English
سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹, ۰۱:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حمایت از سرمایه گذاری و خدمات کارشناسی در صندوق صنایع الکترونیک

حمایت از سرمایه گذاری و خدمات کارشناسی در صندوق صنایع الکترونیک
هجدهمین مجمع سالانه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در سطح عالی و با حضور معاونان وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو برگزار شد و طی آن حمایت از سرمایه گذاری و خدمات کارشناسی مورد تاکید قرار گرفت.

لوگوی صبابه نقل از ایرنا ، مجمع عمومی سالانه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک برگزار شد و طی آن اجرایی ساختن دو سرفصل از شرح وظایف مغفول مانده صندوق یعنی حمایت از 'سرمایه گذاری و تامین سرمایه جسورانه' و 'خدمات کارشناسی'مورد تاکید قرار گرفت.
مجمع عمومی سالانه صندوق با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و دستگاه های عضو شامل صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات وفناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی ودارایی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد.
علی وحدت رییس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در ارتباط با مباحث مجمع گفت: رشد صنایع الکترونیک لازمه اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در کشور محسوب می شود و در مجمع بر رشد جدی صنایع الکترونیک تاکید شد.
وی یادآور شد: بهترین منابع انسانی کشور فارغ التحصیلان رشته الکترونیک هستند و در شرایط تحریم هر زمان نیارمند اتکاء به توان داخل بوده ایم در صنایع مهمی چون نیازهای الکترونیک صنعت دفاعی، رفع نیازهای فرستنده ها و گیرنده های صداوسیما، الکترونیک خودرو مجموعه متخصصان نیاز کشور را برطرف کرده اند به گونه ای که در صنایع دفاعی توان داخلی سازی بخش الکترونیک به خود اتکایی کامل رسیده است.
براساس اساسنامه صندوق حمایت از صنایع الکترونیک چهار وظیفه 'اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی، صدور ضمانت نامه، سرمایه گذاری و تامین سرمایه جسورانه (vc) و خدمات کارشناسی' در شرح وظایف صندوق تعریف شده است.
تاکنون مجال اجرایی شدن دو سر فصل اساسنامه مزبور، سرمایه گذاری وتامین سرمایه جسورانه (vc)و ارائه خدمات کارشناسی ' به صنایع مشمول فراهم نشده بود.
به گفته وحدت: طی یک سال اخیر آئین نامه های اجرایی این دو بخش تهیه شده و با تصویب مجمع امسال فعال خواهند شد.
شرکت کنندگان در مجمع از توجه ویژه گزارش سال جاری صندوق به مساله اثر بخشی تسهیلات تشکر و بر لزوم اولویت گذاری مناسب صندوق جهت بهبود اثر بخشی تسهیلات در حوزه الکترونیک و حمایت جدی از صنایعی که منشاء اثر و تحول در صنایع دانش بنیان باشد، تاکید کردند.
وحدت گفت: سرمایه کنونی صندوق اکنون 500 میلیارد ریال (معادل نیم درصد نیاز فعلی الکترونیک)است، در حالی که نیاز واقعی صنایع الکترونیک بالغ بر 63 هزار میلیارد ریال است و مجمع، تقویت منابع صندوق را خواستار شد.
وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم و نماینده این وزارتخانه در مجمع نیز اظهار داشت: بانک ها از اقتصاد دانش بنیان کمک و حمایت به عمل نمی آورند و اکنون جای این بخش خالی است.
وی تصریح کرد: اقتصاد کشور تاکنون بطور جدی نسبت به اقتصاد دانش بنیان شناخت پیدا نکرده و در عین حال صنایع کشور نیز رشد واقعی نیافته است.
به گفته احمدی، صنایع کشور با مشکل مواجه است و باید مشخص شود وضعیت اعداد و ارقام سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان چگونه است و چه سهمی از منایع صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک باید به این بخش اختصاص یابد.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم افزود: رئیس صندوق توسعه ملی اعلام کرده برای حمایت از شرکت های دانش بنیان به بانک ها عاملیت پرداخت تسهیلات با نرخ سود 10 درصد را داده و صندوق نیز می تواند در تعامل با صندوق توسعه ملی عاملیت اعطای این منابع را در اختیار گیرد.
محمد صادق قاضی زاده نماینده وزارت نیرو در مجمع سالانه صندوق نیز با اشاره به تنگناهای صنایع الکترونیک، اظهار داشت: در بخش سرمایه، عایدی حاصل از فعالیت ها و خدمات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک باید به توسعه صنایع اختصاص یابد و چنانچه مجموعه مدیران صندوق تقاضای افزایش سرمایه دارند، باید با دو برابر آن موافقت شود تا دغدغه محدودیت منابع وجود نداشته باشد و نسبت به حل مشکلات صنعت اقدام نماید.
وی تصریح کرد: روحیه صنعتگران داخلی به دلیل رقابت دشوار با محصولات وارداتی مطلوب نیست و شاید آنگونه که لازم است در کشور از ایده ها و نواوری ها حفاظت و حمایت نمی شود.
قاضی زاده افزود: لازم است از صندوق حمایت شود تا با دست باز فعالیت کنند و آزادی عمل داشته باشند وبا ریسک بیشتر وارد سرمایه گذاری های جسورانه شود.
لزوم افزایش سرمایه صندوق به میزان 100 میلیارد تومان از موضوعهای مورد تاکید در این نشست بود و ضرورت ورود صندوق به ارائه خدمات در بخش میکرو الکترونیک و صنایع نانو از دیگر نکات این مجمع بود.
همچنین اختصاص منابع ویژه صندوق برای شرکتهایی که محصولشان در بخش دولتی خریدار داشته و این بخش می تواند تضامین مورد نیاز شرکت ها را تعهد کند به عنوان مبحث دیگر مورد اشاره در این مجمع بود.

کد خبر:81767608
۳۰ شهریور ۱۳۹۴ ۱۹:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.