English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ا لزامات اساسی طرح کاهش تلفات صنعت برق

ا لزامات اساسی طرح کاهش تلفات صنعت برق
مدیرعامل شرکت توانیر در نشست مجریان شرکتهای توزیع در طرح جهادی کاهش تلفات گفت: «اجرای طرح جهادی کاهش تلفات (کاهش تلفات شبکه به زیر 10 درصد طی یکسال) علاوه بر 4 میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت و به همین میزان کاهش مصرف آب، می تواند 4 هزار مگاوات از پیک تابستان آینده را کاهش دهد.»

لوگو صبابه نقل از توانیر، نشست مجریان شرکت های توزیع در طرح کاهش تلفات با حضور مدیرعامل توانیر برگزار شد.
مدیرعامل شرکت توانیر در نشست مجریان شرکتهای توزیع در طرح جهادی کاهش تلفات گفت: اجرای طرح جهادی کاهش تلفات (کاهش تلفات شبکه به زیر 10 درصد طی یکسال) علاوه بر 4 میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت و به همین میزان کاهش مصرف آب، می تواند 4 هزار مگاوات از پیک تابستان آینده را کاهش دهد.
این طرح ملی که در تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مدیرعامل شرکت توانیر مطرح و به مجموعه برق کشور ابلاغ شد، با تکیه بر ابداعات، خلاقیتها و تلاش جهادگونه نخبه گان و کارکنان خدوم صنعت برق ، قابلیتهای بی حدوحصر مدیریتی و اجرایی این صنعت زیربنایی را در فضای محدودیتها و تحریم به نمایش می گذارد.

مشکلات شرایط غیرخطی در صنعت برق

در این گردهمایی مهندس حائری، مجریان شرکتهای توزیع را بازوهای اجرایی ستاد صنعت برق کشور در این حرکت ارزشمند توصیف کرد و به تبیین روند اجرای این طرح جهادی که از 24 مهر امسال آغاز و با میثاق نامه و اقدامات مختلف همراه بود، پرداخت.
مدیر عامل شرکت توانیر توسعه کمی و پرشتاب کشور در مسیر توسعه ملی و رفاه اجتماعی پس از جنگ تحمیلی از یک سو و مشکلات اقتصادی صنعت برق ناشی از مسایلی چون تثبیت نرخ برق را منجر به ایجاد شرایط غیرخطی در این صنعت زیربنایی عنوان کرد که به کمرنگ شدن شاخصهای مهندسی و استانداردها و پررنگ شدن شاخصهای کمی نسبت به شاخصهای کیفی در صنعت برق انجامید و به تبع آن شاخصهای کیفی شبکه به ویژه شاخص تلفات در وضعیت نامطلوب قرار گرفت.
رییس کمیته راهبری کاهش تلفات با اشاره به دشواربودن رفتار خطی در محیط غیرخطی، طرح جهادی کاهش تلفات شبکه به زیر 10 درصد را تلاش در جهت بهم زدن نظم موجود در فضای غیرخطی و ایجاد نظم جدید عنوان کرد و اظهار داشت: بر این اساس با لطف خداوند و بهره گیری از قابلیتها، استعدادها و تخصص همکاران صنعت برق که علم، عمل و تقوا و سابقه فداکاریها و افتخارات رزمندگان اسلام طی 8 سال دفاع مقدس را با خود داشتند، نظم جدید را با آرایشی انسانی و تهاجمی و ابتکارات مختلف آغاز کردیم.
مهندس حائری یکی از الزامات مهم طرح کاهش تلفات شبکه برق کشور به زیر 10 درصد طی یکسال را پاسخگوبودن مدیران عامل به مفهوم Accountability ذکر و تاکید کرد: بر این اساس مدیران عامل باید در این مسیر حساب و کتاب پس دهند و ریسک پذیر باشند تا به اهداف تعیین شده برسیم و به نظر می رسد این نوع پاسخگویی که از 2 سال اخیر شروع شده، مدیران را برای این ریسک باتجربه تر و آماده تر ساخته است.
مدیرعامل توانیر افزود: در کنار این نوع پاسخگویی، بحث مانیتورینگ مدنظر قرار گرفت و تحت عنوان داشبورد مدیریتی تلفات به جایگاه خوبی رسید و مشترکان دیماندی تا ابتدای سال آینده تحت مونیتورینگ و پایش قرار می گیرند.

