English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مزیت های بازار گواهی ظرفیت بورس انرژی برای توسعه برق

مزیت های بازار گواهی ظرفیت بورس انرژی برای توسعه برق
رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‎گذاری در توسعه ظرفیت تولید برق کشور، ایده خلق اوراق بهاداری با نام گواهی ظرفیت به عنوان جایگزین هزینه عمومی برقراری انشعاب در وزارت نیرو شکل گرفت.

لوگو صبا به نقل از واحد مرکزی خبر، محمد حسین عسگری گفت: در شرایط موجود صنعت برق کشور، اتصال به شبکه سراسری برق و استفاده از خدمات تامین برق برای مصرف‎کنندگان مستلزم پرداخت هزینه‎های برقراری انشعاب، هزینه احداث شبکه اختصاصی و در نهایت هزینه صورتحساب‏های ماهانه (شامل بهای دیماند و انرژی) برق مصرفی مصرف‎کنندگان است.
وی اظهار داشت : هزینه‎ برقراری انشعاب یک بار توسط هر متقاضی در هنگام درخواست اتصال به شبکه سراسری برق کشور پرداخت می‎ شود. احداث شبکه اختصاصی نیز عمدتاً با همکاری خود مصرف‎کننده انجام می‏ پذیرد، بدین ترتیب که متقاضی باید برای ایجاد شبکه انتقال نیروی خود از شبکه سراسری تا محل مصرف خود اقدام کند.
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: هزینه انرژی نیز به صورت ماهانه از طریق صورتحساب‎های صادره از سوی شرکت‎های توزیع نیروی برق یا برق منطقه‎ای و توسط مصرف‎کنندگان پرداخت می‎ شود.
عسگری افزود: هزینه‎ های برقراری حق انشعاب را می‎توان به دو مولفه هزینه‎های عمومی و هزینه‎های نیرو‏رسانی تقسیم‎ کرد . هزینه‎های عمومی اغلب صرف سرمایه‎گذاری جدید برای توسعه ظرفیت تولید برق در کشور می‎ شود و و هزینه نیرو رسانی نیز صرف سرمایه‎گذاری جهت توسعه بخش انتقال و توزیع نیروی برق در کشور می شود.
عسگری گفت: پرداخت‎های صورتحساب ماهانه نیز اغلب صرف تامین هرینه‎های بهره‎برداری و تعمیر و نگهداری بخش‎های تولید، انتقال و توزیع نیروی برق می شود.
ادامه شرایط فعلی جهت تامین هزینه‎های برق در کشور نگرانیهایی را در باره
اطمینان از تامین ظرفیت تولید برق در کشور در بلند مدت ایجاد کرده است.
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی در ادامه گفت: برای رفع این مشکل
و به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‎گذاری جهت توسعه ظرفیت تولید برق در کشور، ایده خلق اوراق بهاداری تحت عنوان گواهی ظرفیت به عنوان جایگزین هزینه عمومی برقراری انشعاب در وزارت نیرو شکل گرفت و در قانون برنامه پنج‌ساله پنجم تصویب شد.
وی اعلام کرد: اوراق گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکاءِ جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکین موجود صادر می‌شود؛ واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرفِ تعهدِ تدارکِ یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود است.
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی افزود: نیروگاه‎های تازه ساخت و در دست ساخت می‎تواند پس از تائید وزارت نیرو، با انتشار اوراق گواهی ظرفیت از پیش از وارد شدن به مدار، تامین مالی کند و متقاضیان اتصال به شبکه نیز می توانند به سهولت و سرعت از طریق سیستم عرضه و تقاضا در بورس انرژی به طور شفاف برای تهیه اوراق گواهی ظرفیت و ارائه آن به شرکت‎های برق منطقه‎ای یا توزیع نیروی برق به عنوان پیش نیاز اتصال به شبکه سراسری برق کشور اقدام کنند.
عسگری گفت: بدین ترتیب وزارت نیرو به جای دغدغه توسعه ظرفیت تولید جدید و احداث نیروگاه‏های جدید، شرایط ورود بخش خصوصی به عرصه تولید را تسهیل می کند.
مصرف‏کنندگان نیز ضمن سرعت بخشیدن به درخواست اتصال به شبکه خود به صورت شفاف و بی‏واسطه از طریق بورس نسبت به تامین مالی احداث نیروگاه‏های جدید اقدام می‏ کنند.
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی تصریح کرد: اوراق گواهی ظرفیت یک اوراق کاملاً مشخص و تعریف شده در صنعت برق کشور محسوب می‎‎شود و جایگاه عرضه این کالا نیز مطرح شده است.
وی افزود: در حال حاضر با همکاری و هماهنگی وزارت نیرو و سازمان بورس اوراق بهادار در حال اوراق بهادارسازی گواهی ظرفیت هستیم و پس از هماهنگی‏های لازم میان ارکان بازار سرمایه و زیرمجموعه‏های وزارت نیرو به زودی شاهد تشکیل بازار اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی خواهیم بود.
عسگری گفت: برای حمایت از سرمایه گذاری در احداث نیروگاه و اطمینان از تناسب افزایش ظرفیت تولید برق با رشد مصرف در کشور، متقاضیان برقراری انشعاب یا افزایش قدرت درخواستی از شبکه موظف به ارائه گواهی ظرفیت به شرکت مالک شبکه برق (شرکت برق منطقه ای یا شرکت توزیع نیروی برق)
هستند که میزان گواهی ظرفیت مورد نیاز با توجه به سطح ولتاژ و مصرف بر اساس مقررات وزارت نیرو تعیین می‎شود.
رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: با توجه به رشد سریع مصرف برق در کشور و ورود صنایع و مصارف جدید در کشور همچنین نیاز به تامین مالی بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‎های جدید تقاضای مناسبی را برای این اوراق می‎توان متصور شد. ضمن اینکه همه دارندگان حق انشعاب و متصل به شبکه موجود نیز در صورت کاهش دیماند مصرفی می‎توانند در این بازار به عنوان عرضه کننده عمل کنند.
عسگری در مورد فعالان این بازار هم گفت : فعالان بازار این اوراق صرفاً محدود به مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان واقعی برق نیستند و سرمایه‎گذاران عادی نیز می توانند از نوسان قیمت احتمالی این اوراق بهره مند شوند .
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت : کشف صحیح قیمت این اوراق (ارزش این اوراق برای متقاضیان اتصال به شبکه) و رقابت عرضه و تقاضای این اوراق ضمن ارسال سی علایم اقتصادی به سرمایه‎گذاران بخش خصوصی چشم انداز مناسبی را نیز در برابر تصمیم‎گیران دولتی و سیاست‎گذاران توسعه شبکه سراسری برق کشور قرار می‎دهد.

کد خبر: 242369
۶ مهر ۱۳۹۳ ۲۰:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.