English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۳۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

هشدار جدید وزارت نیرو به مردم

هشدار جدید وزارت نیرو به مردم
مسئولان وزارت نیرو با اشاره به ورود یک جبهه هوای گرم و سوزان به کشور از هفته آینده، شرط روشن ماندن کولرها و دستگاه‌های سرمایشی در روزهای گرم و طولانی ماه مبارک رمضان را تشریح کردند.

لوگو صبا به نقل از مهر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: پیک مصرف برق کشور روز گذشته (سه‌شنبه ۲۶ خرداد‌ماه ۹۴) درمقایسه با روز مشابه سال گذشته حدود دوهزار و ۶۵۳ مگاوات افزایش یافته است.

روز گذشته پیک مصرف برق کشور ۴۵ هزار و ۴۹۳ مگاوات به ثبت رسید درحالی که پیک مصرف برق کشور در روز مشابه سال گذشته حدود ۴۲ هزار و ۸۴۰ مگاوات گزارش شده بود.

از سوی دیگر میزان ذخیره نیروگاه‌های برق کشور روز گذشته به یک‌هزار و ۶۵۰ مگاوات رسید و صنایع کشور هم روز گذشته سه‌هزار و ۶۵۰ مگاوات برق مصرف کرده اند.

جبهه هوای گرما وارد کشور می‌شود

هوشنگ فلاحتیان امروز در جمع مدیران صنعت برق با بیان اینکه تغییرات متوسط دمای وزنی هوا نشان می‌دهد که هفته دوازدهم امسال نسبت به هفته گذشته نیم درجه کاهش دما و ۰.۲ درجه نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: در بخش انرژی نیاز مصرفی نسبت به سال گذشته ۱.۷ درصد رشد داشته است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اعلام اینکه هفته دوازدهم میزان انرژی مصرفی به ۶.۷ میلیون مگاوات ساعت رسیده که نسبت به هفته قبلی حدود ۳.۵ درصد افزایش و نسبت به هفته متناظر سال گذشته حدود ۵ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: پیک شب در هفته دوازدهم به ۴۴ هزار و ۹۲۰ مگاوات رسیده است، این رقم در مقایسه با هفته گذشته ۲ درصد و نسبت به هفته متناظر سال گذشته حدود ۴ درصد رشد داشته است. همچنین پیک روز به ۴۶ هزار و ۵۱۷ مگاوات رسید که سه درصد نسبت به هفته یازدهم و سال گذشته رشد نشان می‌دهد.

این مقام مسئول با پیش بینی وضع دما در روزهای آتی اظهار داشت: هفته آینده دمای متوسط وزنی هوا بین ۴ تا ۵ درجه افزایش می‌یابد و بر اساس همین پیش‌بینی‌ها، دمای هوای اهواز به ۵۰ درجه و دمای هوای تهران به ۴۱ درجه می‌رسد.

فلاحتیان با تاکید بر اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های انجام گرفته در هفته اول ماه مبارک رمضان میزان مصرف برق در هنگام سحر و همچنین هنگام غروب افطار افزایش یافته و در مجموع پیک مصرف برق به حدود پیک سال گذشته می‌رسد، تاکید کرد: برنامه‌های مدیریت مصرف برای حدود ۲۵۰۰ مگاوات هدف گذاری شده که برای تحقق آن حدود ۴۲۰۰ مگاوات به برنامه‌ریزی کردیم.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه تا ۲۰ خرداد یکهزار و ۳۰۵ قرارداد با مشترکان و صنایع برای شرکت در طرح تعطیلات و تعمیرات سالانه و همچنین حدود ۴۲۷ مشترک صنعتی نیز در طرح ذخیره عملیاتی صنایع مشارکت کرده اند که این دسته از مشترکان از مشوق های صنعت برق برخوردار می شوند، تبیین کرد: استفاده از مولدهای مشترکان یکی از برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق بوده و هماهنگی لازم برای استفاده از مولدهای مشترکان انجام شده که تا ۲۰ خرداد ۵۷۲ مولد به ظرفیت ۴۷۷ مگاوات به کار گرفته می‌شود.

وی با یادآوری اینکه تاکنون همکاری بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ مشترک کشاورزی با صنعت برق جلب شده است که بر این اساس، اگر مشترکان بخش کشاورزی در ۴ ساعت پیک از برق استفاده نکنند ۲۰ ساعت دیگر را به صورت رایگان از برق استفاده می‌کنند بر استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه‌های کشور و همچنین رفع محدودیت تولید نیروگاه اصفهان تاکید کرد.

شرط روشن ماندن کولرها در فصل تابستان

به گزارش مهر، به اعتقاد مدیران و مسئولان صنعت برق و وزارت نیرو یکی از مهمترین دلایل اوج گیری پیک مصرف برق تابستانی روشن شدن کولرها و دستگاه‌های سرمایشی است.

از این رو پس از افزایش ناگهانی پیک مصرف برق و رسیدن به رقم بی سابقه ۴۶ هزار ۵۵۶ مگاوات در روز ۱۶ خرداد ماه، درنهایت در طول چند روز اخیر با کاهش چند درجه ای دمای هوا در اکثر استان‌های کشور، پیک مصرف برق هم چند پله‌ای کاهش یافت.

با این حال آمارهای منتشر شده از سوی توانیر نشان می‌دهد میزان مصرف در طول هفته جاری نیز هنوز با ارقام سال گذشته تفاوت فاحشی دارد به طوری‌که حدود ۴ هزار مگاوات با روز مشابه سال گذشته فاصله مصرفی مشاهده می شود.

در همین حال سودابه پاکنژاد کارشناس مدیریت مصرف توانیر با بیان اینکه باری که در لحظه پیک به دلیل ورود ناگهانی وسایل سرمایشی به مدار مصرف به شبکه وارد می شود، بسیار شدید است، تصریح کرد: سال از ۸ هزار و ۷۶۰ ساعت تشکیل می شود و مشترکان تنها ۲۰۰ ساعت را به درستی مصرف کنند تا از هرگونه محدودیت در ارائه خدمات به آنها جلوگیری شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مشترکان بخش خانگی می توانند به ویژه در حدفاصل ساعت ۱۱ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر و ۱۸ عصر تا ۲۳ شب، با استفاده درست از وسایل برقی، مصرف برق را مدیریت کنند، بیان کرد: هنگام ظهر و حدود ساعت های ۱۳ تا ۱۴ که هوا به شدت گرم می شود، ناگهان بار سرمایشی اوج می گیرد که مشترکان می توانند به ویژه در این ساعت ها، تنها کولر خود را روشن نگه دارند و استفاده از سایر وسایل برقی مانند سشوار، رایانه، جاروبرقی، اتو، خوراک پزها، مایکروویو، ساندویچ ساز و توستر را به سایر ساعت‌های شبانه روز که هوا خنک تر است منتقل کنند.

وی با بیان اینکه ادامه این روند مصرف ممکن است باعث شود مردم از خنکای وسایل سرمایشی محروم شوند، اظهار داشت: سایر بخش های مصرفی مانند ادارات نیز باید در این ساعت ها بهینه سازی مصرف را در دستور کار خود قرار دهند.

کد خبر: 2781392
۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ۲۳:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.