English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۱۸:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

350 مگاوات قرارداد خرید برق با بخش خصوصی مبادله شده است

350 مگاوات قرارداد خرید برق با بخش خصوصی مبادله شده است
مدیر دفتر مشارکت های بخش غیر دولتی سازمان انرژی های نو ایران از مبادله افزون بر 350 مگاوات قرارداد خرید برق با بخش خصوصی ، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ، "محمدتقی زعفرانچی زاده" با بیان آنکه وزارت نیرو طبق ماده 62 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مکلف است برق تجدید پذیر را از تولیدکنندگان غیر دولتی خریداری کند، افزود: تاکنون بالغ بر 350 مگاوات قرارداد خرید برق با بخش خصوصی مبادله شده است که در این میان، 95 درصد آن را نیروگاه های بادی و بقیه را سایر انواع انرژی های تجدیدپذیر تشکیل می دهد.
به گفته وی، در متن ماده 62 ، قیمت تضمینی برای هر کیلووات ساعت 650 ریال در ساعت اوج مصرف و بار عادی و 450 ریال در ساعت های کم باری تعیین شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: سازمان انرژی های نو ایران فعالیت خود را در زمینه خرید برق تجدیدپذیر از تولیدکنندگان غیر دولتی از اواخر سال 84 پس از تصویب دستورالعمل اجرایی ماده 62 توسط وزیر نیرو آغاز کرده است.
این مقام مسئول سپس با بیان آنکه به دلیل پاره ای از مشکلات، قراردادهای منعقده تاکنون به مراحل اجرایی نرسیده است، گفت: قیمت مذکور در ماده 62 که در ابتدای برنامه چهارم تصویب شده، تاکنون تغییر نکرده و تعدیل پیش بینی شده در دستورالعمل ماده 62 نیز اجرایی نشده است.
زعفرانچی زاده افزود: این امر با توجه به افزایش هزینه سرمایه گذاری در سال های اخیر، توجیه پذیری اقتصادی سرمایه گذاری در این بخش را با مشکل جدی مواجه کرده است.
وی تصریح کرد: در زمان حاضر بررسی های کارشناسی در وزارت نیرو برای رفع این مشکل در حال انجام است که در آینده شاهد نتایج آنها خواهیم بود.
این مقام مسئول سپس مشکل دیگر را "محل تامین اعتبار" برای بودجه مورد نیاز خرید برق از بخش خصوصی دانست و گفت: متاسفانه ابهام در این خصوص باعث تاخیر و نگرانی در عقد قراردادهای خرید برق با بخش خصوصی می شود.
مدیر دفتر مشارکت های بخش غیر دولتی سازمان انرژی های نو ایران (سانا) درخصوص نحوه اقدام سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه، گفت: متقاضیانی که دارای شرکت خصوصی (غیر دولتی) ثبت شده در ایران هستند، با تکمیل و ارسال کاربرگ های موجود در مجموعه اطلاعات راهنما (به نام کاربرگ های معرفی)، باید جهت تشکیل پرونده به این سازمان مراجعه کنند.
وی در ادامه تاکید کرد ، مرحله بعد انجام مطالعه امکان سنجی توسط متقاضی است که پس از این مرحله ، گزارش طرح پیشنهادی به سانا ارایه می شود و در صورت تایید آن توسط سازمان انرژی های نو، پروانه اجرای طرح مذکور از سوی وزارت نیرو به نام متقاضی صادر شده و سرمایه گذار می تواند جهت عقد قرارداد خرید برق و احداث نیروگاه ، اقدام کند.
به گفته زعفرانچی زاده ، اخذ مجوزهای اتصال به شبکه نیز ضروری است که قبل از مبادله قرارداد خرید ، باید اخذ شود.

ایرنا
۳ مهر ۱۳۸۷ ۰۹:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.