English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۱۵:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها گران شد

قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها گران شد
یک مقام مسئول در وزارت نیرو از افزایش نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تولید پراکنده خبر داد و اعلام کرد: امسال نرخ خرید برق از واحدهای تولید پراکنده از 71.5 تومان به 90 تومان برای بخش فشار متوسط و برای فشار ضعیف به 100 تومان به‌ازای هر کیلووات ساعت رسیده است.

لوگو صبا به نقل از مهر، سیدرضا میرزازاده‌ حسینی درباره جزئیات قیمت گذاری خرید و فروش برق از نیروگاه های مقیاس کوچک و تولید راکنده کشور، گفت: قیمت فروش برق از سال 89 تا اواخر سال گذشته تغییری نکرد درحالی که سال 91 همزمان با جهش نرخ ارز، نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده از بیش از 30 تومان به 71.5 تومان رسید.

این مقام مسئول با اعلام اینکه امسال نیز نرخ خرید برق از واحدهای تولید پراکنده از 71.5 تومان به 90 تومان برای بخش فشار متوسط و برای فشار ضعیف به 100 تومان به‌ ازای هر کیلووات ساعت رسیده است، اظهار داشت: در حال حاضر مشکل اصلی صنعت برق برای توسعه نیروگاه‌های تولیدپراکنده در کشور را تامین سرمایه است.

مجری طرح نیروگاه‌های تولید پراکنده توانیر با بیان اینکه برای ساخت یک نیروگاه CHP یک مگاواتی، به دو میلیارد تومان هزینه سرمایه گذاری نیاز است، تاکید کرد: این رقم برای هر مگاوات نیروگاه‌های بادی حدود چهار تا پنج میلیارد تومان است.

وی از تفاهم با صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات به بخش خصوصی برای ایجاد واحدهای تولید پراکنده خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ ریزی‌های انجام ‌گرفته، ظرفیت نیروگاه‌های DG و CHP به میزان 200 مگاوات تا پایان سال افزایش می‌یابد و برای تحقق آن باید 400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود که نیاز است 300 میلیارد تومان تسهیلات تعلق بگیرد.

حسینی با تاکید بر اینکه تفاهم‌هایی با جاهای دیگری انجام شده اما در عمل سامانه بانکی به‌دلیل محدودیت‌های مالی نتوانسته است تامین مالی طرح‌ها را به‌خوبی انجام دهد و بیشتر به‌دنبال این هستیم که مشکلات تامین مالی این طرح‌ها را برطرف کنیم، یادآور شد: برای توسعه این نسل جدید نیروگاه‌ها به میزان سالانه 200 مگاوات را هدف‌گذاری کرده‌ایم که 35 درصد آن تبدیل به CHP می‌شود.

مجری طرح نیروگاه‌های تولید پراکنده توانیر با بیان اینکه برق تولیدی از مولدهای تولید پراکنده در ساعت‌های پیک در مقایسه با ساعت‌های میان‌باری دو برابر خریداری می‌شود، خاطرنشان کرد: با این اقدام انگیزه صاحبان مولدهای مقیاس کوچک برای از مدار خارج کردن این نیروگاه‌ها به هر دلیلی همچون انجام بازدید و تعمیر در ساعت‌های غیر پیک بیشتر می‌شود.

کد خبر: 2379662
۷ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.