English
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰, ۰۰:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران چهاردهمین کشور برتر تولیدکننده برق

ایران چهاردهمین کشور برتر تولیدکننده برق
دهمین همایش بین‌المللی انرژی با استقبال بیشتری از سوی کارشناسان و نخبگان انرژی جهان روبرو شده و این اقبال را داشته است تا پربارتر از سال‌های گذشته برگزار شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت تولید افزون‌بر 70 هزار مگاوات، رتبه چهاردهم تولید برق در جهان را داراست و افزون‌بر منابع غنی انرژی فسیلی، منابع عظیمی را برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در اختیار دارد.
لوگو صبابه نقل از پاون، مهندس "میرفتاح فتاح‌قره‌باغ" در حاشیه دهمین همایش بین‌المللی انرژی، تصریح کرد: دانشی که همایش انرژی در اختیار مدیران قرار می‌دهد، نامحسوس است اما از این یافته‌ها می‌توان به‌طور محسوس در کنترل مصرف انرژی بهره برد.
وی اظهار داشت: یکی از دستاوردهای همایش انرژی این است که مدیران را با دانش روز آشنا می‌کند تا با دیدی شفاف و علم به‌روز و آشنایی با روش‌های جدید در استفاده از انرژی‌های نو، بتوانند به رفع نیازهای جامعه، جامه عمل بپوشانند.
وی ادامه داد: دانش ابزاری است که راهکارهای جدید را برای استفاده بهینه انرژی در اختیار ما می‌گذارد تا بتوان حرکت جدیدی را در حوزه انرژی طراحی کرد.
فتاح‌قره‌باغ با بیان اینکه دهمین همایش بین‌المللی انرژی دارای پتانسیل بیشتری درمقایسه با همایش‌های پیشین است، گفت: حضور شمار زیادی از متخصصان و صاحب‌نظران داخلی و خارجی به‌ویژه کشورهای اروپایی، آمریکا، هنگ‌کنگ، لبنان، ترکیه و ... و وجود سخنرانان صاحب‌نام و مقام‌های ارشد انرژی جهان موید این مدعا است.
وی ادامه داد: فضای جهانی با عنایت به رویکرد دولت جدید، فضای آرامی شده است و تعاملی دوسویه بین ایران و جهان برقرار شده و این باور بر همگان روشن است که جمهوری اسلامی ایران رویه متعادلی داشته و با ادامه رفتار صلح‌جویانه با جهانیان، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اضافه کرد: با توجه به موارد یادشده و اینکه جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت تولید بیش‌از 70 هزار مگاوات، رتبه 14 تولید برق در جهان را داراست و افزون‌بر منابع غنی انرژی فسیلی، منابع عظیمی از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی و زمین‌گرمایی را در اختیار دارد و این منابع می‌توانند افزون‌بر تامین نیاز داخلی، بخشی از نیاز خاورمیانه و جهان را نیز تامین کنند، دهمین همایش بین‌المللی انرژی با استقبال بیشتری از سوی کارشناسان و نخبگان انرژی جهان روبرو شده و این اقبال را داشته است تا پربارتر از سال‌های گذشته برگزار شود.
وی اظهار داشت: موقعیت جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی نظیر ترکیه و پاکستان قابل مقایسه نیست زیرا جمهوری اسلامی ایران افزون‌بر ذخایر عظیم انرژی فسیلی و تجدیدپذیر، از نظر جغرافیایی نیز در مکانی قرار گرفته است که می‌تواند انرژی بین خاورمیانه و آسیای میانه را ترانزیت کند و در زمان حاضر جمهوری اسلامی ایران با بیشتر کشورهای همسایه مراوده برقی دارد.
وی ادامه داد: شبکه برق ایران در زمان حاضر به شبکه برق عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان متصل است.
فتاح‌قره‌باغ افزود: ما هم‌اکنون واردکننده برق از ترکمنستان در قبال فروش انرژی فسیلی هستیم و به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان برق صادر می‌کنیم و با شبکه برق ارمنستان سنکرون یا هم‌فرکانس هستیم و می‌توانیم به تبادل برق بپردازیم.
وی بیان داشت: مذاکره‌هایی نیز بین وزارت نیرو و شرکت توانیر با وزارت انرژی روسیه و شرکت اصلی برق این کشور انجام گرفته و مطالعه‌هایی در زمینه اتصال شبکه برق دو کشور صورت پذیرفته است که درصورت مثبت بودن، موجب خواهد شد شبکه برق ایران و روسیه نیز به هم متصل شوند.
وی ماموریت شرکت مدیریت شبکه برق ایران را بهره‌برداری و پایش انرژی دانست و گفت: شرکت مدیریت شبکه برق ایران میزان مصرف را رویت می‌کند و ما تلاش می‌کنیم بالانس یا تعادل را بین تولید و مصرف برقرار کنیم.
وی ادامه داد: کل انرژی سراسری کشور با لوازم اندازه‌گیری دقیق در مرکز کنترل رصد می‌شود و ما تلاش می‌کنیم تعادل بین مصرف و تولید برقرار شود؛ یعنی اگر میزان مصرف بالا رفت، به نیروگاه‌ها دستور داده می‌شود تا با تولید بیشتر تلاش کنند میزان کمبود برق مصرفی جبران شود.
دهمین همایش بین‌المللی انرژی که روز گذشته در محل پژوهشگاه نیرو گشایش یافت، امروز به کار خود پایان می‌دهد.

کد خبر: 12497
۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱۲:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.