English
شنبه، ۲ بهمن ۱۴۰۰, ۱۶:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برگزاری همایش استانی محیط زیست پایدار با کاهش شدت انرژی و تشکیل بازار کربن

برگزاری همایش استانی محیط زیست پایدار با کاهش شدت انرژی و تشکیل بازار کربن
به همت انجمن مهندسین برق و الکترونیک سمنان، نخستین همایش استانی محیط زیست پایدار با کاهش شدت انرژی و تشکیل بازار کربن در شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان برگزار شد.

لوگو صبا رئیس انجمن مهندسین برق و الکترونیک شاخه سمنان در این همایش بیان داشت : منابع نامطمئن و ناکافی و تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی به عنوان دو تهدید همزمان در زمینه انرژی به شمار می رود.

مهندس سید محمد موسوی زاده با اشاره به این که می باید به طور عاجل تقاضای سوخت های فسیلی  و تشعشعات مربوط به آنها را کاهش داد گفت: در این خصوص می بایست سیاست های بهبود بازده برای ارتقای امنیت انرژی و تغییرات آب و هوایی مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان این که شاخص شدت مصرف انرژی در ایران9/3 برابر میانگین جهانی است افزود : مصرف سرانه انرژی تعدیل شده بر اساس قدرت خرید در ایران 6/1 برابر دنیا است.

مهندس موسوی زاده با عنوان این که انسان عامل اصلی گرما و آلودگی کره زمین است یادآور شد: در بررسی 12 هزار مقاله با موضوع علوم اقلیمی وجوّی در کره زمین ، 97 درصد مقالات فعالیت های غیر بهینه در امر مصرف انرژی توسط انسان را عامل اصلی گرما در زمین می دانند.

وی تصریح کرد: الهام گرفتن از طبیعت و استفاده از اصول معماری سنتی در ساخت بناها با هدف بهره گیری صحیح و بهینه از منابع یک ضرورت اساسی در کاهش مصرف انرژی محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق سمنان با اظهار این که بازار کربن راه حل سبز هوشمندانه است خاطر نشان ساخت : در روند اجرای مکانیزم توسعه پاک و  کاهش گازهای گلخانه ای با انجام  طرح هایی نظیر کاهش مصرف سوخت ، افزایش بهره وری انرژی در نیروگاه ها، شبکه انتقال ، صنایع ، جلوگیری از هدر رفت انرژی یا منابع انرژی ، استفاده از انرژی های تجدید پذیر و جنگل کاری صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: صرفه جویـــی، اعمال سیاست های قیمتی، بهبود کارایی و راندمان، تغییر فرهنگ و الگوی مصرف آگاه سازی ، آموزش، فرهنگ سازی و جلوگیری از مصرف زدگی و توسعه بهره گیری از انرژی های نو و تجدید پذیر به عنوان راهکارهای کلیدی در مدیریت بهینه مصرف است.

 

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران در این همایش بیان داشت: هم اکنون بیش از 15 هزار مگاوات پتانسیل اقتصادی و افزون بر 40 هزار مگاوات ظرفیت فنی در کشور در زمینه انرژی بادی شناسایی شده است .

مهندس یوسف آرمودلی گفت: با مطالعات انجام شده توسط موسسه DLR آلمان، در مساحتی بیش از 2 هزار کیلومتر مربع، امکان نصب بیش از 60 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد .

وی با عنــوان این که ایران دارای 15 منطقه مستعد زمین گرمایی است افزود: پتانسیل حداکثر تولید برق از انواع نیروگاه های زیست توده در سال 86 برای شهرهای بالاتر از 250 هزار نفر، بالغ بر 800 مگاوات بوده است .

وی همچنین اضافه کرد: ارتقای سطح جایگاه استراتژیک ایران در دیپلماسی انرژی در محیط بین الملل، مشکلات انرژی های کنونی برای محیط زیست و عدم انتشار گازهای گلخانه ای ، محدودیت استفاده از منابع سوخت های فسیلی و صیانت از آن ، تنوع در منابع انرژی ، فرصت کسب و کار جدید، ایجاد شغل، پتانسیل بالای منابع تجدید پذیر در کشور و کمک به پدافند غیرعامل به عنوان ضرورت های توسعه کاربرد انرژی های تجدید پذیر در کشور است.

معاون دفتــر مدیریت مصرف شرکت توانیر با تاکید بر موضوع کاهش شدت انرژی بیان داشت: مدیریت مصرف از مهم ترین رویکردها در تحقق اقتصاد مقاومتی است .

مهندس علیرضا احمد یزدی با اشاره به این که افزایش جمعیت و توسعه اقتصادی در جهان به عنوان پارامترهای مهم در تداوم روند مصرف است گفت: افزایش تقاضای انرژی و انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و بالا رفتن دمای هوا به عنوان چالش های فراروی بخش انرژی ناشی از تغییرات آب و هوا می باشد.

وی یادآور شد : مصرف برق واحدهای مسکونی در جهان از 300 تریلیون وات ساعت در سال 2000 به 4 هزار تریلیون وات ساعت در سال 2050 می رسد.

مهندس احمد یزدی با اظهار این که بهره گیری از منابع انرژی پاک باعث می شود تا از منابع انرژی استفاده بهینه شود افزود: جهان برای بقا،راهی جز مدیریت مصرف ندارد.

مهندس امیر دودابی نژاد معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران هم در این همایش پیرامون؛ مدیریت و بهره وری انرژی ، توسعه پایدار و ضرورت توجه به محیط زیست، مصرف سرانه نهایی انرژی، تغییرات مصرف، سهم مصارف انرژی الکتریکی بخش های مختلف در کشور ، موانع افزایش کارایی انرژی، نقاط هدر رفت گرمایش و سرمایش در ساختمان های اداری، برچسب انرژی لوازم خانگی و پتانسیل های صرفه جویی موجود ناشی از ارتقای رتبه در محصولات تولیدی و وارداتی و ممیزی انرژی مطالب مبسوطی را بیان کرد.

گفتنـی است در بخش پایانی این همایش ، میثاق نامه اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی که مربوط به دستگاه های اجرایی عضو کارگروه اصلاح الگوی مصرف استان می باشد قرائت و منعقد گردید.

۲۰ دی ۱۳۹۳ ۱۰:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.