افزایش ظرفیت تولید برق از انرژی های تجدید پذیر به 2 برابر
وی 4 میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت نیروگاهها و به همین میزان صرفه جویی در مصرف آب و کاهش 4 هزار مگاوات از قله بار شبکه در تابستان آینده را بخشی از نتایج اجرای این طرح جهادی در صنعت برق عنوان کرد.
مهندس حائری با اشاره به برنامه صنعت برق برای 2 برابرشدن ظرفیت انرژیهای نو (بادی و خورشیدی) تا پایان امسال و رسیدن به ظرفیت 400 مگاوات، طرح جهادی کاهش تلفات را به لحاظ تامین برق بدون مصرف سوخت، از همین جنس معرفی کرد که به مراتب با صرفه جویی بیشتر همراه است.
وی با اشاره به اینکه شرکت توانیر روی یکایک مجریان طرح جهادی کاهش تلفات حساب ویژه باز کرده است، از مجریانی که شرایط را مهیا نمی بینند درخواست کرد با طرح موضوع در ابتدای راه، امکان انتخاب فرد دیگر را فراهم کنند.
مهندس حائری نشست بعدی طرح جهادی را مختص اقدامات مجریان در سیستم عنوان کرد و با تاکید بر اینکه این حرکت جهادی خط قرمز شرکت توانیر است اظهار داشت: مجریان در این حرکت جهادی از اختیار تام از سوی مدیران عامل برخوردارند و لازم است در دیدگاهها و حساب و کتابها توجه کافی اعمال کنند و اصل"محکم کاری"در این حرکت از اهمیت به سزایی برخوردار است و اقدامات اصلاحی از جمله در بحث انشعاب غیرمجاز باید یک بار و برای همیشه انجام و به ایجاد ارزش افزوده در سیستم منجر شود.

استفاده از لامپ های مدادی برابر با استفاده از غیرمجاز از شبکه
مدیرعامل توانیر استفاده از لامپ مدادی را با استفاده غیرمجاز از شبکه برابر دانست و افزود: لامپ مدادی، برق غیرمجاز آشکار است و باید به لحاظ حرفه ای با آن برخورد شود.
وی استفاده از لامپهای مدادی را به مثابه خنثی کردن تلاشهای صنعت برق درتوسعه انرژیهای تجدیدپذیر عنوان کرد و با اشاره به جمع آوری حدود 900 مگاوات لامپ مدادی در سطح کشور، این توان را فراتر از ظرفیت نصب شده انرژیهای نو دانست.
یکی دیگر از محورهای مورد تاکید مدیرعامل شرکت توانیر به موضوع جمع آوری انشعابهای غیرمجاز و تبدیل آنها به انشعاب مجاز، شناسایی کنتورهای معیوب و غیره اختصاص داشت که باید اقدامات در این عرصه به کیلووات ساعت تبدیل و ارزش ریالی آن محاسبه و در چرخه صنعت برق برای حل مشکلات به کار گرفته شود.
مهندس حائری با تاکید بر لزوم مکتوب شدن اقدامات در این عرصه اظهار داشت: در نهایت باید تمامی اقدامات به طور مستمر به عدم کیلووات ساعت برق منجر شود و در غیر این صورت تاثیری در حل مشکل صنعت برق نخواهد داشت.
وی بحث مونیتورینگ را یک اصل در هوشمندسازی عنوان و بر لزوم دقیق شدن در جزییات مصرف مشترکان در حد یک وات تاکید کرد. مهندس حائری گفت: کنتورنویسان بازوهای اجرایی ما محسوب می شوند و انتظار دارم به وضعیت آنها رسیدگی شود و از شرایط مناسب برخوردار باشند و در این خصوص برخی از شرکتهای توزیع مانند توزیع برق شهرستان مشهد اقدامات خوبی انجام دادند و مراقبتهای لازم را اعمال می کنند.
برگزاری جلسات منظم مدیران عامل و همکاران این طرح و پایش دقیق اقدامات، برگزاری جلسات توجیهی با پیمانکاران و تقویت اکیپهای جمع آوری انشعابهای غیرمجاز و برپایی جلسات مشترک با آنها، هماهنگی با ضابطان قضایی برای طرح شکایت علیه برقهای غیرمجاز، تاکید بر نصب کنتور برای تمامی شبکه های روشنایی معابر، اجرای پروژه های تجمیع کنتور روی ترانسفورماتورهای هوایی توزیع و استفاده از نرم افزارهای پروفایل بار و تخمین مصرف مشترکان و مقایسه نتایج با میزان مصرف ثبت شده توسط کنتورها از دیگر نکات مورد تاکید مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست بود.

