English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آمادگی ایران برای صدور توربین‌های گازی بزرگ به برزیل

آمادگی ایران برای صدور توربین‌های گازی بزرگ به برزیل
شرکت‌های برزیلی در صورت تمایل می‌توانند به روش فاینانس یا روش (BOT) درساخت نیروگاه‌های برق‌آبی مشارکت داشته باشند.

وزیر نیرو در دیدار با وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل از آمادگی ایران جهت تامین توربین‌های گازی بزرگ برای پروژه‌های نیروگاهی برزیل خبر داد.
لوگوی صبا به نقل از پاون، مهندس "حمید چیت‌چیان" شامگاه امشب (‌سه‌شنبه) در دیدار با وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل که در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: دو کشور می‌توانند ضمن ارسال لیست کاملی از پروژه‌های قابل مشارکت، زمینه‌های مختلف همکاری را بررسی نمایند.
وی با بیان اینکه ارتباط با برزیل به عنوان کشوری اثرگذار در منطقه آمریکای لاتین برای ما حائز اهمیت است، افزود: امیدوارم این دیدار آغازی برای همکاری بیشتر بین دو کشور بخصوص در زمینه آب و برق باشد.
وزیر نیرو با اشاره به 74 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق ایران گفت: از این میزان 12 هزار مگاوات به نیروگاه‌های برق‌آبی، یکهزار مگاوات به نیروگاه اتمی و 61 هزار مگاوات به نیروگاه‌های حرارتی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه برای توسعه صنعت برق پیش‌بینی می‌شود در 10 سال آینده حدود 47 تا 50 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزایش یابد، افزود: بخشی از این افزایش مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی، بخشی مربوط به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و حدود 5 هزار مگاوات هم مربوط به نیروگاه‌های بادی و خورشیدی خواهد بود.
چیت‌چیان با بیان اینکه در کنار افزایش تولید برق، گسترش و نوسازی شبکه‌های انتقال و توزیع نیرو را نیز در دستور کار داریم، اضافه کرد: هوشمندسازی شبکه‌های برق کشور نیز از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو است.
وی با بیان این مطلب که دو کشور جمهوری اسلامی و برزیل دارای ظرفیت‌هایی هستند که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند، افزود: جمهوری اسلامی ایران جزو 6 کشور دنیا است که امکان تولید توربین‌های گازی بزرگ را داراست و در صورت تمایل می‌تواند نیاز برزیل در این زمینه را مرتفع کند.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به همکاری شرکت‌های برزیلی در خصوص پروژه‌های برق‌آبی یادآور شد: شرکت‌های برزیلی در صورت تمایل می‌توانند به روش فاینانس یا روش (BOT) درساخت نیروگاه‌های برق‌آبی مشارکت داشته باشند و یا در احداث خطوط و شبکه‌های پر فشار 765 و 800 کیلوولت با جمهوری اسلامی همکاری کنند.
وی با اشاره به چالش‌های بخش آب در ایران گفت: کشور ما پنجمین کشور بزرگ جهان است که نیازمند کشاورزی آبی با شبکه‌های آبیاری و زهکشی وسیع است و با توجه به بارش 200 میلیمتری سالانه، مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده است.
وی افزود: فعالیت‌های زیادی در بخش سد سازی و احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی و همچنین 120 پروژه بزرگ آب‌رسانی به شهرها در دست اجرا است.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه 42 درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند و این روند به‌سرعت ادامه دارد، افزود: شرکت‌های برزیلی در صورت تمایل می‌توانند با سرمایه‌گذاری مستقیم یا فاینانس تجهیزات و امکانات با ما همکاری داشته باشند.
وی تاکید کرد: به‌جز جمهوری اسلامی، کشورهای دیگری نیز در منطقه هستند که به این خدمات نیاز دارند و شرکت‌های برزیلی با مشارکت شرکت‌های ایرانی می‌توانند به‌صورت مشترک در پروژه های برون مرزی همکاری نمایند.

* تامین 85 درصد برق برزیل از انرژی تجدیدپذیر
در این دیدار "آرماندو مونتیرو" وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، با بیان اینکه وضعیت برق کشور برزیل نیز با کمی تفاوت مشابه جمهوری اسلامی است، افزود: امروزه برزیل 140 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد، ولی به‌دلیل اینکه ما کشوری در حال توسعه هستیم، تصمیم داریم در یک برنامه 15 ساله این ظرفیت را به دو برابر افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه 75 درصد برق برزیل از نیروگاه‌های آبی و 85 درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می شود، گفت: 14 درصد تولید برق برزیل از طریق تفاله‌های نیشکر است و با توجه به صرفه اقتصادی تولید برق از انرژی باد و خورشید پروژه‌هایی را در این زمینه در دست اقدام داریم، ولی به دلیل ناپایداری باد، زیاد به آن خوش‌بین نیستیم.
مونتیرو با بیان اینکه سوخت نیروگاه‌های حرارتی این کشور از نفت و گاز تامین می‌شود، افزود: به دلیل امنیت و پایداری سوخت نیروگاه‌ها، مصمم هستیم از نیروگاه‌های گازی استفاده کنیم و در این راستا نیازمند توربین های گازی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه مناطقی از برزیل نیز مانند ایران با مشکل آب روبرو هستند و بایستی در این مناطق پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های انتقال آب دایر شود، اظهار امیدواری کرد شرکت‌های ایرانی بتوانند در پروژه‌های مشترک برقی و آبی با برزیل همکاری داشته باشند.
وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل برای پیشبرد اهداف دو کشور پیشنهاد داد تا کمیسیون مشترکی بین ایران و برزیل تشکیل شود تا ضمن معرفی نمایندگانی از دو کشور، همکاری‌های مشترک هر چه سریع‌تر شکل اجرایی به‌خود گیرد.
وی همچنین خواستار شد، ضمن ارسال لیست پروژه های قابل همکاری بین دو طرف، معرفی کاملی نیز از شرکت مپنا و تولیدات آن از جمله توربین های گازی ساخت این شرکت صورت گیرد تا زمینه‌های گسترش همکاری دو کشور هرچه سریعتر آغاز شود.

کد خبر:18778
۶ آبان ۱۳۹۴ ۰۱:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.