English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۰:۲۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات

جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات
دومین نشست کارگروه همکاری های مشترک صنعت، سندیکا و دانشگاه صبح سه شنبه سی و یکم شهریور ماه سال جاری با حضور نمایندگان برجسته ای از هر سه حوزه در محل سندیکای صنعت برق ایران برگزار شد.

لوگوی صبا سندیکای صنعت برق در این نشست میزبان چهره های علمی برجسته ای چون دکتر فتوحی رییس وعضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، دکترغرویان مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید بهشتی، نیز دکتر شهرتاش عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در کنار مقاماتی چون مهندس حائری رییس مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نیرو، مهندس نظام الملکی مدیرکل دفتر توسعه صادرات این وزارتخانه و شخصیت های صنعتی چون مهندس شیرانی مدیرعامل شرکت موننکو بود.

 به گفته دکتر اسدی دبیر کمیته آموزش و پژوهش سندیکا، دومین جلسه از این سلسله نشست‌ها در پی ارایه سفارشی از سوی مهندس حائری و ارایه طرح ساماندهی و شناسایی طرح های تحقیقاتی دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان قابل حمایت صادراتی برگزار می‌شود که هدف آن حمایت و هدایت محصولات و شرکت‌های دانش بنیان درعرصه صادرات است و در این راستا مشارکت وسیع سندیکا و مراکز تحقیقاتی از جمله دانشگاه‌ها را جهت ارتقا کیفیت محصولات و شرکت ها برای حضور فعال در عرصه صادراتی می طلبد.

در ابتدای این نشست دکتر شهرتاش ضمن قدردانی از مهندس باقری برای اعمال نظرات دقیق در پیش نویس این طرح به ارایه آن در بخش های مختلفی چون بیان اهداف، مشکلات و موانع موجود بر سر راه اجرایی شدن آن پرداخت و ضمن برشمردن دستاوردهای مدیریتی طرح در کنار الزامات و اقدامات اجرایی از جمله اعلان برای دریافت در خواست ها در هفته پژوهش و انعقاد قرارداد با حداقل یکی از بانک های کشور در خصوص انجام حمایت های مالی از درخواست های مورد تایید اشاره کرد.

علاوه بر این مواردی چون شرح وظایف و ترکیب اعضای هریک از بخش‌های ساختار مدیریتی طرح در مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق شامل کمیته راهبری، زیرگروه های فنی نرم افزاری و سخت افزاری در کنار زیرگروه بازاریابی و تبلیغات از جمله مندرجات این طرح است که به طور دقیق مورد پیش بینی قرار گرفته اند.

بر همین اساس مهندس حائری ضمن اشاره به لزوم پیگیری برقراری این ارتباط از سوی سندیکا و دانشگاه تصریح کرد: در کنار اشاره ای که در مورد محصولات دانش بنیان داریم، جهت تسهیل و تسریع این امر باید بر انجام مهندسی معکوس در دانشگاه ها جهت ارتقا محصولات موجود که دارای بازار و تضمین مشتری لازم هستند تاکید داشت.

در پی طرح این موضوع مهندس باقری رییس کمیته صادرات سندیکا با بیان نکاتی محتوایی خواستار اعمال تغییراتی در طرح شرکت های دانش بنیان شد. وی خاطر نشان ساخت از آنجا که با مرز بندی شرکت‌های دانشبنیان که عموما معدود اند، در عمل عرصه برای معرفی محصولات دانش بنیان در بازار صادراتی تنگ خواهد شد، باید در این خصوص از مفهوم شرکت به محصول دانش بنیان چرخش داشت و هجمه صنعت را پشت صدور تولیدات دانش بنیان و ارتقای فناوری محصولات در راستای صادرات قرار داد چرا که حتی در صورت عدم حصول صادرات کالا این امر می‌تواند پتانسیل لازم به عنوان یک مزیت رقابتی برای محصول فراهم آورد.

