورهای شمالی ایران به‌ویژه منطقه قفقاز می‌توانند به‌عنوان بازار بزرگ برای انرژی ایران مطرح باشند و حتی در نگاه کلان انتقال منابع انرژی به شرق اروپا می‌تواند یک هدف بزرگ باشد.

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو، مهم‌ترین برنامه وزارت نیرو را در سال 93 شفاف‌سازی روابط پولی و اقتصادی کشور خواند و گفت: بهره‌مندی ایران از منابع فراوان انرژی و موقعیت خاص آن در منطقه این فرصت را پدید آورده است که ایران بتواند به قطب انرژی منطقه تبدیل شود.
لوگو صبابه نقل از پاون، مهندس "علیرضا دایمی" ، با اشاره به جایگاه مهم اقتصاد انرژی در منطقه خاورمیانه، اظهار داشت: ما در مداری از جهان قرار گرفته‌ایم که در شمال آن مناطق سردسیر و در جنوب کشورهای گرمسیر و استوایی قرار دارند و همین امر موجب می‌شود بتوانیم به‌عنوان انتقال‌دهنده انرژی به‌ویژه در اقلیم‌های مختلف مطرح باشیم.
وی این امر را یکی از سیاست‌های مورد تاکید اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: با توجه به وضعیت اقلیمی و تفاوت زمان نیاز به انرژی در محدوده شمالی و جنوبی ایران، کشورهای شمالی ایران به‌ویژه منطقه قفقاز می‌توانند به‌عنوان بازار بزرگ برای انرژی ایران مطرح باشند و حتی در نگاه کلان انتقال منابع انرژی به شرق اروپا می‌تواند یک هدف بزرگ باشد.
دایمی با اشاره به وضعیت کنونی مبادله انرژی با کشورهای همجوار، ادامه داد: عمده این مبادله‌های انرژی در بخش برق است که در ماه‌های اخیر در تلاش بوده‌ایم با انتقال برق از زیر دریا به کشورهای عربی این ارتباط‌ها و مبادله‌ها را گسترش دهیم.
وی با اشاره به شعار دهمین همایش بین‌المللی انرژی با عنوان "مدیریت منابع کارآمد، صنعت انرژی سرآمد"، گفت: اگر ما بخواهیم براساس سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی عمل کنیم، باید شبکه انتقال برق کشور کامل شود و زیر ساخت‌های کشور ارتقا یابد و این سرآمدی زمانی محقق خواهد شد که در سطح ملی ما از منابع انرژی به بهترین وجه ممکن استفاده کنیم.
معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو سپس با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو در بخش انرژی، گفت: شیوه زندگی کنونی مردم و گسترش مصرف انرژی در تمامی سطوح زندگی در بخش‌های خانگی، کشاورزی، خدماتی و صنعتی به‌شدت به مصرف برق و انرژی وابسته شده است؛ بنابراین مهم‌ترین برنامه ما پایداری در تولید برق برای مصارف مختلف است.
وی ادامه داد: صنعت برق در زمان کنونی 70 هزار مگاوات قدرت نصب شده دارد و قادر به تولید حدود 50 هزار مگاوات انرژی است و اگر از رکود اقتصادی کنونی خارج شویم، حجم بزرگی از صنایع به‌عنوان مصرف‌کننده جدید به این چرخه وارد می‌شوند و به بازار بزرگ‌تری نزدیک می‌شویم؛ لذا ما باید آمادگی لازم را برای تامین پایدار برق موردنیاز آنها داشته باشیم.
دایمی محور دیگر برنامه‌های وزارت نیرو را بهره‌وری در مصرف انرژی عنوان کرد و افزود: ما هنوز جزو مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی هستیم و با توجه به نظام یارانه‌ای حاکم در قیمت‌گذاری برق و انرژی و قیمت بسیار پایین تعرفه‌های تکلیفی نسبت به قیمت تمام‌شده، مولفه لازم اقتصادی را برای ارتقای بهره‌وری در اختیار نداریم و بر همین اساس یکی از اهداف برنامه ششم توسعه تجدیدنظر در نحوه مصرف انرژی کشور است.
وی با اشاره به سیاست شفاف‌سازی روابط پولی و اقتصادی انرژی کشور، گفت: این امر مهم‌ترین برنامه وزارت نیرو در سال 93 بوده و دولت هم پیگیر این موضوع است؛ بنابراین باید بتوانیم ساختار بخش برق کشور را اصلاح کنیم.
دایمی درباره دستاوردهای برگزاری دوره‌های پیشین همایش بین‌المللی انرژی، تصریح کرد: توقع ما از برگزاری چنین همایش‌هایی تبادل فناوری‌ها و دانش با مجموعه‌های بیرونی و اطلاع‌رسانی در داخل کشور است و باید پیوندی بین رویه‌های گذشته تولید، انتقال و توزیع انرژی ایجاد شود و جایگاه کنونی صنعت برق به‌عنوان یکی از صنایع موفق کشور مرهون همین همایش‌ها و حرکت‌های علمی است.
دهمین همایش بین‌المللی انرژی با شعار "مدیریت منابع کارآمد، صنعت انرژی سرآمد" روزهای 4 و 5 شهریورماه 93 در سالن همایش‌های پژوهشگاه نیرو در تهران برگزار می‌شود.
این همایش که بزرگ‌ترین گردهمایی مدیران و متخصصان حوزه انرژی کشور محسوب می‌‌شود، با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو، نفت و شماری از شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه این دو وزارت‌خانه، شهرداری تهران، صندوق توسعه ملی، گروه مپنا و شرکت الکترونیک افزارآزما ترتیب خواهد یافت.
این همایش در سه محور اصلی مدیریت منابع، انرژی و اقتصاد و فناوری‌های انرژی و محیط زیست برگزار خواهد شد.
وزیران نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت، وزیر انرژی سنگال و شماری از مدیران سازمان‌های بین‌المللی ذیربط و متخصصانی از کشورهای آلمان، هلند، آمریکا، هنگ‌کنگ، لبنان، ترکیه و ... ازجمله سخنرانان کلیدی این همایش مهم بین‌المللی در بخش انرژی معرفی شده‌اند.
همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاه جانبی نیز به‌عنوان فرصتی برای شرکت‌ها و موسسه‌های فعال در حوزه انرژی برای ارایه آخرین دستاوردهای خود در یک فضای علمی برپا خواهد شد.

کد خبر: 12583
۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۷:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.