English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ادامه اقدامات عملی وزارت نفت برای صادرات برق

ادامه اقدامات عملی وزارت نفت برای صادرات برق
در حالی که نگرانی های وزارت نیرو نسبت به ورود وزارت نفت به حوزه تخصصی صادرات برق همچنان پا برجاست، پس از امضای اولین قرارداد در سال گذشته، به تازگی توافقنامه اولیه توسط وزرات نفت برای تبدیل گاز به برق با چهار شرکت امضا شده است و وزارت نفت به شرکت های بخش خصوصی هشدار داده که راندمان نیروگاه هایی که ساخته می شود باید قابل رقابت با نیروگاه های خارجی را داشته و بیش از 50 درصد باشد این در حالی است که در ایران، این رقم حدود ٣٧ درصد است.

لوگو صبابه نقل از ایسنا بر اساس این گزارش از اواخر تابستان سال گذشته، وزارت نفت در فراخوانی از بخش خصوصی برای مشارکت با شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت ایران به منظور صادرات برق دعوت کرد که این امر واکنش های پی در پی وزارت نیرو را در پی داشت و باعث شد که شرکت توانیر اعلام کند که هر کاری در زمینه صادرات برق در کشور انجام شود باید با هماهنگی وزارت نیرو باشد.

اگرچه وزارت نفت اعلام کرد که وظیفه ما صادرات گاز است و آن را به شیوه های مختلف انجام می دهیم، اما در پاسخ هایی که دوطرف از طریق رسانه ها به یکدیگر می دادند، وزارت نفت اعلام کرد که برخی انتقادهای مطرح شده به این طرح، ناشی از بی‌اطلاعی افراد از سیاست‌های کلان کشور بوده و اساسا قرار نیست اقدامی بدون هماهنگی کلان از سوی دولت انجام شود و باتوجه به این‌که وزارت نفت برنامه‌های مفصلی را برای افزایش تولید گاز در کشور اجرا کرده است، از سال آینده تولید گاز مازاد بر نیاز مصرف داخلی خواهد بود که قطعا باید از هم‌اکنون برای بازارهای صادراتی این محصول ارزشمند برنامه‌ریزی کرد.

بر این اساس همچنین حمید چیت چیان،درباره امکان ساخت نیروگاه توسط وزارت نفت در داخل کشور نیز گفت: برای ساخت هر نیروگاهی در داخل کشور چه با هدف عرضه برق تولیدی آن در داخل و چه با هدف صادرات برق، قطعا باید از وزارت نیرو مجوز اخذ شود.

وزیر نیرو درمورد تاثیر موازی کاری‌ها در سیاست کشور برای صادرات برق، نیز خاطرنشان کرد: قطعا به هیچ وجه ایجاد رقابت بین شرکت‌های ایرانی در بازارهای صادراتی به مصلحت کشور نیست و مسوولان محترم وزارت نفت هم عاقل تر از این هستند که تلاش کنند در بازارهای صادراتی برق کشور با نیروگاه های وزارت نیرو یا نیروگاه های تحت پوشش این وزارت خانه رقابت کنند.

البته بارها اعلام شد که وزارت نفت وارد حیطه وظایف وزارتخانه های دیگر نمی شود و در موافقت نامه هایی که با شرکتهای بخش خصوصی منعقد کرده هرگونه اقدام منوط به اخذ مجوزهای لازم از وزارت نیرو اعلام شده است و این شرکت ها پس از اخذ مجوزهای لازم از آن وزارتخانه، می‌توانند روی مشارکت شرکت نفت برای تامین گاز مورد نیاز خود حساب کنند.

در این راستا علی رضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از مذاکره و امضای توافقنامه اولیه با چهار شرکت ایرانی برای تبدیل گاز به برق و صادرات آن خبر داده و گفته که چند توافقنامه اولیه با شرکتهای ترکیه ای در سال گذشته امضا دشده و شرکتهای ایرانی هم اکنون در حال جانمایی برای احداث نیروگاه هستند.

وی محل احداث نیروگاه و بازار فروش برق تولید شده را از مهم ترین موضوعات برای شرکت ها بر شمرد و اظهار کرد: این شرکتها شش ماه برای مطالعات فرصت دارند که در حال انجام آن هستند.

کاملی به اینک بازار افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و امارات توسط این شرکت ها مطالعه می شود، خاطرنشان کرد:

مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران دلایل اصلی انجام صادرات برق از سوی وزارت نفت را، تنوع بخشی به صادرات گاز عنوان و تصریح کرد:سهم سرمایه گذار متناسب با قیمت فروش برق در هر بازار هدف، عبارت از هزینه تبدیل انرژی و هزینه های انتقال و بازاریابی به علاوه سود متعارف است و مابه التفاوت این مبلغ با قیمت فروش صادراتی برق در هر مورد، سهم طرف دیگر مشارکت یعنی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صادرات گاز ایران خواهد بود.

کاملی با اشاره به این که بخش خصوص نقطه یابی ساخت نیروگاه را انجام می دهد و شرکت ملی گاز، گازرسانی به آنجا را تامین می کند، افزود: راندمان نیروگاههایی که از سوی بخش خصوصی ساخته می شود باید بالا باشد. به عنوان نمونه، هم اکنون راندمان نیروگاههای خارج از کشور بیش از ٥٠ درصد است. این در حالی است که در ایران، این رقم حدود ٣٧ درصد است. پس راندمان نیروگاه‌های تازه باید همانند خارج از کشور باشد تا بتوانند با دیگرعرضه کنندگان برق در آن کشورها رقابت کنند.

کد خبر: 94033117782
۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ۲۳:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.