English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

هشدار وزیر نیرو به وقوع پیوست

هشدار وزیر نیرو به وقوع پیوست
باوجود این‌که تنها کمتر از دو هفته از هشدار وزیر نیرو درباره کاهش دما، احتمال وقوع سیل و ایجاد راهکارهای مدیریتی برای مقابله با آن از یک سو و اصرار سازمان هواشناسی برای تکذیب این موضوع از سوی دیگر می‌گذرد، وقوع سیل در 13 استان کشور گمانه‌زنی‌هایی را مبنی بر آغاز پدیده ال‌نینو به‌وجود آورده است.

لوگوی صبا به نقل از ایسنا، درپی انتشار نامه‌ای مبنی بر اعلام آماده‌باش وزارت نیرو به دستگا‌ه‌های زیرمجموعه برای آنکه امسال زمستان سردتری خواهیم داشت، احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: فصل پاییز و ماه‌های ابتدایی زمستان نه تنها سردتر نخواهد بود، بلکه دمای هوا، گرم‌تر از حد نرمال پیش‌بینی شده است.

به گفته وی نیمه اول بهار تا اواخر اردیبهشت، آبان ماه و فصل زمستان مهم‌ترین فصول و ماه‌ها برای بارش کشور است، به‌طوری‌که عمده بارش‌های ایران بارش‌های فصل سرد سال است و در این میان برخی اعلام کرده‌اند امسال با وجود "ال‌نینو" می‌توانیم شرایط پربارشی در فصل‌های پاییز و زمستان داشته باشیم.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور با بیان‌اینکه بر اساس مدل‌های اقلیمی، دمای زمستان امسال در ایران به طور میانگین حدود 1 تا 1.5 درجه گرم‌تر از شرایط نرمال خواهد بود،اظهار کرد:با توجه به پیش‌بینی‌های انعکاس یافته در مدل‌های اقلیمی میزان بارندگی برای بخش‌هایی از کشور شامل غرب و جنوب غرب بیش‌تر از حد نرمال پیش‌بینی شده و آمار ارائه شده در مدل‌های اقلیمی به طور تقریبی است و با احتمال و خطا مواجه است و اگر برای یک منطقه بارش نرمال یا بالاتر از حد نرمال بیان شده، 50 درصد احتمال دارد این پیش‌بینی درست باشد.

وی با بیان اینکه در مورد پدیده‌های بزرگ مقیاس "ال‌نینو" و "لانینا" و تاثیر آنها در اقلیم ایران به عنوان یک موضوع علمی، تحقیقات و مطالعات دانشگاهی صورت گرفته است، گفت: ال‌نینو پدیده بزرگ مقیاسی است که اقیانوس‌های آرام و هند را در بر‌می‌گیرد و شامل تنگه "تاهیتی" در استرالیا تا سواحل پرو در غرب امریکا می‌شود، که نوعی شرایط دوقطبی در دو سوی اقیانوس ایجاد می‌کند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه این مطالعات می‌خواهد روشن کند پدیده ال‌نینو در اقلیم کشور چه شرایطی ایجاد می‌کند، افزود: نتایج برخی این مطالعات آکادمیک حاکی از این است که در فصل سرد سال بارش کشور بالاتر از حد نرمال خواهد بود اما در مقابل برخی اعلام کرده‌اند با پدیده ال‌نینو و لانینا تغییر خاصی در اقلیم کشور و در بارش‌ها ایجاد نمی‌شود.

وظیفه با اشاره به گزارش تهیه‌ شده در سازمان هواشناسی کشور ، اظهار کرد: طبق این گزارش کاهش شدید دما در تعدادی از سال‌ها، درست در فاز مخالف ال‌نینو بوده است. به هر حال آنچه که نمی توانیم به سادگی با آن برخورد کنیم، پیش‌بینی دما است و موافق این نیستیم که ال‌نینو باعث رخداد هوای بسیار سرد در کشور می‌شود.

علی‌رغم این گفته‌ها وزارت نیرو اعلام آمادگی خود را برای تامین آب و برق در زمان وقوع حادثه اعلام کرد و بر اساس گفته‌های یک مقام مسئول در وزارت نیرو، این سازمان به عنوان دستگاه متولی مدیریت منابع آب کشور و همچنین تامین برق و آب برای مشترکان به صورت آن‌لاین اطلاعات پیشرفته‌ترین ماهواره‌های جهانی را رصد می‌کند تا بتواند به‌موقع از سیلاب‌های احتمالی جلوگیری کند و همچنین دمای هوا و پیک‌مصرف برق را پیش‌بینی کند.

به گفته وی، وزارت نیرو با هدف تامین آب و برق پایدار و خدمت‌رسانی بی‌وقفه به مشترکان، دائما معتبرترین بروزترین آمارهای جهانی را رصد می‌کند و بدون شک در این زمینه آمارهای سازمان هواشناسی کشور نیز مورد توجه قرار دارد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره‌ به این که دلیلی برای نگرانی مردم درباره وقوع سرما یا سیل شدید وجود ندارد، گفت: وزارت نیرو بنا به مسئولیتش که تامین آب و برق پایدار است نیاز به آماده‌باش برای مقابله با شرایط جوی را احساس کرده و در این زمینه نامه‌های داخلی به زیرمجموعه های خود و سازمان مدیریت بحران را تنظیم کرده است.

گفته‌های ضد و نقیض وزرات نیرو و سازمان هواشناسی مبنی وقوع پدیده ال‌نینو و وقوع سیل‌ اخیر گمانه زنی هایی را درباره آغاز ال‌نینو به وجود آورده‌است در همین زمینه نیز بر اساس آخرین گفته‌های‌ اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور صرف نظر از اینکه آیا پدیده النینو اتفاق می افتد یا نه؟ بدترین شرایط را در نظر گرفتیم و سطح آمادگی را به بالاترین حد رساندیم و از زمان بارش تمام دستگاه ها وارد کار بودند.

کد خبر:94080904705
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ۰۳:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.