English
یکشنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۱, ۰۴:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برای عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی آمادگی کامل داریم

برای عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی آمادگی کامل داریم
نفت فرآورده ای است که نامش با اقتصاد ایران و کشورهای نفت خیز و به طور خاص کشورهای خاورمیانه عجین شده است.
لوگو صبا به نقل از موج، اساسا اقتصادهایی که بر پایه نفت بنا نهاده می شوند را بیماران هلندی می نامند. این جوامع اقتصادی هیچ راهکار جدی برای آزاد کردن خود از بند این بیماری برای خود و کشورشان در چنته ندارند.
بازار سودآور نفت و میعانات آن این اجازه را به کشورهای دارنده نفت و البته جهان سومی نمی دهد که فکر و راه حل تازه ای برای اقتصاد خود پیاده کنند.
از این رو بازار نفت و محصولات زیر مجموعه آن، همیشه دارای فراز و نشیب های خاص خود بوده و گاه این فراز و فرود ها باعث فلج شدن اقتصاد یک کشور یا یک منطقه می شود.
متأسفانه اقتصاد های نفتی بسیار آسیب پذیرتر از سایر موارد هستند؛ زیرا با محدود شدن فروش نفت و فرآورده های آن، عملا می توان کشور تولید کننده نفت را فلج کرد و این همان کاری است که هر از گاهی کشورهای جهان اولی به بهانه های مختلف با جهان سومی ها می کنند.
البته نام این محدودیت را گذاشته اند «تحریم».
از بعد از انقلاب ایران، کشور ما با محدودیت های بسیاری رو به رو شد که نفت هم یکی از این محدودیت ها بود.
از نگاه کشورهای استعماری کشورهایی نظیر ایران را می توان با سلاح اقتصادی خودشان (نفت) خلع صلاح کرد که البته شاید این طرز تفکر برای عراق، لیبی، سودان و کشورهایی از این دست جواب دهد، ولی؛ برای ایران این سلاح تنها باعث خودکفایی بیشتر بقیه صنایع شده و خواهد شد.
در شرایط تحریم برخی از کارشناسان برای این عقیده بودند که می توان کشور را بدون فروش نفت و با اقتصاد مقاومتی اداره کرد و برخی نیز عقیده داشتند که همزمان با اقتصاد مقاومتی باید راهی برای دور زدن تحریم ها پیدا کرد و این راه همان استفاده از بخش غیر دولتی یا خصوصی بود.
در دولت قبل این بخش خصوصی در وجود عده ای محدود دیده شد و بعدا معلوم شد که هم نفت را از دست دادیم و هم پولش را!
نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از اقتصاد دانان مستقل بر این عقیده هستند که کشور هنوز هیچ برنامه و زیر ساختی برای وارد کردن بخش خصوصی به بازار نفت ندارد و اگر روند سال های گذشته باز هم ادامه پیدا کند، چیزی که نصیب کشور می شود، همان هیچ است.
این کارشناسان بهترین زیرساخت برای وارد کردن بخش خصوصی به بازار نفت را بورس می دانند و بر این عقیده هستند که اگر کار را با بورس آغاز کنیم خواهیم توانست در صورت ادامه دار بودن تحریم ها با شناخت بهتر از بخش خصوصی واقعی، این محدودیت ها را دور زده و نگران هیچ چیز نباشیم.
شاید به همین دلیل بود که در دهه 80 شمسی و قبل ار اعمال تحریم های نفتی، طرح تشکیل بورسی با نام انرژی در کشور کلید خورد.
بورس انرژی چیست؟
از آنجا که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس است، در اوایل دهه 80 ایده تأسیس بورسی برای انجام معاملات نفت طی فرایندی مشترک میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت. در فاز نخست برای محقق شدن این ایده در اواخر بهمن 1386 مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه آغاز شد.
از سویی با وجود زیرساخت‌های موجود در صنعت برق کشور که آن را از کشورهای منطقه متمایز می‌سازد، همزمان با فعالیت‌ها در راستای شکل گیری بورس نفت، لزوم راه اندازی بورس برق در ادامه توسعه بازار برق کشور احساس شد. در خرداد 87 شورای عالی بورس موافقت اصولی خود را با تأسیس بورس برق اعلام نمود. در این بین تشکیل بازاری منسجم برای در بر گیری همه کالاهای از جنس انرژی و تشکیل بورسی جامع و واحد برای معاملات انواع حامل‌های انرژی پیشنهاد شد.
تلاش‌ها برای ورود نفت و سایر حامل‌های انرژی به بازار سرمایه و تعیین قیمت این محصولات در بورس، اوایل سال 1390 شکل دیگری یافت. در این سال شورای عالی بورس تصمیم گرفت بورسی را با محوریت حامل‌های انرژی شکل دهد.
شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه 90.3.30 با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رأی داد. بر این اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی، برق، گاز طبیعی، زغال سنگ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.
متعاقب صدور مجوز فعالیت بورس انرژی و برای تعیین گروه‌های سهامداری این بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار، فراخوانی را در تاریخ 90.4.5 جهت مشارکت نهادهای مالی و فعالان صنعت نفت، گاز و فرآورده های نفتی، برق و با قید ترکیب 60 درصد نهادهای مالی، 20 درصد فعالان صنعت برق و نفت و 20 درصد عموم مردم و سقف 5.2 درصد برای هر متقاضی منتشر نمود.
