English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۳۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بسته خروج صنعت برق از رکود در حال تدوین است

بسته خروج صنعت برق از رکود در حال تدوین است
رئیس سندیکای صنعت برق ایران با انتقاد از نحوه استفاده از فاینانس چینی و امتیازاتی که دولت به این کشور می‌دهد، گفت: بسته خروج صنعت برق از رکود در حال تدوین است و تا پایان سال نهایی و تقدیم دولت و مجلس می‌شود.

لوگو صبا به نقل از فارس ، علیرضا کلاهی امروز با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران با اشاره به باز شدن پای فاینانس های چینی در صنایع برق و پتروشیمی گفت: نحوه امتیاز دهی به فاینانس های چینی مورد انتقاد ما است و امتیازاتی که دولت به فاینانسورهای چینی می دهد لطمات جبران ناپذیری را به صنعت برق وارد می کند.

وی افزود:استفاده گسترده از کالاها و تجهیزات چینی در طرح های فاینانس شده توسط این کشور سازندگان و صنعتگران ایرانی در صنعت برق را از بین می برد و از آنجا که فعالان صنعت برق کشور، مخالف بازگشایی فاینانس چینی در طرح های صنعتی ایران نیستند، معتقد هستند که باید فرمولی به منظور استفاده از کالاهای چینی تعریف شود که ساخت داخل و تجهیزات با مشکل مواجه نشود.

کلاهی تاکید کرد: دولت باید برای استفاده از فاینانس چینی از ظرفیت های بخش خصوصی هم استفاده کند، چرا که قطعا بخش خصوصی می‌داند چه کالاهایی را از کشور چین در قالب طرح های فاینانس وارد کند که کمترین آسیب به سازندگان و تولیدکنندگان داخلی برسد.

وی ادامه داد: امتیازاتی که توسط دولت ایران به چینی ها برای گشایش فاینانس های چینی داده می شود مورد انتقاد ما است، چرا که بر اساس توافقی که بین ایران و چین انجام شده، تمام هزینه های گمرکی و ترخیص کالا از گمرک باید توسط کارفرمایان ایرانی تعیین شود.

به گفته وی، علاوه بر این قیمت گذاری مواد و کالاها در داخل چین متناسب با قیمت ارز مبادله‌ای انجام خواهد شد.

رئیس سندیکای صنعت برق ایران گفت: بخش خصوصی می تواند در جذب فاینانس مشارکت داشته باشد، اما متاسفانه آنچه که به عنوان فاینانس از کشور چین دریافت می کنیم، در واقع همان پول‌های بلوکه شده ایران است.

وی اضافه کرد: در واقع چین پول بلوکه شده ایران را در کشورمان سرمایه‌گذاری می کند و بابت آن بهره می گیرد.

کلاهی با اشاره به اینکه یکی از شروط فاینانس نیز واردات 60 درصد کالاهای مورد نیاز از چین است، گفت: وزارت نیرو علاوه بر وزارت نفت درصدد استفاده از فاینانس چین است، واردات الزامی 60 درصد از لوازم مورد نیاز در صنعت آسیب جدی به برق می‌زند.

وی افزود: در صورتی که چنین اجباری وجود دارد حداقل کار را به بخش خصوصی بسپارند تا نیازهای کشور را وارد کنیم و نه کالای مشابهی که در داخل تولید می شود.

وی ادامه داد:‌در حال حاضر برق منطقه‌ای ها به دنبال اخذ فاینانس چین هستند، پیشنهاد می کنیم 60 درصد کالای چینی که قرار است با اخذ فاینانس وارد شود، شامل مواد اولیه تولید داخل باشد.

کلاهی در خصوص صادرات برق به کشورهای همسایه و عراق توسط بخش خصوصی گفت: باید 30 تا 50 درصد از بازار عراق را به خود اختصاص دهیم و اگر مواد اولیه در زنجیره تولید در کشور قرار گیرد، وضعیت اشتغال تغییر می کند.

*نباید مانند عقب افتاده‌ترین کشورهای آفریقا مواد خام و مواد اولیه را بفروشیم و کالا وارد کنیم

وی با اشاره به اینکه کالا و خدمات صنعت برق دارای ارزش افزوده بالاست لذا شایسته نیست مانند عقب افتاده‌ترین کشورهای آفریقا مواد خام و مواد اولیه را بفروشیم و کالا وارد کنیم تصریح کرد:برای صادرات اولین کار سنجش رقبا برای ورود به بازار است، اما رقبای ما در منطقه علاوه بر داشتن جوایز صادراتی بهره‌های پایین یا در حد صفر دارند.