رییس کمیته صادرات سندیکا در ادامه ضمن تاکید بر جایگاه سندیکا در ایجاد حلقه اتصال صنعت و دانشگاه و ترغیب شرکت ها برای همراهی در این طرح ابراز امیدواری کرد با حضور شخصیت علمی و صنعتی  چون مهندس غیاث الدین در سندیکا این امر تسریع شود. وی همچنین تاکید داشت: باید در این سلسله نشست ها مدل مالی هم به عنوان یکی از گلوگاه های اصلی امر مورد نظر قرار گیرد و محل تامین هزینه های این گونه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی پیش بینی شود. همچنین تبدیل نگاه سنتی مدیران ارشد به نگاه مدرن بر محوریت فناوری و آینده نگری در مورد بازار محصولات از دیگر نکات بیان شده توسط مهندس باقری در این نشست بود.

در ادامه مهندس غیاث الدین دبیر سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به تغییر شرایط بازار حتی در حوزه داخلی و ارتقا انتظارات از صنعت در عرضه محصول با کیفیت و با قیمت مناسب که امروزه در تمامی حوزه ها تسری یافته است خاطر نشان ساخت: این امر سبب شده است تا مدیران صنایع داخلی عمدتا به این نتیجه نایل آیند که امروز مدیریت بدون دانش امکان پذیر نیست و جهت اخذ این دانش هم باید در تمامی زمینه ها از جمله مباحث صنعتی تا علوم انسانی و بازاریابی از دانشگاه مدد گرفت.

دبیر سندیکا با بیان این مطلب افزود: این امر در دوران پساتحریم هم به طور مضاعف صادق است و می‌بایست به جای هراس از باز شدن درب های کشور به روی کالا و صنعت خارجی، به قصد صدور محصولات به ارتقای صنعت داخلی بپردازیم.

 بر همین اساس از سوی مهندس حائری تصریح شد دانشگاه ها نیز هنوز از آرایش لازم برخوردار نیستند و دستاوردهایشان در بسیاری موارد امکان کاربرد در صنعت را ندارد. وی ضمن اشاره به بحث فرهنگ سازی در صنایع افزود: سندیکا می تواند با جمع آوری پیشنهادها و سفارش‌های صنعتی از شرکت های عضو در این امر گام بزرگی بردارد.

در خلال این نشست مهندس نظام الملکی توجه به حوزه های مرتبط با موضوع آب را با توجه به شرایط کشور بسیار حائز اهمیت دانست و به ارایه پیشنهادهایی در این زمینه پرداخت.

علاوه بر این لزوم آسیب شناسی دقیق قیمت تمام شده بالا و غیر رقابتی محصولات در صنعت برق کشور با وجود پتانسیل‌های خوب در دانش و نیروی انسانی از جمله موضوعات مطروحه توسط مهندس شیرانی مدیرعامل شرکت موننکو در این جلسه بود. وی در این راستا تجربه موفق شرکت افزار آزما را در تولید محصول دانش بنیان یادآور شد.


جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات 5
جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات 4
جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات 3
جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات 2
جدیت سندیکا در احیای رابطه صنعت و دانشگاه با محوریت صادرات 1

همچنین در خصوص برتری فرایندهای ایده تا محصول یا ارتقا محصولات موجود اظهار نظرهای مختلفی صورت گرفت. درهمین راستا دکتر فتوحی اذعان داشت فرایند ایده تا محصول در صورت چیدمان و برنامه ریزی دقیق مراحل کار نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.

نهایتا پس از بحث و تبادل نظر ضمن توافق حاضرین بر تداوم جلسات و کلیات طرح سازمان دهی صادرات محور تحقیقات دانشگاهی و محصولات دانش بنیان مقرر شد مدل مالی لازم برای همکاری ذی نفعان و بازیگران امر توامان توسط موسسات پژوهشی، دولت و بانک ها طراحی شود. همچنین پیگیری از شرکت‌های داوطلب برای همکاری با محوریت سندیکا در دستور کار کارگروه قرار گرفت.

کد اختصاصی -122226
۱۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۸:۴۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.