در تاریخ یازدهم اسفند 1390 مجمع عمومی مؤسس شرکت بورس انرژی برگزار گردید، و از بین کاندیداهای عضویت در هیأت مدیره، 7 عضو اصلی و 2 عضو علی‌ البدل انتخاب شدند.
در ادامه با مشخص شدن ترکیب هیأت مدیره بورس انرژی، در تاریخ 25 اردیبهشت ماه 93، دکتر شاپور محمدی، استاد دانشگاه تهران، به عنوان نخستین مدیر عامل چهارمین بورس کشور انتخاب و برای تأیید به سازمان بورس معرفی شد.
ایشان پس از تأیید توسط سازمان بورس و اوراق بهادار با تهیه و پیشنهاد ساختار سازمانی به انتخاب اولین مدیران بورس انرژی اقدام نمودند.
سید علی حسینی دومین رئیس بورس انرزی بود که در اواخر مرداد امسال برای یک دوره 2 ساله جدید در سمت خود ابقا شد.
خبرگزاری موج برای پی بردن به فعالیت های بورس انرژی در حوزه های مختلف، نفت، گاز و برق با مدیر عامل این بورس هم کلام شده است که ماحصل آن را در ذیل می خوانید.
*آقای دکتر ضمن سپاس از وقتی که در اختیار خبرگزاری موج قرار داده اید.
برخی از نمایندگان مجلس بر این عقیده هستند برای اینکه کشور با مشکلات اخیر بازار نفت و ورود برخی افراد نا اهل رو به رو نشود، بهترین کار این است که از ظرفیت بازار انرژی و بورس استفاده کرد.
نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟

قطعا نمایندگان مردم در عرضه انرژی از طریق بازار بورس مزایایی دیده اند این در حالی است که به جز نفت، تولیدکنندگان دیگری نیز در کشور فعال هستند که علاقه مند به استفاده از امکان بازار سرمایه برای فروش محصولات خود هستند.
کدام مزیت های بازار سرمایه بر سایر بازار ها می چربد؟
یکی از مزایای بورس، شفافیت در انجام معاملات است. در بازار، شفافیت قیمت و دسترسی مستقیم به منابع مالی بسیار مهم است و این از خصوصیات مهم بازار سرمایه است.
البته حمایت های قانونی از معاملات بازار بورس نیز از دیگر مزایای این بازار نسبت به سایر بازارهای اقتصادی است.
نظر شخصی شما در مورد ورود بخش خصوصی بدون کمک بورس به بازار نفت چیست؟
در دولت گذشته ورود برخی افراد به بازار نفت، نتایج خوبی در بر نداشت. این روش ها تنها در کوتاه مدت پاسخ می دهد و برای بلندمدت به کشور و اقتصاد آسیب می رساند. اما؛ بازار سرمایه در سطح بین المللی و در سطح منطقه کاملا شناخته شده است.
آیا بازار سرمایه نیز از این ورود حمایت خواهد کرد؟
صد درصد از ورود نفت به بازار استقبال می کنیم و در اصل این یکی از وظایف ما است که بتوانیم به بانیان صنایع مختلف از جمله نفت و برق خدمت رسانی کنیم.
خدماتی که بازار بورس به محصولات ورودی می دهد، چیست؟
هر امکانی که برای افزایش رقابت و انجام معاملات رقابتی در بورس انرژی وجود دارد را در اختیار این حوزه ها خواهیم گذاشت.
در بورس انرژی زیرساخت های نرم افزاری همانند بورس تهران و فرابورس است و ضوابط معاملاتی بورس انرژی نیز به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و شورای بورس رسیده است.
کارگزار های رتبه الف بازار سرمایه در بورس انرژی فعال هستند؛ یعنی هر بستری که این صنایع نیاز دارند در بورس انرژی فراهم خواهد بود.
نمایندگان مجلس خواهان حضور بخش خصوصی خارجی در بازار نفت هستند، آیا بورس این امکان را فراهم می کند؟
بله. آقای زنگنه بیش از یک ماه است که به دنبال تحقق وعده عرضه نفت خام صادراتی از طریق بورس هستند و همکاران ایشان در شرکت ملی نفت هم این مهم را پیگیری می کنند.
ما در بورس انرژی برای اجرایی شدن این وعده لحظه شماری می کنیم و برای عرضه نفت خام صادراتی کاملا آماده هستیم.
بنده امیدوارم به زودی این خواسته به حق نمایندگان محقق شود.
آینده بورس انرژی را چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظر من بحث قیمت گذاری در حوزه انرژی چه در حوزه نفت و چه برق، بسیار مهم و اساسی است و خیلی از دعواهایی که در کشور وجود دارد و یا چالش هایی که در این مدت شاهد بودیم، ناشی از نبود یک مرجع بی طرف، کارشناس و قابل قبول بین المللی برای قیمت گذاری است که در حال حاضر ما در اختیار نداریم.
از نگاه بنده بورس انرژی می تواند این مشکل را حل کند، بنابراین عملکرد بورس انرژی در آینده بسیار مثبت خواهد بود.
کد خبر: 1503310
۱۰ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.