کاهش تلفات ، از شاخص های مهم ارزیابی عملکرد مدیران خواهد بود
مهندس حائری کاهش تلفات را یکی از شاخصهای ارزیابی عملکرد مدیران عامل عنوان کرد و با اشاره به رصد عملکرد و سطح بندی مدیران و مجریان در کمیته کاهش تلفات، از ورود همه جانبه صنعت برق در این عرصه از جمله حوزه مقاومت بسیج شرکت توانیر و اعلام آمادگی فرمانده حوزه بسیج توانیر برای همکاری با طرح جهادی کاهش تلفات خبر داد و ابراز امیدواری کرد این حرکت جهادی به ایجاد ارزش افزوده قابل ملاحظه ای در مقایسه با کشورهای پیشتاز در این حوزه بیانجامد.

ایجاد داشبورد مدیریتی در طرح کاهش تلفات
در ابتدای این گردهمایی مهندس خوش خلق معاون هماهنگی توزیع و عضو کمیته راهبری کاهش تلفات شرکت توانیر با قدردانی از مدیرعامل شرکت توانیر به عنوان سردمدار طرح جهادی کاهش تلفات صنعت برق، به تبیین روند شکل گیری این طرح از 24 مهر امسال و تبیین برنامه ها و میثاق نامه و تعیین مجریان این طرح جهادی در شرکتهای توزیع و نهایتا نشست اخیر با مجریان و برقراری ارتباط با بدنه صنعت برق پرداخت و این اقدام را کاری جدی و پیوسته عنوان کرد و از برپایی نشستهای هفتگی با حضور مدیرعامل توانیر در این ارتباط خبر داد.


وی با تشکر از اعضای کمیته عالی کاهش تلفات، ایجاد یک سایت در ارتباط با طرح جهادی کاهش تلفات و ارایه اطلاعیه ها، دستورالعملها، اخبار و سایر موارد عمومی را از جمله اقدامات انجام شده ذکر کرد و ایجاد"داشبورد مدیریتی"به منظور رصد فعالیت شرکتها در طرح جهادی کاهش تلفات را از دیگر اقدامات برشمرد.
مهندس خوش خلق با اشاره به تعیین و ابلاغ سهمیه کاهش تلفات برای هر یک از شرکتهای توزیع در این طرح، اظهار داشت: معاونت توزیع توانیر برنامه جداگانه ای را در ارتباط با "داشبورد کل مدیریتی" و رصد مدیریت تلفات پیگیری می کند که طی آن روند تلفات هر شرکت با رصد وضعیت سال گذشته و وضعیت فعلی خرید و فروش انرژی مقایسه می شود و خوشبختانه نتایج این بررسی از روند روبه کاهش تلفات حکایت دارد و شرکتهای توزیع براساس برنامه اعلام شده و جداول کاری دریافت شده به هدف تعیین شده نزدیک می شوند.
وی با اشاره به صحت سنجی معیارهای تدوین شده به وسیله مجموعه همکاران معاونت هماهنگی توزیع توانیر و پیگیری حضوری روند برنامه های اجرایی کاهش تلفات در شرکتهای توزیع، توزیع برق جنوب کرمان را یکی از شرکتهای فعال در این عرصه معرفی کرد که در جیرفت نمونه بسیار خوبی از جمع آوری انشعابهای غیرمجاز را با همکاری شورای تامین این شهرستان اجرا کردند که می تواند به عنوان الگو در سراسر کشور تداوم یابد.
مهندس خوش خلق با اشاره به رصد مصارف بالای یک مگاوات در سال گذشته از برنامه قرائت از راه دور 360 هزار مشترک دیماندی خبر داد و یکی از اقدامات مؤثر در این زمینه را سنجش پذیری ذکر کرد و از مجریان طرح کاهش تلفات خواست گزارشهای کاهش تلفات را مطابق روند تعریف شده ارسال کنند.
وی با اشاره به تقسیم بندی شرکتهای توزیع و نظارت 2 تا 3 شرکت از سوی هر یک از همکاران معاونت هماهنگی توزیع توانیر، از ارزیابی اولیه اقدامات شرکتهای توزیع و مجریان طرح کاهش تلفات در انتهای امسال خبر داد که در جهت رفع مسایل احتمالی انجام می شود.
مهندس خوش خلق افزود: داشبورد مدیریتی پایش کاهش تلفات در 7 شرکت شامل توزیع نواحی استان تهران، توزیع تهران بزرگ، توزیع سیستان و بلوچستان، توزیع مشهد، توزیع شهرستان اصفهان، توزیع زنجان و توزیع مرکزی راه اندازی شده و در 7 شرکت توزیع نیز در حال راه اندازی است و سایر شرکتهای توزیع نیز تا 14 دی ماه برای راه اندازی این داشبورد مدیریتی فرصت دارند.
ارسال اطلاعات درست و به موقع، ارسال مستمر گزارشات، کنترل برنامه زمانبندی عملیات، پیگیری گزارشات دوره ای، هماهنگی جهت بازدید ناظران، پرسش و پاسخ از طریق وب سایت و حفظ ارتباط با ناظران از دیگر تاکیدات معاون هماهنگی توزیع توانیر به مجریان طرح جهادی کاهش تلفات شرکتهای توزیع در این نشست بود.

