English
چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹, ۱۱:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ساخت باتری مایع برای ذخیره سازی انرژی خورشید و باد

تیمی از محققان ام‌آی‌تی یک نسخه اولیه از یک باتری تماما مایع طراحی کرده‌اند که می‌تواند انرژی مازاد نیروگاه‌های خورشیدی و بادی را ذخیره کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، زمانیکه خورشید نمی‌تابد یا باد نمی‌وزد، نسخه‌های آتی این باتری می‌تواند انرژی ذخیره شده در خود را به شبکه برق انتقال دهد.

این ذخیره‌ ارزان و کارآمد انرژی می‌تواند یک پیشرفت بزرگ برای فناوری‌های انرژی‌ جایگزین باشد.

این باتری به پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی کمک می‌کند تا شبکه‌های برق را به صورت ممتد تامین کنند و زمانی که تقاضا افزایش پیدا کند عرضه برق کاهش نخواهد یافت.

این فناوری همچنین می‌تواند برق تولیدی از خورشید و باد را ارزان‌تر کند زیرا آن مقدار از انرژی که مصرف نمی‌شود ذخیره شده و برق کمتری در بلند‌مدت هدر می‌رود.

در حال حاضر باتریهای خشک برای ذخیره‌سازی انرژی پنل‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این باتریها عمدتا در خانه‌ها استفاده می‌شوند، هرچقدر تاسیسات خورشیدی بزرگ‌تر باشند، این باتری‌ها در مقایسه با انرژی که تاسیسات تولید می‌کند، قیمت بیشتر و کارایی کمتری پیدا می‌کنند.

تیم ام ای تی معتقد است یک باتری مایع که با فلزات مذاب داغ پر شده می‌تواند یک جایگزین مناسب باشد. ساخت باتری‌های مایع در ابعاد بزرگ راحت‌تر و ارزان‌تر تمام می‌شود و انتظار می‌رود که آنها عمر بیشتری نسبت به باتری‌های خشک داشته باشند.

این محققان پیشتر یک نسخه اولیه از باتری تماما مایع را که با منیزیم و عنصری به نام آنتیمون پر شده بود ساخته است. با این نسخه تازه تیم ام ای تی یک باتری از جنس لیتیوم و آنتیمون ترکیب شده با سرب ساخته و در مقایسه با نسخه قبلی پیشرفت‌هایی حاصل کرده است.

ترکیب آنتیمون با سرب این مواد را ارزان‌تر کرده و به علاوه باتری می‌تواند در دماهای پایین‌تری نگهداری شود. این باتری در دمای 450 سانتی گراد درجه کار می‌کند در حالیکه دمای باتری قبلی 700 درجه بود.

تیم محققان حتی یک آزمایش دوام روی باتری انجام داده و باتری را به مدت 1800 ساعت شارژ و خالی کرده است. براساس این اطلاعات پیش‌بینی می‌شود که باتری 15 درصد از ظرفیت خود را با 10 سال استفاده روزانه از دست بدهد.

مهندسان مدتهاست که می‌دانند بحث ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی و بادی با توجه به ماهیت ناپایدار آنها بسیار حائز اهمیت است. برای مثال عصر‌ها تقاضا برای برق بالا می‌رود اما خورشیدی در آسمان وجود ندارد. به علاوه می‌توان انرژی خورشیدی بیشتری را در روزهای آفتابی ذخیره کرد.

محققان به سختی در تلاش هستند تا تعداد باتری‌های ذخیره‌سازی را برای حل این مشکلات افزایش دهند.

کد خبر: 93070502590
۶ مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.