English
چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید

محققان شرکت‌های آی بی ام و Airlight Energy دیروز از طراحی دیش‌های متمرکزکننده خورشیدی تازه‌ای خبر داده‌اند که با تجمیع دوهزار برابری انرژی خورشید تولید آب پاکیزه و برق را ممکن می کنند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس، این دیش‌ها  از نوع CPV یا Concentrator PhotoVoltaics بوده و در آنها از تراشه های خاص خورشیدی استفاده شده که با استفاده از آب خنک می‌شوند و می توانند 80 درصد تشعشعات خورشیدی را به انرژی قابل استفاده مبدل کنند.

این دیش ها که ظاهری شبیه به گل آفتابگردان دارند حدود 10 متر ارتفاع داشته و می توانند در یک روز آفتابی 12 کیلووات انرژی برق و 20 کیووات گرما تولید کنند. این انرژی برای تامین برق چند خانه کافی است.

آینه‌های نصب شده بر روی این دیش ها ابتدا انرژی خورشید را متمرکز و سپس به تراشه های تولیدکننده برق منتقل می کند. این تراشه ها در صورت رسیدن به دمای 1500 درجه سانتیگراد مشتعل می شوند و آی بی ام با استفاده از فناوری خاص و همین طور سیستم تهویه مبتنی بر آب توانسته این دما را به 105 درجه کاهش دهد.

انتظار می رود استفاده از این فناوری از سال 2017 عمومی شود. از این سیستم‌ها می توان برای تامین آب و برق مورد استفاده مردم در نواهی دورافتاده و حتی شهرها استفاده کرد. وزن کل این دیش ها به 10 تن می رسد و لذا نصب آنها بر روی پشت بام منازل ممکن نیست. از آنها همچنین می توان برای تامین برق رستوران ها، هتل ها، مراکز خرید و ... استفاده کرد.

سیستم رادیاتور خاص این دیش ها می تواند آب داغ تولید شده را با استفاده از آب شیرین کننده نصب شده بر روی آن به آب قابل شرب مبدل کند. دیش های یاد شده می توانند هر روز 350 گالن(برابر با 1324 لیتر) آب تصفیه شده تامین کنند. همین آب قبل از تصفیه برای عملیاتی کردن سیستم های تهویه مطبوع هم قابل استفاده است.


کد خبر: 13930707000628
۸ مهر ۱۳۹۳ ۲۰:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.