English
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸, ۱۳:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

انرژی نو عقب‌مانده شد!

انرژی نو عقب‌مانده شد!
توسعه انرژی های نو در ایران در قیاس با کشورهای دیگر روند مطلوبی را نداشته و باوجود اقدامات وزارت نیرو همچون افزایش نرخ خرید تضمینی برق اما همچنان آن طور که باید شاهد رشد این انرژی نیستیم و به نظر می رسد که تا رسیدن به برنامه تولید 5 هزار مگاوات فاصله زیادی داریم.

لوگوی صبا به نقل از ایسنا، در حال حاضر بیش از 300 میلیون کیلووات ساعت در سال انرژی تجدیدپذیر در کشور تولید می‌شود و این درحالی است که باید سالی پنج هزار مگاوات ساعت انرژی تجدید‌پذیر در کشور تولید شود و مبرهن است که برای رسیدن به این مهم برنامه ریزی های گسترده ای لازم و ضروری است.

از سوی دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان انرژی‌های پاک، علاوه بر سازگاری با محیط زیست به لحاظ اقتصادی بسیار مفید و مقرون به صرفه است لذا به نظر می رسد که باید نقش پررنگتری در تولید انرژی کشور داشته باشند.

در ایران علی رغم اینکه زمینه‌های مناسبی در راه‌اندازی و بهره‌گیری از انرژی تجدیدپذیر وجود دارد اما به گفته یوسف آردمولی مدیرعامل سابق سازمان انرژی های نو، به دلیل پایین بودن قیمت برق و سوخت فسیلی در کشور توسعه انرژی های تجدیدپذیر عقب مانده است.

وی با بیان اینکه محقق شدن ایجاد ظرفیت تولید پنج هزار مگاوات انرژی نو در کشور در گرو اعتبار دادن به بخش خصوصی و ارائه تسهیلات است،اظهار کرد: دولت باید با دریافت سوبسید از انرژی‌هایی که محیط زیست را آلوده می‌کنند و دادن آن به دست‌اندرکاران توسعه انرژی تجدید پذیر موجب ارتقاء کشور شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژیهای تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری یکی دیگر از شرط‌های افزایش انرژی تجدیدپذیر در کشور،را ارائه تسهیلات با شرایط مناسب برای بخش خصوصی و بکارگیری سرمایه‌گذاری خارجی دانست و افزود: در این راستا باید به بخش صنعت برای تولید تجهیزات نیروگاه‌ها و دستگاه‌های مربوط به این بخش کمک بلاعوض خوبی شود.

وی با بیان اینکه دولت باید حمایت های ویژه ای را از نیروگاه های بادی و آبی داشته باشد چرا که تنها از این طریق سرمایه گذاری در این زمینه افزایش و کشور پیشرفت می کند،گفت: در حال حاضر 30 ریال برای عوارض برق اخذ می شود که این میزان عوارض باید برای گاز و مازوت که محیط زیست را آلوده می کند نیز وجود داشته باشد.

علی رغم اینکه وزارت نیرو به تازگی حمایت های خوبی را از انرژی تجدید پذیر داشته اما نمی توان این مساله را کتمان کرد که ایران نسبت به کشور های پیشرفته عقب مانده است چراکه در حال حاضردر کشورهای آمریکا، آلمان، استرالیا، چین نیمی از انرژی به صورت تجدید‌پذیر تامین می‌شودو دولت آنها با حمایت‌های مالی، ارائه‌ی تسهیلات و همچنین انجام کارهای تحقیقاتی به توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر کمک می‌کند.

البته تاکنون اقدامات مطلوبی در احداث سدهای آبی و شناسایی مناطق بادخیز صورت گرفته که می‌توان با افزایش تدابیر و برنامه ریزی بلند مدت، از مزایای این انرژی پاک بهره‌مند شد. اما به گفته برخی از نمایندگان مجلس که به توسعه انرژی های تجدیدپذیر انتقاد کرده اند با وجود پتانسیل‌های فراوان برای احداث و بهره‌گیری از انرژی خورشیدی در کشور، اقدامات مطلوبی در این بخش صورت نگرفته لذا اهتمام ویژه مسئولان امر را می‌طلبد.

به اعتقاد این دسته از نمایندگان مجلس باتوجه به اینکه در حال حاضر در سرمایه گذاری و استفاده از انرژی های نو عقب مانده ایم لذا برای ادامه مسیر توسعه انرژی در کشور ناگزیر به سرمایه گذاری در نیروگاههای خورشیدی و استفاده از انرژی های نو هستیم.

علاوه بر این سهم تولید انرژی های نو مثل خورشیدی و باد و زمین گرمایی در حال حاضرکمتر از یک درصد از کل انرژی کشور است که این میزان قابل قبول نیست که به گفته حبیب آقاجری، نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی هایی برای استفاده از انرژی های نو شده است و نیروهای جوان و خلاقی در این زمینه وجود دارد لذا که امید می رود که وزارت نیرو و سایر دستگاهها با جذب سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی بتوانند به موفقیتهایی در این حوزه دست یابند.

همچنین به گفته علی مروی، رییس کمیسیون انرژی مجلس، هم اکنون در انرژی های بادی ظرفیت سازی تا حدی انجام گرفته به طوری که بیش از 35 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های بادی قابل استحصال در کشور وجود دارد.

به گفته وی، انرژی بادی در استانهای خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و سمنان به وفور وجود دارد و تاکنون شرکت مپنا و دانشگاه فردوسی در این زمینه اقدامات موثری انجام داده اند و شرایط را برای استفاده از این انرژی فراهم کرده اند همچنین در بخش انرژی خورشیدی از آنجا که ظرفیت سازی مطلوب برای تولید آن در داخل کشور انجام نشده، قیمت تمام شده تولید آن بالاست لذا در طرح حمایت از صنعت برق برای ظرفیت سازی در این بخش و جایگزین کردن آن به جای انرژی فسیلی راهکارهای موثری دیده شده است.

به طور کلی می توان گفت با توجه به اینکه پتانسیل ایجاد انرژی های نو در کشور وجود دارد اکنون تنها نیازمند برنامه ای دقیق و کارآمد در این بخش هستیم به طوری که نحوه تامین انرژی را به گونه ای تعیین کنیم که با کمترین هزینه و کمترین اتلاف انرژی روبه رو باشیم.

کد خبر:94080804045
۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.