هدف؛ کاهش 5 درصدی تلفات در یکسال
در ادامه این گردهمایی مهندس متولی زاده مدیرعامل برق منطقه ای خراسان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون حرکت کشور در مسیر پیشرفت و ممنوع بودن هرگونه توقف، غفلت و اشرافی گری در این مسیر، سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و لزوم تبدیل این سیاستها به برنامه های اجرایی را مورد توجه قرار داد.
وی در ارتباط با تحول مهندسی و حرکت جهادی کاهش تلفات انرژی در صنعت برق، هدف این طرح را کاهش 5 درصد از تلفات شبکه طی یکسال ذکر کرد و در تبیین 2 نکته اساسی در این بحث، مساله اقتصاد برق را چالش کلیدی صنعت برق کشور عنوان کرد که فائق آمدن بر این معضل، نیازمند اقدامات مربوط به اصلاح قیمت برق و اقدامات غیرقیمتی است.
مهندس متولی زاده با اشاره به اینکه وظیفه ما بحث اقدامات غیرقیمتی است ، کاهش تلفات را از اقدامات تعیین کننده در این حوزه معرفی کرد و اجرای موفق این طرح جهادی را با جلوگیری از تلف شدن 12 میلیارد کیلووات ساعت انرژی برق همراه دانست و تصریح کرد: از نگاه اقتصادی صنعت برق برای خرید این میزان برق باید سالانه بالغ بر 700 میلیارد تومان به طور مستقیم و بدون احتساب هزینه سوخت هزینه کند.
وی با اشاره به اثر تعیین کننده این طرح در بحث مدیریت مالی و هزینه های صنعت برق، کاهش پیک بار را از اثرات سرمایه ای طرح کاهش تلفات ذکر کرد و افزود: بخش عمده ای از مؤلفه پیک بار شبکه به تلفات اختصاص دارد و با اجرای این طرح بیش از 8 درصد از پیک بار شبکه کاهش یافته و به میزان 10 میلیارد دلار از سرمایه گذاری در بخشهای تولید، انتقال و توزیع جلوگیری می شود.
مهندس متولی زاده حذف شبکه ها و کاهش شعاع تغذیه پستها را از اقدامات کلیدی در این طرح عنوان کرد و رفع و تبدیل برقهای غیرمجاز به مجاز، بهبود لوازم اندازه گیری و مقابله با دستکاری، مهندسی مجدد شبکه توزیع، ارتقاء کیفیت تجهیزات شبکه توزیع و ... را از اقدامات اصلی این طرح برشمرد.
وی با اشاره به سهم 10 درصدی تلفات بعد از ترانسفورماتورهای توزیع، بر لزوم تمرکز بر این بخش تاکید کرد و داشبورد مدیریتی را به لحاظ رصد و رؤیت پذیری اقدامات و حصول اطمینان مسوولان از نتایج قابل ملموس، از اهمیت بالایی برخوردار دانست.
اصلاح سیستمهای اندازه گیری و سنجش پذیری، فعال شدن گروههای بازرسی و قرائت کنتور و قرائت از راه دور کنتورها از دیگر محورهای مورد تاکید مدیرعامل برق منطقه ای خراسان در این نشست بود.

