English
سه شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹, ۰۰:۵۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شایع‌ترین علت انتقال ایدز در ایران

کارشناس مسئول ایدز برنامه‌های مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: ویروسHIV عامل اختلال در عملکرد و کاهش لنفوسیت کمکی و موجب ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود و فرد را در معرض ابتلا به عفونت‌های فرصت طلب و سرطان‌ها قرار می‌دهد.

کارشناس مسئول ایدز برنامه‌های مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: ویروسHIV عامل اختلال در عملکرد و کاهش لنفوسیت کمکی و موجب ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود و فرد را در معرض ابتلا به عفونت‌های فرصت طلب و سرطان‌ها قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، در بویین میاندشت، مژگان مشکوتی در همایش ایدز که در این شهرستان برگزار شد، با اشاره به میزان گستردگی بیماری ایدز در نقاط مختلف جهان، اظهارکرد: با رساندن اطلاعات و آگاهی به مردم، این بیماری در جهان کنترل و تا 30 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: امروزه شاهد تعداد زیادی از مبتلایان به این بیماری در منطقه خاورمیانه هستیم و متاسفانه میزان مبتلایان به این بیماری در کشور ما روبه افزایش است.

مشکوتی یادآور شد: تا کنون 78 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و در حال حاضر 35 میلیون نفر آنها زنده‌اند و این در حالی است که روزانه حدود شش هزار نفر در جهان به علت ایدز، جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه ورود کیسه‌های خونی آلوده به ایران سبب ورود این بیماری به کشور شد، افزود: در برهه‌ای از زمان، زندانی کردن تعداد زیادی از معتادان و به دنبال آن تزریق با وسایل مشترک در بین آنها، موجب گسترش این بیماری در بین معتادان شد، هم‌چنین در دهه گذشته و در پی افزایش رفتارهای پرخطر جنسی، موج جدیدی از مبتلایان به بیماری ایدز در کشور پدیدار شد.

کارشناس مسئول ایدز برنامه‌های مرکز بهداشت استان اصفهان اظهار کرد: در استان اصفهان تا کنون 615 نفر از مبتلایان به این بیماری شناسایی شده‌اند که از این تعداد 15 درصد آنها را زنان و 85 درصد دیگر را مردان تشکیل می‌دهند.

مشکوتی گفت: ویروسHIV عامل اختلال در عملکرد و کاهش لنفوسیت کمکی و موجب ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود و فرد را در معرض ابتلا به عفونت‌های فرصت طلب و سرطان‌ها قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیماری ایدز مرتبط با رفتار است، تصریح کرد: شایع‌ترین علل در انتقال این بیماری در ایران از طریق اعتیاد تزریقی و در مرحله بعد رفتارهای پرخطر جنسی است.

مشکوتی خاطرنشان کرد: معتادان هیچ گاه نباید فراموش شوند و آموزش‌های لازم باید به آنها ارائه شود تا کاهش آسیب را درپی داشته باشد. هم‌چنین مراقبت از همسران آنها بسیار اهمیت دارد، چرا که احتمال آلوده شدن زنان از همسران معتادشان بسیار زیاد است.

وی با ابراز نگرانی از میزان مصرف شیشه در کشور، افزود: شیشه قدرت تصمیم‌گیری فرد را کاهش می‌دهد و به دلیل ارتباط بسیار قوی بین مصرف مواد مخدر و مواد روان گردان با برقراری ارتباطات جنسی متعدد، احتمال انتقال بیماری ایدز به دیگران بیشتر است.

کارشناس مسئول ایدز برنامه‌های مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه روابط جنسی پرخطر، شایع‌ترین راه انتقال این بیماری در جهان است، تصریح کرد: ویروس ایدز تنها از طریق خون و فرآورده‌های خونی، روابط جنسی پرخطر و انتقال از مادر به فرزند صورت می‌پذیرد و از هیچ راه دیگری منتقل نخواهد شد و نباید نگرانی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی گفت: اقدامات پیشگیرانه در برابر بروز این بیماری، دقیقاً بر اساس راه‌های انتقال آن است و با داشتن آگاهی از این موارد می‌توان از مبتلا شدن به عفونت HIV جلوگیری کرد.

مشکوتی خاطر نشان کرد: با انجام آزمایش خون در چندین مرحله می‌توان ابتلا به این بیماری را تشخیص داد و در صورت شک به ابتلا یا داشتن هرگونه سوال در مورد این بیماری، بهترین کار، مراجعه به مرکز مشاوره بیماری رفتارهای پرخطر شهرستان محل سکونت است.

ایسنا
۱۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.