English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۳:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اولین سد و نیروگاه تمام ایرانی در تاجیکستان افتتاح شد

اولین سد و نیروگاه تمام ایرانی در تاجیکستان افتتاح شد
با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده دو که با استفاده از توان و ظرفیت متخصصان ایرانی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است، به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش صبا به نقل از مهر، با پیام ویدیویی حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران و امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان، سد و نیروگاه سنگ ‌توده 2 به ‌عنوان نخستین سد و نیروگاه ایرانی در تاجیکستان امروز چهارشنبه 18 شهریور ماه رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت.

این نیروگاه برقآبی از ظرفیت تولید 220 مگاوات برق پاک برخوردار بوده که با استفاده از توان و ظرفیت مهندسان و متخصصان ایرانی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.

سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، می‌تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی برق در این کشور باشد و از این رو از این طرح به‌عنوان برگ زرینی در صادرات خدمات فنی و مهندسی متخصصان توانمند شرکت فراب یاد می‌شود.

واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده 2 در تاریخ دهم دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شده است، مجموع برق تولیدشده در این نیروگاه تاکنون، بیش از یک و نیم میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

با راه‌اندازی طرح سد و نیروگاه سنگ‌توده 2، تولید انرژی برق‌آبی جمهوری تاجیکستان به میزان یکهزار گیگاوات ساعت در سال افزایش یافته است.

براساس یادداشت تفاهمی که دی‌ماه 1383 بین وزیران نیرو و انرژی ایران و تاجیکستان به امضا رسید، احداث سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 در تاجیکستان به شیوه B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) و در مدت زمان 5 سال به ایران واگذار شد.

هیئت وزیران نیز بانک توسعه صادرات ایران را به‌ عنوان بانک عامل در اعطای تسهیلات مورد نیاز برای اجرای طرح تعیین کرد و در اسفند ماه سال 1384، آیین کلنگ‌ زنی احداث طرح با حضور رییس‌جمهوری تاجیکستان و وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش مهر، ساختگاه سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 در 180 کیلومتری جنوب‌شرقی دوشنبه و در استان ختلان واقع شده است. سد سنگ‌توده 2 از نوع خاکی با هسته رسی مرکزی بوده و طول تاج آن 305 متر و عرض تاج آن 12 متر است.

این سد با دارا بودن مخزنی به حجم 66 میلیون و 500 هزار متر مکعب، 31 متر ارتفاع دارد. نیروگاه این سد نیز از نوع سطحی جریانی است و با دارا بودن دو واحد 110 مگاواتی و درمجموع 220 مگاوات، سالانه یکهزار گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

2368213
۲۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۵۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.