یک درصد مشترکان، 50 درصداز انرژی را مصرف می کنند
مهندس متولی زاده اظهار داشت: حدود یک درصد از مشترکان صنعت برق بیش از 50 درصد انرژی را مصرف می کنند و رؤیت پذیری این مشترکان، وضعیت 50 درصد مصرف انرژی را رؤیت پذیر خواهد کرد و بحث حذف شبکه های فشار ضعیف و کاهش تلفات ترانسهای کم ظرفیت مورد توجه قرار گرفته و اصلاح بار و متعادل سازی بارها از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی استراتژی صنعت برق را نزدیک تر کردن مشترکان به ولتاژ 20 کیلوولت عنوان کرد و افزود: به طور متوسط هر دستگاه پست 63 کیلوولت سالانه 6 میلیون کیلووات ساعت از تلفات را کاهش می دهد و لازمه آن این است که با استفاده از سیستمهای اتوماسیون، قدرت مانور را در شبکه افزایش دهیم.
مهندس متولی زاده متوسط سهم مؤلفه های تلفات بخش توزیع را در سیستمهای اندازه گیری 5/4 درصد، شبکه فشار ضعیف 5/5 درصد، ترانسفورماتور 5/2 درصد و شبکه فشار متوسط 5/2 درصد ذکر کرد و به ارایه راهکارها در این خصوص پرداخت.

کاهش تلفات، چرخه ای مستمر است

درادامه این گردهمایی دکتر یاقوتی معاون خدمات مشترکان توزیع برق تهران بزرگ پیرامون داشبورد مدیریتی پایش طرح جهادی کاهش تلفات به ایراد مطالب پرداخت و حفظ سرمایه های ملی و بهبود عملکرد در صنعت برق، نشان دادن قابلیتهای بالای اجرایی در صنعت برق کشور و اثبات ظرفیت اجرایی بی نهایت در بخش توزیع را از دلایل اهمیت این موضوع برشمرد.
وی چرخه مستمر بهبود فرایند کاهش تلفات را شامل 4 جزء اصلی برنامه ریزی، اجرا، کنترل و پایش و اقدامات اصلاحی عنوان کرد و داشبورد مدیریتی کاهش تلفات را بخشی از بحث کنترل و پایش برشمرد که راهبران را قادر می سازد اطلاعات را به طور زمان واقعی و در محدوده زمانی مشخص در اختیار داشته باشند.
دکتر یاقوتی با اشاره به آغاز طرح جهادی کاهش تلفات از 24 مهر امسال افزود:برنامه ها احصاء و تحت مدیریت و نظارت قرار گرفته و در حال حاضر از برنامه کاهش 5 درصدی تلفات جلوتر هستیم.
وی اولویت نخست در بحث داشبورد مدیریتی را پایش مستمر نتایج و تعیین مقدار صحیح تلفات شرکتها در هر لحظه ذکر کرد و با تاکید بر برخورداری شرکتهای توزیع از امکانات زیرساختی برای راه اندازی داشبورد مدیریتی، درنظر گرفتن چشم انداز کاهش تلفات به زیر 10 درصد را حایز اهمیت دانست و راه اندازی داشبورد مدیریتی شرکتهای توزیع تا 14 دی امسال را الزامی ذکرکرد.
این گردهمایی با برپایی نشست پرسش و پاسخ با حضور اعضاء کمیته عالی کاهش تلفات انرژی همراه بود.

برپایه این گزارش این سمینار،با حضور مهندس حائری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر، مهندس خوش خلق معاون هماهنگی توزیع توانیر، مهندس متولی زاده مدیرعامل برق منطقه ای خراسان، اعضاء کمیته عالی کاهش تلفات، مدیرکل دفتر مرکزی حراست شرکت توانیر، مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توانیر، فرمانده حوزه بسیج شرکت توانیر و جمعی از مدیران عامل، معاونان بهره برداری و مدیران روابط عمومی شرکتهای توزیع برگزار شد.

کد خبر: 75485
۱۵ دی ۱۳۹۳ ۱۶:۴۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.