English
شنبه، ۲ بهمن ۱۴۰۰, ۱۵:۱۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

همایش انرژی نقطه کانونی تنظیم برنامه‌های انرژی کشور است

همایش انرژی نقطه کانونی تنظیم برنامه‌های انرژی کشور است
وزارت نیرو یک مجموعه سیاست‌گذار یا بخش مهمی در تنظیم برنامه‌های انرژی کشور است و ما بایستی از دستاوردها و مطالعه‌های علمی کشور و سایر کشورها مطلع باشیم و از نتایج آن برای تنظیم برنامه‌های کوتاه و بلندمدت انرژی استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی و امورمجامع وزارت نیرو از دهمین همایش بین‌المللی انرژی به‌عنوان نقطه کانونی برای تنظیم برنامه‌های کوتاه و بلندمدت بخش انرژی کشور یاد کرد.
لوگو صبا به نقل از پاون، دکتر "کیومرث حیدری" با اشاره به برگزاری دهمین همایش بین‌المللی انرژی در روزهای 4 و 5 شهریورماه، با بیان اینکه وزارت نیرو یک مجموعه سیاست‌گذار یا بخش مهمی در تنظیم برنامه‌های انرژی کشور است و ما بایستی از دستاوردها و مطالعه‌های علمی کشور و سایر کشورها مطلع باشیم و از نتایج آن برای تنظیم برنامه‌های کوتاه و بلندمدت انرژی استفاده کنیم، گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی می‌تواند نقطه کانونی برای این موضوع باشد و فرصتی را ایجاد می‌کند تا مطالعه‌هایی که در داخل کشور انجام گرفته است، عرضه و بررسی شود.
وی ادامه داد: این مطالعه‌ها اغلب توسط تیم انرژی کشور که از افراد شایسته‌ای تشکیل شده است، انجام می‌پذیرد و پس از قضاوت و ارزیابی در صورت مثبت بودن برای طرح در همایش و تنظیم سیاست‌های مثبت جهت رسیدن به بخش انرژی شاخص مطرح خواهند شد.
مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی و امورمجامع وزارت نیرو با بیان اینکه دهمین همایش بین‌المللی انرژی از یک عقبه نسبتا طولانی‌مدت برخوردار است، افزود: حضور اندیشمندان شاخص در بخش انرژی جهان و تبادل اندیشه‌های نو از ویژگی‌های این همایش است.
وی درباره دستاوردهای دوره‌های پیشین این همایش گفت: در سال‌های گذشته با حضور در هیات علمی ادواری و داوری برخی آثار، ملاحظه می‌شد که سیاست محوری مقاله‌ها به‌گونه‌ای بوده است که از یک شعار یا هدف محوری خاصی برخوردار بودند و همایش هر دوره متمرکز بر آن هدف بوده است که به‌عنوان نمونه می‌توان به بحث خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی، تغییر فضای کسب‌وکار و ... اشاره کرد که به فراخور مقاله‌ها، در همان حوزه تاثیر خاص بر جای گذاشته است.
وی با بیان اینکه دهمین همایش بین‌المللی انرژی برمبنای صنعت انرژی سرآمد با این پیش‌فرض برگزار می‌شود که منابع انرژی به‌صورت کارآمد مدیریت شود، گفت: در دوره‌های گذشته همایش، محورهایی تعریف شده بود و همایش به سویی سوق پیدا می‌کرد که از تجربه‌های داخلی و خارجی متاثر شود.
حیدری درباره تامین منابع مالی طرح‌ها و پروژه های قابل ارایه در همایش، با بیان اینکه در تقسیم‌بندی امسال یکی از محورها تامین مالی سندیکایی پروژه‌های بزرگ است، توضیح داد: برای احداث یک نیروگاه گازی 1000 مگاواتی دست‌کم به 400 تا 500 میلیون دلار نیاز است و چون در کشور ما سامانه بانک‌محوری وجود دارد، وام گیرنده بایستی 30 درصد سرمایه را تامین کند و مابقی ازطریق سامانه بانکی تامین شود؛ از سویی نیز پرداخت اعتباری حدود 600 تا 700 میلیارد تومان به شخص حقوقی برای یک بانک محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند؛ لذا با استفاده از نتایج تحقیقاتی و کارشناسی برای رفع این مورد و تامین سرمایه ازطریق سامانه بانکی، به تشکیل سندیکایی نیاز است که اعضای آن را چند بانک تشکیل می‌دهند و سپس ازطریق سندیکا اعتبار مالی تامین خواهد شد.
