English
جمعه، ۴ مهر ۱۳۹۹, ۰۳:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعریف پروژه‌های بزرگ بهانه کنار گذاشتن بخش خصوصی

تعریف پروژه‌های بزرگ بهانه کنار گذاشتن بخش خصوصی
رئیس جامعه مهندسان مشاور با بیان اینکه حضور شرکت‌های دولتی به هیچ وجه به صلاح کشور و اقتصاد نیست، گفت: شرکتهای زیر مجموعه جامعه مهندسان مشاور ۸۰۰ میلیارد تومان از دولت طلبکارند.

لوگو صبا به نقل از فارس، هرمزد رامینه با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: همواره در تمام دولت‌های گذشته به نحوی در مورد بخش خصوصی صحبت هایی شده است و حضور آنها در اقتصاد همواره سرلوحه کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در تمام این مدت شرکتهای دولتی و یا وابسته به دولت و خصولتی به نحوی فعال بوده‌اند، ادامه داد: شرکتهای وابسته به دولت و یا نهادهایی وارد کار سازندگی شده اند که امکان رقابت برای بخش خصوصی با آنها نیست، بنابراین حضور شرکت های دولتی به هیچ وجه به صلاح کشور واقتصاد نیست.

رامینه گفت: تنها راه نجات اقتصاد کشور از طریق حضور بخش خصوصی واقعی است چرا که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های مهندس مشاور از ایران مهاجرت کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه دولت پروژه‌ها را آن قدر بزرگ تعریف می کند که از عهده شرکت خصوصی خارج باشد تا با این بهانه پروژه را به شرکتهای دولتی واگذار کند و بگوید که شرکتهای خصوصی توانایی انجام دادن کارهای بزرگ را ندارند.

برگزاری کنفرانس فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور 21 و 22 اردیبهشت

رئیس جامعه مهندسان مشاور همچنین از برگزاری کنفرانس فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور (فیدیک) با هدف معرفی توانایی شرکت‌های داخلی طی روزهای 21 و 22 اردیبهشت امسال خبر داد و گفت: جامعه مهندسان مشاور بیش از 42 سال است که تاسیس شده و متشکل از 24 گروه تخصصی در زمینه‌های سد، راه، شهرسازی و فرودگاه است.

رامینه با بیان اینکه حدود 870 شرکت در جامعه مهندسان مشاور عضویت دارند و به همین دلیل بزرگترین NGO کشور است، گفت: کنفرانس فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور برای نخستین‌بار در ایران در روزهای 21 و 22 اردیبهشت امسال برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که سنگ‌بنای این کنفرانس را زمانی گذاشتم که روابط ما با دنیای امروز این‌گونه نبود،تاکید کرد: جامعه جهانی تحریم‌های سختی را به ما تحریم می‌کرد که هیچ سنخیتی با مسائل هسته‌ای نداشت، به این ترتیب بود که ما تصمیم گرفتیم چنین کنفرانسی را برگزار کنیم.

رئیس جامعه مهندسان مشاور با بیان این‌که 99 کشور در فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور عضویت دارند که در مجموع حدود 85 درصد از جمعیت جهان در این کشورها قرار دارد،‌گفت: یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس در ایران معرفی توانایی شرکت‌های داخلی به اعضای فیدیک است.

فیدیک( FIDIC) برگرفته از حروف نخست نام فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور به زبان فرانسه است.

این فدراسیون بیش از یکصد سال قدمت دارد و در حال حاضر 99 کشور در آن عضویت دارند.

همچنین نادر شکوهی دبیر علمی کنفرانس گفت:  به اعتقاد بنده بزرگترین صادرات ما نفت نیست،بلکه صادرات مغز بوده که می توان گفت دو برابر بیشتر از 100 میلیارد دلار صادرات نفت بوده است.

وی ادامه داد: اگر این افراد که در زمان خود جزو رتبه‌های نخست فارغ التحصیلان خود بوده‌اند در حال حاضر خارج از کشور در حال فعالیت هستند پس اگر برای این افراد در ایران کار باشد به هیچ وجه از ایران نمی روند.

مسگرپور عضو هیات مدیره جامعه مهندسان مشاور نیز گفت: شرکتهای خصوصی کوچک شده اند و باید اذعان کرد که جامعه مهندسان مشاور اولین گروه هستند که می توانند فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب خود کند.

وی ادامه داد: وقتی دولت نمی تواند سالانه یک میلیون شغل برای این فارغ التحصیلان ایجاد کند باید این قشر جذب شرکتهای خصوصی شوند،اما می بینید که وضعیت این شرکتها نیز چندان رضایت بخش نیست.

به گفته وی،شرکتهای خصوصی ضعیف شده اند چون سالهاست که تغذیه درستی ندارند.

کد خبر: 13940214001126
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.