English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۹:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جزئیات تصمیمات جدید شورای‌عالی آب/ وزیر نیرو؛ از بیان مشکل کم‌آبی اکراه نداریم

جزئیات تصمیمات جدید شورای‌عالی آب/ وزیر نیرو؛ از بیان مشکل کم‌آبی اکراه نداریم
وزیر نیرو با بیان اینکه در مصرف آب با یکدیگر مسابقه گذاشته ایم گفت: با تصمیم شورای‌ عالی آب، استفاده از منابع آب زیرزمینی 25 درصد کاهش می‌یابد

لوگو صبا به نقل از خبرگزاری مهر، حمید چیت چیان گفت: در سال‌های اخیر متوسط میزان بارش در کشور از 250 میلی‌متر به 242 میلی‌متر کاهش یافته که این یک هشدار جدی در بخش آب است. ما در از بین بردن منابع آب در همه بخش‌ها با یکدیگر مسابقه گذاشته‌ایم و روز به روز در بدتر شدن وضعیت گام برمی‌داریم؛ بنابراین باید تجدیدنظر جدی در نحوه مصرف منابع آب داشته باشیم.

وزیر نیرو اظهارداشت: با تصمیم اعضای شورای‌ عالی آب، استفاده از منابع آب زیرزمینی 25 درصد کاهش می‌یابد. وی ادامه داد: پیش از این ما در کشور 130 میلیارد مترمکعب منابع آب تجدیدشونده داشتیم که این رقم هم‌ اکنون به 120 میلیارد مترمکعب کاهش یافته، اما در مقابل جمعیت و مصارف ما افزایش داشته و بخش کشاورزی و صنعت نیز در حال توسعه است.

چیت‌ چیان با بیان اینکه به‌ ازای هر فرد ایرانی در سال، 1550 مترمکعب آب تجدیدشونده وجود دارد بیان داشت: این سرانه در جهان به‌ طور متوسط 6400 مترمکعب است و اگر در منطقه‌ای سرانه آب تجدیدشونده کمتر از 1700 مترمکعب باشد، آن منطقه با بحران آب مواجه است.

وی تصریح کرد: ما از بیان مشکل کم‌آبی اکراه نداریم چرا که برای حل مشکل یاری و همراهی همه اقشار جامعه نیاز است. وزیر نیرو گفت: اگر یک منطقه از مجموع منابع تجدیدشونده خود 20 تا 30 درصد برداشت کند، در آن منطقه ناپایداری منابع آب وجود دارد و ما اکنون از مجموع 120 میلیارد مترمکعب منابع آبی، از 96 میلیارد مترمکعب استفاده می‌کنیم که معادل 80 درصد منابع تجدیدشونده است.

وزیر نیرو با انتقاد از پایین بودن تعرفه و قیمت غیراقتصادی آب درباره بحران آب تهران گفت: در سدهایی که در سمت شرق تهران قرار دارند، وضعیت بحرانی است و از طرفی بارش در تهران 35 درصد کاهش یافته است.

چیت چیان ادامه داد: بیشتر همت مدیران بخش آب در سال‌های گذشته در بخش آب سطحی صرف شده و آب‌های زیرزمینی مورد غفلت قرار گرفته است؛ در حالی که منابع زیرزمینی 54 درصد آب کشور را تامین می‌کنند که باید دستکم نیمی از اقدامات و اعتبارات به این بخش اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: سالانه 7 تا 8 میلیارد مترمکعب آب بیشتر از ظرفیت دینامیک منابع آب زیرزمینی برداشت می‌شود و این کاهش مصرف ضروری است؛ اگرچه برخی از این منابع به‌ دلیل فشرده‌ شدن لایه‌های زمینی دیگر قابل احیا نیستند.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در بخش آب تاکید کرد: منابع دولتی برای اجرای طرح‌ها محدود است، اما مجلس در تبصره 11 قانون بودجه تدبیری به خرج داده تا بر اساس آن، امکان حضور بهتر بخش خصوصی فراهم شود.

چیت چیان خطاب به کشاورزان گفت: کشاورزان عزیز در تمامی استان‌ها باید استفاده صحیح از منابع را جدی بگیرند؛ البته کاهش مصرف آب به معنای کاهش تولید در کشاورزی نیست، چرا که با بالا بردن بازده آب می‌توان محصول بیشتری برداشت کرد
2373045
۲۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۲:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.