وی اضافه کرد: یکی از دستاوردهای مهم برگزاری چنین همایش‌هایی این است که متخصصان و پژوهشگران، آخرین یافته‌های علمی خودرا به اشتراک خواهند گذاشت.
حیدری دهمین همایش بین‌المللی انرژی را دارای سطح بالای علمی دانست و با بیان اینکه وقتی با یک نظم مناسب در یک دوره بلندمدت، یک نشست تخصصی بین‌المللی برگزار می‌کنید، خود دارای اهمیت ویژه‌ای است، افزود: ما متکی به تجربه 9 دوره برگزاری همایش در گذشته هستیم و این موضوع می‌تواند در چیدمان نظام برگزاری همایش، تیم بررسی‌کننده مقاله‌ها، مشارکت افراد دانشگاهی داخلی و بین‌المللی پشتوانه تجربی و علمی محکمی برای ما باشد.
به‌گفته وی، دهمین همایش بین‌المللی انرژی به‌دلیل وجود مقاله‌های سطح بالای علمی و نگاه کارشناسانه و حرفه‌ای از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و حضور مدعوین و سخنرانان کلیدی سطح کیفی همایش را درمقایسه با سال‌های گذشته ارتقا داده است.
مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی و امور مجامع وزارت نیرو با بیان اینکه نگاه تیم برگزارکننده همایش و ارتباط با شورای جهانی انرژی و انعکاس آن در منابع علمی و پژوهشی از عوامل جذب کارشناسان و اندیشمندان و متخصصان خارجی برای حضور در همایش بوده است، گفت: مدعوین این همایش مطمئن هستند که نتایج تحقیقات و پژوهش‌های آنان در جایی ارایه می‌شود که بازتاب جهانی دارد و استمرار برگزاری یک دهه همایش نیز می‌تواند حضور آنان را پررنگ‌تر کند.
وی افزود: جمهوری اسلامی یکی از کشورهای تاثیرگذار انرژی در منطقه و جهان است و وجود مخازن غنی نفت و گاز و عضویت ایران در سازمان اوپک به‌عنوان یکی از اعضای اصلی موجب خواهد شد تا قابلیت‌ها و فرصت‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی پدید آید و برقراری این فضا موجب می‌شود این قابلیت‌ها پیش‌بینی و در منابع انرژی‌های نو قابلیت‌های خوبی به عرصه ظهور برسد.
دهمین همایش بین‌المللی انرژی با شعار "مدیریت منابع کارآمد، صنعت انرژی سرآمد" روزهای 4 و 5 شهریورماه 93 در سالن همایش‌های پژوهشگاه نیرو در تهران برگزار می‌شود.
این همایش که بزرگ‌ترین گردهمایی مدیران و متخصصان حوزه انرژی کشور محسوب می‌‌شود، با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو، نفت و شماری از شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه این دو وزارت‌خانه، شهرداری تهران، صندوق توسعه ملی، گروه مپنا و شرکت الکترونیک افزارآزما ترتیب خواهد یافت.
این همایش در سه محور اصلی مدیریت منابع، انرژی و اقتصاد و فناوری‌های انرژی و محیط زیست برگزار خواهد شد.
وزیران نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت، وزیر انرژی سنگال و شماری از مدیران سازمان‌های بین‌المللی ذیربط و متخصصانی از کشورهای آلمان، هلند، آمریکا، هنگ‌کنگ، لبنان، ترکیه و ... ازجمله سخنرانان کلیدی این همایش مهم بین‌المللی در بخش انرژی معرفی شده‌اند.
همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاه جانبی نیز به‌عنوان فرصتی برای شرکت‌ها و موسسه‌های فعال در حوزه انرژی برای ارایه آخرین دستاوردهای خود در یک فضای علمی برپا خواهد شد.

کد خبر: 12561
۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۸:۰۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.