English
پنج شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸, ۲۰:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران جزو معدود کشورهای سازنده توربین گازی است

ایران جزو معدود کشورهای سازنده توربین گازی است
حدود سه دهه پیش در زمینه احداث نیروگاه‌های حرارتی، آبی، احداث سدها و خطوط انتقال برق و اجرای شبکه‌های بزرگ آب و ساخت پست و ...، بیش از 90 درصد نیازمند حضور شرکت‌های خارجی بودیم اما در طی این سه دهه، نسبت معکوس شده و به یاری خدا و تلاش دانشمندان و مهندسان ایرانی میزان خوداتکایی صنعت آب و برق به بیش از 90 درصد ارتقا یافته است.

وزیر نیرو از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از معدود کشورهای سازنده توربین‌های گازی در جهان نام برد.
لوگو صبا به‌ نقل از پاون، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (سه‌شنبه) در بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی مهندسان مکانیک کشور که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با بیان اینکه ارتقای کیفیت و استانداردها برای صنعت یک باید است، گفت: ما برای رشد در بازار خارج از کشور، باید قابلیت رقابت را بالا ببریم و این کار تنها با ارتقای کیفیت و استانداردها در صنعت امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به برگزاری کنفرانس مهندسان مکانیک، برگزاری چنین کنفرانس‌هایی را زمینه‌ساز تبادل آخرین اطلاعات علمی و فناوری بین استادان، صاحب‌نظران، پژوهش‌گران و صنعت‌گران دانست و اظهار داشت: حدود سه دهه پیش در زمینه احداث نیروگاه‌های حرارتی، آبی، احداث سدها و خطوط انتقال برق و اجرای شبکه‌های بزرگ آب و ساخت پست و ...، بیش از 90 درصد نیازمند حضور شرکت‌های خارجی بودیم اما در طی این سه دهه، نسبت معکوس شده و به یاری خدا و تلاش دانشمندان و مهندسان ایرانی میزان خوداتکایی صنعت آب و برق به بیش از 90 درصد ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: در زمان حاضر، توربین‌های گازی در آسیا توسط کشورهای ژاپن،‌ چین و ایران تولید می‌شود و جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهایی است که دارای فناوری ساخت توربین‌های گازی است.
وزیر نیرو با بیان اینکه طراحی و ساخت کامل توربین، ژنراتور و سامانه‌های کنترل در کشور توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود، گفت: آخرین دستاورد صنعت برق کشور ساخت گاورنرهای نیروگاهی بود که با موفقیت در کشور انجام گرفت.
وی تصریح کرد: دستاوردهای حاصله محدود به برآوردن نیاز داخلی کشور نبود بلکه صنعت‌گران و متخصصان داخلی توانستند در بیش از 40 کشور جهان ازجمله تاجیکستان،‌ تانزانیا، عراق،‌ سوریه و ... این محصول‌ها و فناوری‌ها را به اجرا بگذارند.
چیت‌چیان با بیان اینکه ظرفیت و توانمندی دانشجویان، مهندسان و صنعت‌گران ایرانی بسیار بالاست به‌طوری که قادر هستیم پروژه‌های پیچیده و بزرگی را در خارج از کشور اجرایی کنیم، افزود: مهم‌ترین کار ما باید توسعه صادرات باشد و قابلیت‌هایی که در مجموعه دانشگاهی و صنعت و سایر ظرفیت‌های ملی در داخل کشور ایجاد می‌شود، با نگاه صرف به بازار داخلی قابل اشباع نیست و ظرفیت‌های ایران ایجاب می‌کند نگاه جدی به بازار خارج از کشور داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای خروج از رکود و رشد و شکوفایی و توسعه کشور باید نگاه جدی به بازار خارج از کشور داشت و چون دنیا، یک دنیای پر از رقابت بوده و رقابت بسیار سخت است، برای ادامه بقا و ورود به بازار خارجی باید افزون‌بر ارتقای کیفیت و استانداردها در صنعت، کارآیی و بازده محصول‌های خود را نیز افزایش دهیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه سهم انرژی‌های نو در سبد برق کشور اندک است، افزود: کشور ما کشور وسیعی است و این پتانسیل را داراست تا ظرفیت‌های تولید برق ازطریق انرژی‌های خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی و نیروگاه‌های تولید پراکنده را افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه با استفاده از ژنراتورهای CHP می‌توان همزمان برق و حرارت تولید کرد، یادآور شد: تولید همزمان سرمایش، برق و حرارت با روش CCHP می‌تواند بازده را تا 90 درصد افزایش دهد.
چیت‌چیان همچنین با اشاره با مشکل کم‌آبی کشور، تصریح کرد: در مسایل آب به‌شدت نیازمند سامانه‌های تحت فشار و سامانه‌هایی که آبیاری زیرسطحی را انجام می‌دهند و بازده بالایی دارند، هستیم.

کد خبر: 16349
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۵:۱۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.