English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برای ترسیم نقشه راه انرژی جهان نمی‌توان ایران را نادیده گرفت

برای ترسیم نقشه راه انرژی جهان نمی‌توان ایران را نادیده گرفت
با توجه به برنامه بلندمدت کشور برای بهره‌برداری از 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای، احداث دست‌کم هشت‌هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای برای تامین بار پایه در میان‌مدت از نظر اقتصاد ملی در محدوده توجیه‌پذیری قرار می‌گیرد و بر این اساس، برنامه احداث دو واحد نیروگاهی به ظرفیت دوهزار مگاوات با کشور روسیه در حال پیگیری است.

معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با توجه به قدرت و اثرگذاری ایران اسلامی در معادله‌ها و مناسبات جهانی، برای ترسیم نقشه راه انرژی جهان نمی‌توان ایران را نادیده گرفت.
لوگو صبا به‌ نقل از پاون، دکتر "علی‌اکبر صالحی" روز چهارشنبه (امروز) در آیین پایانی دهمین همایش بین‌المللی انرژی در محل پژوهشگاه نیرو، با بیان اینکه ایران در آستانه فصلی نو در عرصه روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قرار دارد، افزود: بی‌گمان هرگونه اهمال و بی‌تحرکی در این فضای جدید به منزله نادیده گرفتن سهم کشورمان در ترسیم نقشه راه فردا و مثابه بی‌توجهی به ضرورت تامین حداکثری منافع ملی و مصالح عالی جمهوری اسلامی ایران تلقی خواهد شد.
وی با بیان اینکه اکنون ایران با توجه به موقعیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک منحصر به‌فرد در منطقه خاورمیانه، جایگاه یگانه و ویژه‌ای را در مناسبات جهانی به خود اختصاص داده است، گفت: ایران حلقه اتصال آسیای مرکزی به اروپاست و همچنین کشورهای حوزه خزر را به کشورهای منطقه خلیج فارس متصل می‌کند.
صالحی با تاکید بر وجود برخی موانع و اعمال سیاست‌های مبتنی بر استاندارد دوگانه از سوی برخی قدرت‌های بیگانه، ادامه داد: ایران توانسته است توانمندی‌های ذاتی خود را حفظ کرده و در مسیر ارتقای آنها گام بردارد.
وی با تاکید بر توانمندی‌های خاص ایران در عرصه انرژی و معادله‌های سیاسی جهانی، گفت: در زمان حاضر فرآیند پرورش نیروی انسانی فرهیخته و کارآزموده با رونق دانشگاه‌ها و توسعه مراکز آموزش عالی تقویت شده است و اکنون بیش از چهار میلیون دانشجو در سطوح مختلف به کسب دانش و معرفت برای ساختن ایران فردا مشغول هستند.
صالحی با اشاره به بهره‌مندی ایران از منابع بزرگ انرژی، ادامه داد: افزون‌بر برخورداری از سرمایه انسانی بی‌بدیل و مستعد برای پیشبرد برنامه‌های توسعه پایدار، ایران از ذخایر طبیعی و منابع بزرگ انرژی بهره‌مند است و براساس آمارهای ارایه‌شده از نهادهای معتبر داخلی و خارجی، جمهوری اسلامی ایران با احتساب مجموعه ذخایر گاز و نفت جهان در رتبه نخست برخورداری از این منابع قرار دارد.
وی ادامه داد: از یک چشم‌انداز فراگیر می‌توان گفت که برای دهه‌های سرنوشت‌ساز آینده چشم جهانیان به منابع بی‌پایان انرژی دوخته شده است که بخش اعظم آن در اختیار کشورهای منطقه خاورمیانه و جهان اسلام قرار دارد.
وی بر ثبات سیاسی ایران تاکید کرد و گفت: بزرگ‌ترین ضمانت برای تامین مطمئن انرژی، استقلال سیاسی ایران در قلب منطقه حساس و بحران‌خیز خاورمیانه است؛ ایران امروز متکی به آرای آحاد ملت و مستظهر به پشتوانه بزرگ مردمی است و همین امر به معاهده‌ها و تعهدهای ایجادشده از سوی کشورمان اعتباری روزافزون بخشیده است.
صالحی با تاکید بر برتری زیرساخت‌های ایران در سطح منطقه، افزود: بالاترین ظرفیت تولید برق در منطقه خاورمیانه متعلق به ایران است و شبکه انتقال گاز به‌طول 260 هزار کیلومتر بیانگر وزن و ظرفیت بالای ایران برای تبدیل شدن به یکی از بازیگران اصلی در معادله‌های بازار گاز در سطح بین‌المللی است.
وی از آغاز احداث دومین واحد نیروگاه هسته‌ای کشور خبر داد و افزود: با توجه به برنامه بلندمدت کشور برای بهره‌برداری از 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای، احداث دست‌کم هشت‌هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای برای تامین بار پایه در میان‌مدت از نظر اقتصاد ملی در محدوده توجیه‌پذیری قرار می‌گیرد و بر این اساس، برنامه احداث دو واحد نیروگاهی به ظرفیت دوهزار مگاوات با کشور روسیه در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود عملیات اجرایی واحد نخست طی سال‌جاری به اجرا درآمده و مراحل احداث واحد دوم نیز با فاصله زمانی دو سال پس از آن در ساخت‌گاه بوشهر آغاز شود.

کد خبر: 12653
۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱۹:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.