 کلاهی افزود: در این شرایط ما چگونه می توانیم در عراق با سودهای بانکی بالای 16 تا 26 درصد با رقبای ترک رقابت کنیم.

رئیس سندیکای صنعت برق ایران در مورد تولید برق با سوختن گاز فلر گفت: این گاز می سوزد اما با وجود اعلام آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در راستای ایجاد نیروگاه‌های تولید پراکنده و استفاده از این گاز در راستای تولید برق و صادرات آن، گاز را نمی دهند و نگران تعیین قیمت آن هستند.

*تشکیل اتاق فکر صنعت برق و تدوین بسته خروج صنعت برق از رکود

کلاهی گفت: یک اتاق فکر صنعت برق تشکیل داده ایم که در آن از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نیرو و مرکز پژوهش های مجلس دعوت خواهند شد تا برای رسیدن به پتانسیل های واقعی صنعت برق گام برداریم.

وی با اشاره به تدوین بسته خروج صنعت برق از رکود و اتمام آن تا پایان سال افزود:‌ مشکل تضامین دریافت پول نیز یکی از معضلات ما است به خاطر بدقولی‌های پیشین دولت برای پرداخت مطالبات مشکل داریم و هیچ آدم عاقلی حاضر نیست با طناب پوسیده وارد چاه شود.

وی ادامه داد:‌دولت می گوید که برق حاصل از نیروگاه بادی را با قیمت 440 تومان می خرد اما آیا پس از سرمایه‌گذاری تضمینی برای پرداخت پول آن سرمایه گذار وجود دارد چرا که اگر داشت، الان شاهد بدهی 21 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانکاران را شاهد نبودیم.

*نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق:بانک‌ها در پروژه‌های خارجی به جای گرفتن سودهای بالا ذی‌نفع شوند

همچنین در این نشست خبری علی بخشی نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق گفت:با بهره های بانکی 24 و 28 درصد نمی توان با رقبای خارجی خود در منطقه رقابت کنیم پس پیشنهاد می‌کنیم بانک‌ها در پروژه‌های خارجی به جای گرفتن سودهای بالا ذی‌نفع شوند.

وی افزود:بانک‌ها باید نگاه خود را به بخش خصوصی تغییر دهند چرا که در حال حاضر بانک‌ها و نهادهای مالی صرفا دنبال سود، مطلق هستند.

وی تصریح کرد: این شرایطی که بانک ها درست کرده اند در راستای حمایت از تولید داخل نیست، در حالی که سود بانکی کاهش پیدا کند، می‌توان بخشی از بهره را با مشارکت بانک ها در پروژه جبران کرد.

بخشی ادامه داد: می‌توان شرایط تامین مالی را به پروژه برون مرزی اضافه کرد و بانک ها را در پروژه ذی‌نفع کرد، چرا که اگر هزینه انجام پروژه در خارج تامین شود می‌توان بدون مناقصه و با قیمت بسیار بالاتر انجام پروژه را در اختیار گرفت.

وی با اشاره به اینکه با این شیوه می‌توان حتی 70 درصد بالای نرخ مناقصه قرارداد بست گفت: بانک‌ها منابع خود را مدیریت نمی‌کنند و تفکیک قائل نیستند، پس نباید نباید تمام بخش خصوصی را در معوقات بانکی به یک چشم نگاه کرد.

بخشی با اشاره به اینکه بر اساس قوانین فاینانس باید بخشی از نیازهای پروژه را از طریق کالای کشور فاینانس کننده تامین کرد، تاکید کرد: برای گرفتن فاینانس چین در صنعت برق نیازهای 5 ساله را می‌سنجند و کالا وارد می‌کنند.

وی ادامه داد:ورود کالایی که در داخل خودکفا هستیم چه معنی می تواند داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران در کشورهای عراق و سوریه نفوذ سیاسی دارد اظهار امیدواری کرد که دولت به بخش خصوصی اعتماد کند و اجازه دهد این بخش جذب فاینانس را انجام دهد یا برای واردات کالا به جای کالای نهایی بخش خصوصی کالای مورد نیاز تولید خود را وارد کند.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران به تشکیل کمیته ویژه‌ برای کاهش تلفات و افزایش بهره‌وری اشاره کرد و گفت: می‌توان از طریق گازهای فلر برق تولید و صادر کرد اما بعد از گذشت چندین سال که گاز فلر می سوزد و به آسمان می رود، نگران قیمت گاز فلر که بیهوده می‌سوزد، هستند.


کد خبر: 13931015000649
۱۵ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.