English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۵۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های دولتی هم نصب می‌شود

کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های دولتی هم نصب می‌شود
انتخاب دشت ابرکوه به عنوان یکی از دشت‌های پایلوت در جهت اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی به دلیل حساسیت این دشت بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در اولین نشست شورای هماهنگی دشت پایلوت ابرکوه بر نصب کنتورهای هوشمند بر روی تمامی چاه‌های منطقه از جمله چاه‌های دولتی خبر داد.
لوگوی صبا به‌ نقل از پاون، اولین شورای هماهنگی دشت پایلوت ابرکوه با حضور فرماندار شهرستان ابرکوه، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد و شماری از مسئولان این شهرستان، نماینده خانه کشاورز و نماینده کشاورزان ابرکوه ، مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای، باهدف حفاظت از منابع آب و بررسی مسائل مربوط به دشت پایلوت ابرکوه در فرمانداری ابرکوه تشکیل شد.
"حسین غفوریان" ضمن قدردانی از همراهی و همدلی مسئولین شهرستان ابرکوه در حفاظت از منابع آب زیرزمینی ابراز داشت: باید بدانید وزارت نیرو در احیای طرح تعادل‌بخشی و حفاظت منابع آب زیرزمینی عزم جدی دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از دشت ابرکوه به عنوان یکی از دشت‌های مهم استان نام برد و ابراز داشت: انتخاب این دشت به عنوان یکی از دشت‌های پایلوت در جهت اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی به دلیل حساسیت این دشت بوده است.
غفوری ابراز داشت: تشکل آب‌بران یکی دیگر از تصمیمات این شرکت در راستای حفاظت از منابع آب است که در همین راستا وزارت نیرو به تشکیل چنین تشکل‌هایی در سطح دشت‌ها تأکید داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با ابراز خرسندی از روند قابل قبول نصب کنتورهای هوشمند در ابرکوه و ادامه این روند تا نصب تمامی کنتورها، اظهار داشت: اصلاح الگوی مصرف و اصلاح الگوی کشت، دو هدف عمده در طرح احیا و تعادل بخشی است و این اهداف از ضروریات مدیریت منابع حیاتی آب‌های زیرزمینی است.
فرماندار شهرستان ابرکوه در ابتدای این شورا گزارشی از وضعیت کشاورزی و منابع آب این شهرستان ارائه و بر لزوم بیشتر حفاظت منابع آب در سطح شهرستان تأکید کرد.
وی ابراز داشت: حمایت از کشاورزی و حفظ منابع آب‌های زیرزمینی برای بقای کشاورزی لازم و ضروری است.
در ادامه علی محمد دشتکیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خواستار تسریع در روند نصب کنتورهای هوشمند و برخورد قانونی با افرادی که اقدام به نصب کنتور نمی‌نمایند، شد.
غیب اللهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه، اصلاح الگوی کشت، کاشت گیاهان کم آبخواه از قبیل زعفران، کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای را جزو شیوه‌های کمک کننده در مدیریت مصرف آب برشمرد.
 معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به تشکل‌های آب بران ، شرکت تعاونی‌های موجود
را که در سطح شهرستان نیز فعال هستند، پتانسیل و بستر مناسبی جهت پیاده‌سازی تشکل آب بران در ابرکوه دانست و نقش سازنده این تشکل‌ها را در مدیریت بهتر منابع آب با اهمیت عنوان نمود.
"سیدمحمد طباطبائی" تاکید کرد: شرکت آب منطقه‌ای یزد تمامی چاه‌هایی را که حفر می‌شود، ملزم به انتخاب مهندس ناظر نموده و با رصد و نظارت بر ناظران در صورت تعلل و کوتاهی با آنها برخورد می‌نماید.
وی در خصوص واحدهای غیرفعال در مجتمع‌های دامداری و صنعتی گفت: سیاست شرکت آب منطقه‌ای در این است که آب در اختیار واحدهایی قرارداده شود که اقدام به تولید و راه‌اندازی واحدهای دامداری و صنعتی می‌نمایند.
"محمدحسین باقری" رئیس اداره منابع آب ابرکوه، تشکیل 16 جلسه شورای حفاظت منابع آب، نصب بیش از 50 درصد کنتورهای هوشمند، برخورد با بیش از 35 مورد حفاری‌های غیرمجاز، جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز و همچنین کشف و انسداد چاه‌های غیرمجاز را از اقدامات حفاظتی یک سال اخیر نام برد.
نماینده خانه کشاورز و نماینده کشاورزان شهرستان ابرکوه نیز در این شورا خواستار حفاظت از منابع آب بالادستی شدند و همراهی، همدلی خود را در کنار شرکت آب منطقه‌ای جهت حفاظت از منابع آب زیرزمینی اعلام نمودند.
بر اساس این گزارش، دشت‌های ابرکوه، مروست و بهادران از سوی شرکت آب منطقه ای یزد به‌عنوان دشت‌های پایلوت استان یزد در جهت اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی به وزارت نیرو پیشنهاد شد که در نهایت مورد تأیید این وزارتخانه قرار گرفت.
در پایان این شورا مقرر شد با توجه به نصب کنتورهای دشت چاه گیر و به عنوان پایلوت در شهرستان، از ابتدای سال آینده نسبت به شارژ کنتورها اقدام شود و قبل از اجرای طرح کنتور هوشمند در این منطقه طی یک جلسه توجیهی با تمامی کشاورزان اقدامات را اطلاع‌رسانی نمایند.
همچنین مقرر شد اداره منابع آب و جهاد کشاورزی شهرستان اقدام‌ها و هماهنگی‌های لازم درخصوص ایجاد تشکل‌های آب‌بران پیگیری و گزارش آن را ارائه دهند.

کد خبر:18795
۷ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.