English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۰۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعیین برنامه‌های بخش آب و برق بر اساس افزایش بهره‌وری طرح‌ها

تعیین برنامه‌های بخش آب و برق بر اساس افزایش بهره‌وری طرح‌ها
در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری، اصلی‌ترین شاخص آن توجه به مساله بهره‌وری است که تمامی دستگاه‌ها باید به آن توجه ویژه‌ای نشان دهند.

وزیر نیرو گفت: برنامه‌های اجرایی وزارت نیرو در بخش آب و برق بر اساس افزایش بهره‌وری طرح‌ها تعیین می‌شود و حتی برخی طرح‌ها بر این اساس تغییر می‌یابد.
لوگوی صبا به‌ نقل از پاون، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (سه‌شنبه) در پنجمین همایش ملی مهندسی ارزش با رویکرد اقتصاد مقاومتی که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان این مطلب که اجرای مهندسی ارزش در تمامی طرح‌ها و پروژه‌ها سبب افزایش بهره‌وری در کشور می‌شود، اعلام کرد: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری، اصلی‌ترین شاخص آن توجه به مساله بهره‌وری است که تمامی دستگاه‌ها باید به آن توجه ویژه‌ای نشان دهند.
وی با اشاره به اینکه کشور ما دارای ذخایر بسیار غنی نفت و گاز است و با وجود اینکه در 50 سال گذشته درآمد بسیار هنگفتی از فروش سوخت فسیلی داشته‌ایم، عنوان کرد: کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای منطقه که دارای چنین منابعی نبوده‌اند دارای درآمد بیشتری نسبت به ما هستند که علت اساسی آن استفاده بهینه از منابع و توجه به مسئله بهره‌وری است.
وی ادامه داد: مهندسی ارزش در مراحل مختلف یک طرح از ایده‌پردازی تا اجرا و بهره‌برداری قابل اجرا است و این نوع مهندسی تنها در گرو کار و اندیشه یک گروه مخصوص نیست که اجرایی شدن آن سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت و کاهش دوره اجرا می‌شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه صنعت آب و برق خودش را در موضوع مهندسی ارزش دارای مسئولیت بالایی می‌داند، افزود: این صنعت تمامی تلاش‌های خوبی در این زمینه انجام داده است که خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز داشته است، اما راهی که هنوز باقی مانده است بسیار طولانی‌تر از مسیری است که پیموده‌ایم.
وی ادامه داد: صنایع آب و برق از جمله صنایع سرمایه‌بر در کشور محسوب می‌شود که بخش مهمی از منابع کشور برای آن هزینه می‌شود و با گذشت زمان به‌رغم توسعه فناوری نیاز به سرمایه‌گذاری در این بخش رو به تزاید است که در مرحله طراحی مفهومی بیشتر باید کار انجام شود.
وزیر نیرو برگزاری کارگاه‌های متعدد، دوره‌های آموزشی، همایش‌ها، دستورالعمل‌هایی برای چگونگی انجام مهندسی ارزش، برگزاری 64 کارگاه در زمینه‌های مختلف را از اقدام‌های وزارت نیرو برای این امر مهم دانست و تصریح کرد: حاصل این اقدامات سبب صرفه‌جویی مبلغی به بالغ بر 1472 میلیارد تومان در بخش‌های انتقال و توزیع برق و 12 درصد در بخش سرمایه‌گذاری شده است.
وی ادامه داد: مهندسی ارزش در مراحل مختلف یک طرح قابل اجراست، اما به نظر می‌رسد اثرگذارترین بخش در مرحله طراحی مفهومی است که نقش بزرگی در زمان اجرا و کمیت کار خواهد داشت که نمونه اجرایی آنها در وزارت نیرو مسئله بازچرخانی آب، استفاده از پساب فاضلاب است.
چیت‌چیان تجدیدنظر در طرح‌های عمرانی را با در نظر گرفتن تغییرات اقلیمی مهم قلمداد کرد و تاکید کرد: ما در گذشته سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی زیادی در سطح کشور طراحی کردیم که با توجه به تغییرات اقلیمی مجبور به تغییر طراحی‌ها شدیم؛ نمونه بارز آن خارج کردن برخی از سدها از دستور کار این وزارت خانه است.
وی ادامه داد: تا چند سال قبل سیاست وزارت نیرو در قالب نقاط دنیا ساخت نیروگاه‌های بزرگ و انتقال برق بود، اما اکنون دو دهه است که موضوع ایده تولید پراکنده شکل گرفته که در هر مرکز مصرف تولید برق در آن جا انجام تا نیاز به شبکه توزیع اندک و در فرایند تولید برق صرفه‌جویی انجام می‌شود.
چیت‌چیان احداث شبکه سراسری موازی برق و گاز را موجب اتلاف منابع کشور عنوان و خاطر نشان کرد: باید در این مفهوم بازنگری شده و هوشمندسازی شبکه که یک ایده جدیدی است کارایی را افزایش داده و سبب کنترل مصارف می‌شود.
وزیر نیرو افزود: اکنون 850 طرح آبی در حال اجراست که هزینه‌ای بالغ بر200 هزار میلیارد تومان برای اجرای آنها در نظر گرفته شده است؛ اما از این میزان تنها 7 هزار میلیارد تومان به وزارت نیرو اختصاص یافته است که با در نظر گرفتن این مبالغ زمان تخصیص یافته 30 سال خواهد بود.
چیت چیان در پایان با تشکر از برگزارکنندگان این همایش اظهار امیدواری کرد: تلاش همگی متخصصین، مدیران، اساتید دانشگاه و دانشجویان نقش مهمی در گسترش و بسط ایده مهندسی ارزش خواهد داشت.

کد خبر:18908
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۱۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.